Příchod Bitten

Samuel Bitten první posilou A týmu HC Škoda Plzeň

První představenou posilou HC Škoda Plzeň pro nový ročník extraligy 2022/23 se stává 22letý Kanaďan Samuel Bitten. 185 cm vysoký útočník pochází z Ottawy, rok odehrál v druhé nejvyšší švédské soutěži a minulý ročník strávil v prvoligové Porubě a v extraligových Vítkovicích.

„Chtěli jsme do kádru přivést hráče, který umí hrát agresivní hokej a bude si svou roli plnit. Sam může hrát centra i křídlo, navíc umí jak shodit rukavice, tak i dát gól. To jsou atributy, které hrály pro něj. Zjisťovali jsme si pochopitelně i charakterové věci a jde na něho chvála i jako na člověka, že je skvělý do kabiny,“ uvádí k podpisu smlouvy s kanadským forvardem sportovní manažer HC Škoda Plzeň Tomáš Vlasák. Bitten v Plzni podepsal roční kontrakt.

„Když přišla nabídka, neváhal jsem. Na plzeňský klub a organizaci jsem neslyšel špatného slova, všichni jen chválili. A fanoušci jsou prý nejlepší v lize! Tak na to se opravdu těším!“ říká Sam Bitten v rozhovoru, který fanouškům přineseme dnes v odpoledních hodinách.

Samuel Bitten

Kanadský forvard si v mládežnických kategoriích procházel ottawskými výběry a v 16 letech už dostal příležitost hrát OHL. V celkově 227 zápasech nasbíral 97 kanadských bodů za 38 branek a 59 nahrávek.

V pandemickém ročníku 2020/2021 se prvně vydal za oceán a prvně okusil evropskou soutěž. Ve druhé nejvyšší švédské soutěži oblékl dres Södertälje SK a v 15 zápasech si připsal tři body.

Zajímavostí je, že oba jeho rodiče byli kanadskými reprezentanty na olympijských hrách, ale nebyli to hokejisté, nýbrž hráči badmintonu na olympiádě v Barceloně 1992. Samuelův o dva roky starší bratr William a Sam si proti sobě zahráli v juniorské OHL soutěžní utkání. William i nadále hraje dospělou AHL.

Převážnou část loňské sezóny Samuel strávil v prvoligové Porubě a v měsíci říjnu nasbíral 10 kanadských bodů, čímž si vysloužil nominaci do sestavy měsíce Chance ligy. Celkově si v 43 zápasech připsal 16 branek a 11 nahrávek. V extralize jej měli na střídavé starty k dispozici Vítkovičtí, kteří jeho služeb využili v šesti zápasech základní části (1+1) a ve všech odehraných devíti zápasech play off (9 zápasů, 1+1).

Na začátku ledna letošního roku zaujal tvrdou bitkou se sparťanským Ondřejem Miklišem. Služby Sama Bittena si velice pochvaloval i vítkovický kouč Miloš Holaň v posezónním velkém rozhovoru pro oficiální web Ridery. „Řekl mi: ‚Coach, whatever you want, I will do it!‘ ‚Trenére, co budete chtít, udělám!‘ Co třetí střídání se mě ptá: ‚Can I fight? Can I fight?‘ ‚Můžu se pobít? Můžu se pobít?‘ Tak já jen zvednu obočí a: ‚Not now, not now.‘ ‚Teď ne, teď ne‘. Možná později. To je blázen, který chce svou roli splnit.“

Nyní bude roli hráče, který pro výhru svého týmu udělá vše, plnit v HC Škoda Plzeň.


Foto: Petr Kotala