
Zimní stadion v Plzni slaví 75. výročí!
Jedenáctého února roku 1950, rok před postupem Plzně do první ligy, byl v západočeské metropoli otevřen zimní stadion s umělou ledovou plochou.
V roce 1969 byl celý hokejový stánek kompletně zastřešen, koncem roku 1973 započaly práce na vedlejší ledové ploše. Pořádně zabrat dostal vnitřek stadionu za necelých 20 let, v často vzpomínaném roce 1992. Oslavy postupu do finále skončily požárem, který zaplnil stadion hustým dýmem.
Dnes LOGSPEED CZ Aréna za dobu své existence hostila akce předních českých i zahraničních interpretů, avšak nechybělo ani pořádání mistrovství světa hráčů do 18 let či mistrovství světa v hokejbalu.
Před letošní sezónou se jedinečná stavba dočkala nové multimediální kostky i osvětlení, k nepoznání jsou i vnější okolní prostory. K zakryté vedlejší ledové ploše přibylo například zázemí (i ubytovací) pro mladé talenty. Více o stadionu ZDE!
Shodou okolností nedávno - na podzim roku 2023 - oslavil architekt jedinečného zimního stadionu pan Pavel Janeček své krásné devadesáté narozeniny. „Za léta projektování a stavění haly jsme zažili leccos. Projektovali jsme v době, kdy nebyly potřebné materiály a kdy upadala i odbornost řemesel. Velké stavební firmy se dokonce chlubily, že už nezaměstnávají zedníky, že pro ně pracují pouze montážníci. Pro tak atypické stavby jako byl zimní stadion, to byla velice svízelná situace. A museli jsme ji řešit my projektanti. Vyššímu dodavateli jsme museli zajistit subdodavatele na všechny jen trochu neobvyklé práce. A že jich bylo. Museli jsme zajistit vybagrování a odvezení původních sypaných tribun do přehradní hráze v Českém údolí, zajisti pro konstrukci střechy lana z rušených ejpovických lanovek, v Prefě Přeštice přemluvit ředitele, aby vyrobili hledišťové prefabrikáty, z Eutitu Stará voda získat atypické nástupní schodišťové dlaždice, v Plastimatu Chropyně pak hledišťové sedačky atd.,“ vzpomínal v nedávném rozhovoru. Ten je k přečtení ZDE!