Rozhovor Jiříček, Špaček

Taťka si myslel, že si dělám srandu, prozrazuje David Jiříček po nominaci do reprezentace

Českou hokejovou reprezentaci čeká již v příštím týdnu první mezinárodní akce v letošní sezóně, národní tým se vydá do Finska na tradiční Karjalu. V základním reprezentačním výběru pro tento turnaj figuruje také šestnáctiletý bek Plzně David Jiříček. V článku vám přinášíme čerstvé dojmy talentovaného obránce, stejně tak i komentář Jaroslava Špačka, asistenta trenéra národního týmu

Premiérová nominace do národního týmu v šestnácti letech, to je opravdu veliká událost. Jaká byla bezprostřední reakce David Jiříčka na zjištění, že figuruje v seniorském výběru pro finský turnaj? „Nominaci mi jako první oznámil Karel Mlejnek, trenér dvacítky. Byl jsem překvapený! A samozřejmě šťastný. Kluci z Plzně mi gratulovali, za to jsem jim moc vděčný. Doufám, že to nebude do klubové kasy tak mastné! Když jsem to říkal taťkovi, tak si myslel, že si dělám srandu. Koukl se pak v televizi na oznámení nominace a opravdu to byla pravda,“ popisuje mladý talent.

Letos již stálého člena plzeňské defenzivy provází během rozhovorů velká skromnost, kterou ukázal i v další odpovědi. „Do nominace jsem se dostal kvůli aktuální situaci, která panuje, navíc i proto, že naše reprezentace do 20 let nemá oproti jiným zemím kde trénovat. My jediní bohužel nemůžeme ani v klubech. Situace je teď prostě jiná, musí se dělat kompromisy a improvizace, tohle je jedna z nich. Kdyby byla situace klasická, bojoval bych na kempu dvacítek o místo,“ popisuje David Jiříček. 

Pod drobnohledem má mladého obránce Jaroslav Špaček. Ten se stal v aktuální sezóně znovu asistentem trenéra národního týmu, právě on bude mít v reprezentaci na starosti především beky a defenzivu. „David je v nominaci, protože odehrál v A týmu Plzně určitý počet zápasů, takže si ji zasloužil. Dále je v ní také z toho důvodu, že Rusové berou na Karjalu výběr dvacetiletých, takže podle předpokladů by měl odehrát nedělní zápas turnaje právě proti Rusku,“ říká Špaček o šancích plzeňského obránce na start v turnajovém utkání. 

David Jiříček není jediným mladíkem v aktuálním reprezentačním výběru, v nominaci se jich objevuje celá řada. „Ani jeden z kluků do dvaceti let, kteří jsou v nominaci z extraligy, nehráli dlouho žádný zápas. Pro ně všechny to bude pět, šest dní kvalitních tréninků s jinými spoluhráči, kteří jim mohou něco ukázat. Mladíci naopak od nich mohou hodně odkoukat, do zápasu pak naskočí opravdu zostra. Myslím si, že David má velkou šanci dostat se na přelomu roku do Edmontonu na mistrovství světa hráčů do 20 let, potřebuje být na ledě, trénovat a hrát. My navíc uvidíme, jak jsou kluci na tom," hlásí Jaroslav Špaček.

Právě na tréninky s novými spoluhráči, navíc na parádním stadionu s ideální ledovou plochou, se David Jiříček těší ze všeho nejvíce. „Rusové jedou na turnaj s kompletní juniorkou, takže také naši trenéři nám dali takovou možnost, že budeme moci celý týden trénovat na skvělém ledě. A i se skvělými spoluhráči. Jsem moc šťastný, že můžeme vyjet k tréninkům na ledě, možná bude i nějaký zápas,“ věří obránce. Jak prozradil Jaroslav Špaček, měl by se plzeňský bek startu dočkat. 

Na Jiříčka by tak čekal zápas po opravdu dlouhé době, naposledy se se Škodovkou představil během extraligového duelu v Brně 9. října. Od té doby nic, ani zápasy, pouze tréninky na suchu, v posledních týdnech i na otevřené ledové ploše v Dobříši. „Nebude to jednoduché, zápasová praxe se totiž nedá nikde nahradit, ani na trénincích v Dobříši. Bude to určitě zajímavé. Jak jsem mluvil o Rusech, tak ti sice také nehrají, ale určitě spolu trénují, to my v Česku bohužel nemůžeme. Strašně nám to chybí,“ prozrazuje na závěr David Jiříček.