Podpis smlouvy Martins Dzierkals

HC Škoda Plzeň podepsal smlouvu s útočníkem Martinsem Dzierkalsem

Před startem nové sezóny 2021/22 představil HC Škoda Plzeň novou posilu do ofenzivy, kterou se stal lotyšský útočník Martins Dzierkals.

„Martins dorazil koncem minulého týdne, ještě si vyřizuje veškeré formality. Předtím byl v dobrém zápřahu, s reprezentací Lotyšska se zúčastnil olympijské kvalifikace, takže by měl být připravený. My se budeme samozřejmě snažit, abychom ho zapracovali do sestavy,“ říká Tomáš Vlasák, sportovní manažer HC Škoda Plzeň, k příchodu lotyšského útočníka.

Martins Dzierkals

Čtyřiadvacetiletý útočník, rodák z Rigy, hokejově vyrůstal v lotyšských týmech SK Saga a Ogre, ze kterých se v sezóně 2014/15 coby mládežnický reprezentant přesunul do mužstva HK Riga. Na vstupním draftu NHL v roce 2015 si Martinse Dzierkalse vybrala ve třetím kole na 68. pozici tradiční kanadská organizace Toronto Maple Leafes, lotyšský forvard se vydal do zámoří.

Zde v letech 2015 až 2017 bojoval Dzierkals v Quebec Major Junior Hockey League za klub Rouyn-Noranda Huskies. Během dvou sezón si útočník ve 132 duelech připsal celkem 135 kanadských bodů (52+83), v té první navíc s týmem celou soutěž vyhrál. Ročník 2017/18 strávil v American Hockey League a East Coast Hockey League, hlavně ve druhé soutěži byl opět velice produktivní, poté však útočník zvolil návrat do Evropy. Zde strávil Martins Dzierkals jednu sezónu v KHL v dresu týmu Dinamo Riga, zkušenosti sbíral i v lotyšské hokejové lize v mužstvu Liepaja. Následoval přesun do finské nejvyšší soutěže, kde Dzierkals působil jeden ročník v barvách Jukuritu. Sezónu 2020/21 odehrál útočník znovu v KHL, opět to bylo v dresu Rigy, v 52 zápasech si na své konto připsal 24 bodů (10+14).

Dzierkals byl mládežnickým reprezentantem lotyšské hokejové reprezentace. V seniorské národním týmu Lotyšska se pak forvard představil na dvou světových šampionátech, poprvé v roce 2019 a podruhé letos, na domácím mistrovství Dzierkals zaznamenal v šesti utkáních dva přesné zásahy.

Martins Dzierkals si pro své působení v plzeňském týmu vybral číslo 17. Stane se druhým hokejistou z Lotyšska v historii klubu, který bude bojovat v modrobílých barvách.

Foto: Dinamo RIga