Plzeň – Poprvé se v novém roce 2018 představí Západočeši na svém ledě. Přivítají loňského finalistu z Liberce.

BÍLÍ TYGŘI LIBEREC

Home Monitoring Aréna, Plzeň
7. ledna 2018
38.kolo Tipsport extraligy

Předloni začal ve vzájemných duelech lépe Liberec, když jako první dokázal oloupit indiány o body a i přes mocný finiš domácích vyloupil HM Arénu v poměru 4:2. Jenže Západočeši se nedali a v odvetě pod Ještědem uzmuli na ledě lídra dva body. Ovšem i do třetice se radovali hosté, když v Plzni uspěli 3:1. Naposledy pak znovu domácí nebrali všechny body, indiáni na severu Čech podlehli v prodloužení. A výsledek 2:1 se v Podještědí opakoval i vloni, tentokrát si ale svěřenci kouče Straky domů bod neodvezli. Stejně tak se indiánům nevedlo ani v odvetě, kdy tým zmítaný krizí doma podlehl Tygrům 0:5. Pak se ale již Západočeši nedali. Díky skvělé druhé části vyzráli na Podještědské v poměru 5:2. Naposledy v základní části ovšem v Liberci indiáni nestačili, dvě inkasované branky v poslední části rozhodly o vítězství domácích 3:1. A stejně dopadl i úvodní duel série, když Západočeši nedohnali dvoubrankové manko z úvodní třetiny. V odvetě začali lépe, ale vaz jim zlomila branka z poloviny zápasu. Ve třetím utkání se již indiáni prosadili. A to hned šestkrát! Ukořistili duel ve svůj prospěch, ovšem druhý den šípy svištěly vzduchem na prázdno a Liberec získal mečbol po výsledku 4:0. Jenže před svým publikem jej nevyužil. Přestože vedl 3:1 po první části, indiáni předvedli parádní obrat a sérii tak vrátili do města piva (5:3). Šestý duel série patřil k těm ze škatulky: „Hokejová lahůdka.“ Padlo devět gólů, skóre se přelévalo z jedné strany na druhou a nakonec těsně dokonali postup Liberečtí. Odveta v nové sezóně se Západočechům vyvedla, před téměř vyprodanou Home Monitoring Arénou nasázeli Tygrům tři branky za necelých deset minut a zvítězili pohodlně 5:1. I odveta se vyvedla pod Ještědem indiánům, ti totiž opět nasázeli soupeři bůra – 5.2. Jakou zápletku na nás oba celky chystají nyní?

Pod pokličkou Liberce

Bílí Tygři v loňské sezóně mohutně kráčeli za obhajobou titulu. Opět ovládli základní část, ve čtvrtfinále v šesti utkáních vyzráli na indiány, v semifinále potřebovali stejný počet na vyřazení Chomutova. Pak ale přišel šok. Kometa na severu Čech ovládla oba zápasy finálové série a před vlastními fanoušky sérii ukončila. Letos to ovšem vypadá na rok bez sklizně. Severočeši se trápí na hraně postupu do předkola play-off, aktuálně jsou desátí. Z posledních patnácti utkání přišla výhra za tři body pouze s Pardubicemi a naposledy v Jihlavě.

Lépe si vedou Liberečtí v Lize mistrů, ve které postoupili přes Davos a Curych již do semifinále. To rozehrají s celkem Växjö Lakers již za dva dny.

Vedení klubu sáhlo v průběhu sezóny k řadě změn. Pomohl příchod útočníků Tylera Radenbacha a Marka Kvapila, prostor mezi třemi tyčemi zase vyztužil Jaroslav Janus. Tomáš Mojžíš naopak odešel do Pardubic.

Mužstvo trápí jak hra dozadu, tak dopředu. Více branek (109) inkasoval již pouze Chomutov (114), ten k tomu odehrál o utkání navíc. Méně gólů (87) nasázel čtyřlístek mančaftů. Útočné šiky nejvíce táhne Martin Bakoš, jenž vsítil osm branek a přidal devatenáct asistencí. V rámci celé soutěže tento počin stačí na třináctou příčku. Na záda mu dýchá Petr Jelínek (12+12). Naopak v brankovišti se příliš nedaří triu gólmanů. Mladý Aleš Stezka odchytal pouze sto minut a úspěšnost zákroků vytáhl jen nad šestaosmdesát procent. Posila z průběhu sezóny Jaroslav Janus jen lehce nad osmaosmdesát, na svých bedrech tak Tygry táhne Roman Will, jenž těsně, ale přece, překročil hranici 90.

Početní výhody Liberci jsou třetí nejproduktivnější, ovšem ve schopnosti čelit soupeřům v oslabení je horší již jen Mladá Boleslav. Což je ovšem problém, vzhledem k faktu, že více trestných minut nikdo v soutěži nenasbíral. Zároveň Tygři rozdali osmý nejvyšší počet hitů a suma zblokovaných střel je jedenáctá. Průměrná domácí návštěva 5573 fanoušků na utkání je šestá.

Výsledky posledních zápasů

HC Dukla Jihlava 0
Bílí Tygři Liberec 2
(0:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Pyrochta (Lakatoš, P. Jelínek), 36. Derner (Bakoš).
Bílí Tygři Liberec: Will – Ševc, Pyrochta, Šmíd, Kolmann, Derner, Jánošík, Maier – M. Kvapil, P. Jelínek, Lakatoš – L. Krenželok, Redenbach, Bakoš – J. Vlach, Bližňák, Ordoš – J. Mikyska, Vantuch, Jašek.

HC Kometa Brno 3
HC Škoda Plzeň 2sn
(0:1, 2:0, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 32. Malec (Bartejs, R. Zohorna), 39. H. Zohorna (J. Krejčík, M. Erat), rozhodující nájezd Mallet – 7. Pour (D. Sklenička), 59. Stach (Gulaš, Indrák).
HC Škoda Plzeň: M. Svoboda – Moravčík, P. Kadlec, D. Sklenička, Jones, Pulpán, Čerešňák, L. Kaňák – Schleiss, Mertl, Gulaš – D. Kindl, Kratěna, Indrák – Stach, Kracík, Straka – Rubner, Preisinger, Pour.

Nejtrestanější hráč Tomáš Mertl - 51 TM
Jméno ZPočet odchytaných zápasů Úsp.Procentuální úspěšnost zákroků G/ZPrůměr obdržených branek na zápas SOPočet vychytaných čistých kont