Zlomením libereckého prokletí zase blíž play-off?!

Od postupu Bílých Tygrů do extraligy dokázali Plzeňáci Severočechy pouze jednou ze sedmi pokusů přehrát. Ve 46. kole mají Západočeši šanci nelichotivou bilanci vylepšit a situace v tabulce je k tomu přímo vybízí. Lasselsberger ztrácí na postup do play-off sedm bodů, Liberec devět, ve Svijanské Aréně se tak odehraje jeden z klíčových zápasů o naději na účast ve vyřazovacích bojích. Plzni budou pravděpodobně scházet obránci Martin Klaus a Martin Výborný, Liberci bude chybět juniorský reprezentant Ladislav Šmíd a útočník Petr Vampola.

Ivo Prorok
Michal Tvrdík
zdroj: hokejkv.cz
V době, kdy se letošní ročník extraligy lámal do své druhé poloviny, prožívali Liberečtí dlouho sérii úspěchů. Od prohry na Kladně ve 32. kole střídali Tygři výhru s prohrou, ovšem porážka na Slavii ve 41. kole odstartovala libereckou sérii proher, která doposud neskončila. V posledním zápase Liberečtí neudrželi nadějné dvougólové vedení na ledě v Karlových Varech a prohráli v prodloužení 3:2.

Více než výsledek v tomto zápase zaujala kauza Michala Tvrdíka. Toho si před koncem přestupního termínu a pár hodin před zápasem Energie s Libercem nečekaně stáhly Tvrdíkovy mateřské Pardubice a poslaly jej výměnou za Stanislava Procházku právě do města pod Ještědem. Lázeňští, kteří se vzhledem k dřívějšímu vyjádření z pardubické strany cítili vzniklou situací poškozeni, zabránili čtyřiadvacetiletému forvardovi nastoupit.

Ivo Prorok
zdroj: hcbilitygri.cz
Hladinu extraligového rybníku rozvířila také kauza Martina Čakajíka. Ačkoli byl dlouho předem avizován přesun Čakajíka z Liberce do Třince, působí slovenský obránce stále na severu Čech a měl by tak nastoupit také v zápase proti Lasselsbergeru Plzeň. V obraně Liberce také figuruje dlouholetý bek Plzně Jiří Hanzlík, který do Liberce odešel výměnou za Michala Straku.

Útok Liberce táhnou zejména bývalý sparťané. Lídrem bodování je Pavel Kašpařík, který vstřelil jednu ze tří branek do sítě Plzně v posledním vzájemném zápase. O tři body zpět je kapitán Tygrů Václav Novák, na třetím místě se se ziskem osmnácti bodů srovnali exsparťan Valdemar Jiruš, o jehož měla zájem také Plzeň, a rychlík Lubomír Korhoň.

V letošní sezóně se oba týmy utkaly třikrát. První dva duely skončily remízou, ve třetím si Liberec odvezl z Plzně tři body za výhru 3:0.

vs. HC Bílí Tygři Liberec HC Lasselsberger Plzeň
Bilance týmů v extralize
Postavení v tabulce 13. 11.
Skóre 101:125 113:124
Výhry 15 17
Remízy 5 6
Prohry 25 22
Body 53 55
Hráči
Nejproduktivnější hráč Kašpařík - 24 (10+14) Straka J. - 42 (19+23)
Nejlepší střelec Korhoň – 11 Straka J. - 19
Nejvíce trestných minut Novák - 86 Matějovský - 111
Nejlepší +/- Jareš - +6 Krajíček - +11
Brankáři O. Svoboda - 90,20 % Málek - 93,30 %

Sestavy mužstev ze 45. kola

Liberec: O. Svoboda - Jiří Hanzlík, J. Moravec, Jiruš, L. Šmíd, Ťupa, Čakajík - Kašpařík, V. Novák, Korhoň - Plodek, Rozsíval, Čermák - Rolínek, Verčík, M. Hájek.

Plzeň: Málek - Dobroň, Jindřich, Dobrovolný, Výborný, Nedoma, Krajíček - Paroulek, Josef Straka, Andrašovský - Vostřák, Michal Straka, Matějovský - Špaňhel, Kracík, Prorok - Dvořák, Důras, Šaffer.