Kristians Rubins

Plzeňskou obranu vyztuží lotyšský obránce Kristians Rubins

Na začátku nového pracovního týdne vítá hokejový klub HC Škoda Plzeň novou posilu ve svých obranných řadách, ze švédského celku MoDo Hockey přichází na západ Čech lotyšský obránce Kristians Rubins.

Kariéru odšpuntoval v lotyšské Rize v celku Prizmy, avšak již v mládežnickém věku Rubins zamířil do švédského týmu VIK Västerås HK, kde si v sezóně 2014/15 připsal i premiérové starty mezi dospělými. Po třech letech na severu Evropy ovšem vyslyšel zámořské volání. Dvě kompletní sezóny odehrál v Medicine Hat Tigers v kanadské WHL. Díky svým dobrým výkonům si ho následně vyhlédlo Toronto. Sen každého hokejisty je bezesporu NHL, a ten se Rubinsovi splnil v ročníku 2021/22, když odehrál tři duely za tamní Maple Leafs.

Další duely již v neslavnější lize na světě nepřidal. Předloni si sice zahrál na farmě Ottawy a Calgary, avšak potom Kristians zvolil návrat do Evropy. Loňskou sezónu odehrál komplet v dresu MoDo Hockey ve Švédsku, kde ve 44 zápasech zaznamenal deset bodů, čtyři góly vstřelil, dalších šest následně připravil.

"Kristians je velmi silný hráč a díky své výšce i řízný bek, který by měl sjednat respekt v okolí brankoviště. Má skvělé fyzické parametry, které dokáže využít jak v obraně, tak v podpoře útoku," říká hlavní trenér klubu Josef Jandač.

Kristians Rubins je bývalý mládežnický reprezentant Lotyšska, utkání posbíral ve všech věkových kategoriích. Další starty přidává i v A-týmu, za lotyšský národní tým si zahrál i na třech světových šampionátech, kde v roce 2023 dokonce pomohl Lotyšsku dosáhnout historického bronzu. Nyní naplno ukáže své dovednosti v dresu plzeňské Škody, kde se upsal na jeden rok.