Notes #19: Matějovský plus Duda mínus Špaček

P l z e ň - První zápasu roku 2005 nabídne další pikantní podívanou. Do sestavy se vrací potrestaný Radek Matějovský, v plzeňském dresu ale také po více než dvou letech objeví Radek Duda! Do obranných řad již nemohou trenéři počítat s Jaroslavem Špačkem. Více zde. Plzeňáci se pokusí přerušit sérii proher, která se natáhla na tři zápasy. Duel s Kladnem bude také důležitý z hlediska postupu do play-off. Středočeši drží 5. místo se šestibodovým náskokem na Lasselsberger. Pouze výhra může také zachránit vzájemnou bilanci, která se lépe vyvíjí pro Rabat.
Zápas začíná v neděli v 17:30 na plzeňském zimním stadionu!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
vs.
HC RABAT KLADNO

36. kolo – neděle 2. ledna 2005 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

Od 20. října 2002 se v plzeňském dresu Radek Duda neobjevil. Přestože byl až do konce loňské sezóny stále plzeňským hráčem, byl k vidění pouze v dresu Slavie, ruské Kazaně či národního týmu. V Plzni Duda vylétl na českém hokejovém nebi jak raketa, ovšem se svoji „startovací rampou“ se v dobrém nerozešel. Zřejmě nejdále dobře známé rozbroje došly s Josefem Řezníčkem, jehož obvinil z machinací se zápasy. Jednoduše na konci plzeňského angažmá de facto eskalovala Dudova pověst problémového hráče. Se Slavií se radoval z titulu, během ruského angažmá se chodovskému rodákovi tolik nevedlo, ani úvod letošního ročníku útlumové období Dudy nezlomilo. Na pořad dne tak přišla výměna, díky níž se důrazný forvard vrací na plzeňský led. V jednom týmu se tak nyní sejdou tři velké osobnosti často vzpomínaného čtvrtfinále sezóny 2001-02 Plzeň – Vítkovice, Davida Moravec, Jan Výtisk a právě Radek Duda. Hostování slávistického útočníka je domluveno na přinejmenším čtyři utkání.


HC RABAT KLADNO
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Osmdesátileté Kladno si přeje play-off

Hokejové Kladno nedávno oslavilo 80. výročí založení klubu. Jako dárek k jubileu si všichni Kladenští přejí postup do play-off. „Momentálně v osmičce jsme, a i když je soutěž hodně vyrovnaná, je to cíl, který bychom mohli splnit,“ říká trenér Rabatu Zdeněk Müller. Kladenskému Rabatu patří v současné době pátá příčka s náskokem pěti bodů na osmé Pardubice.

Mužstvo se dokázalo vyrovnat s odchodem Jaromíra Jágra do ruského Omsku a i bez své „osmašedesátky“ se nadále drží v postupové osmičce. „Kdyby tady Jarda byl, naše ambice by samozřejmě byly ještě podstatně vyšší,“ povzdechl si Müller. Do sestavy se už vrátil uzdravený Tomáš Kaberle. Kladenské barvy v době stávky hájí tři hráči z NHL. Již zmíněný Tomáš Kaberle, jeho bratr František a Jiří Hrdina. Pokud NHL letos nezačne, dá se předpokládat exodus zámořských hráčů do evropských soutěží. Kladno ale o další posily nemá zájem.

„O některých hráčích se mluvilo, ale v případě že zůstane Tomáš Kaberle, tak nikoho shánět nebudeme a necháme kádr takový, jaký máme v současné době,“ říká hlavní kouč. Právě o Tomáše Kaberleho mají kladenští fanoušci největší strach. O jeho služby údajně projevila zájem Kazaň, Omsk i Dynamo Moskva. Zkušený bek ale vábení nabídek ruských celků zatím odolává a zůstává věrný mateřskému klubu. „Myslím si, že Tomáš je tady spokojený a nabídka, která by ho zlákala k přestupu, by pro něj musela být super výhodná. Sám řekl, že nepůjde do Ruska v žádném případě pod cenou,“ věří Müller.

Sestava Kladna ze zápasu 34. kola v Liberci:

Orct - Ševc, T. Kaberle, Zeman, F. Kaberle, P. Kasík, Špelda - Bílek, Patera, Martin Procházka - Horna, Zajíc, Hrdina - M. Hořava, Kalla, Martin Frolík - Kysela, Klimt.

Zástupci Rabatu hájí české barvy

Řada kladenských hráčů si v nabitém extraligovým programu plní ještě i reprezentační povinnosti. Na ruském Rosno Cupu si zahráli Tomáš Horna, Miloslav Hořava a Tomáš Kaberle. České barvy na mistrovství světa dvacítek v amerických městech Grand Forks a Thief River Falls hájí Michael Frolík a Milan Hluchý.

Bratrská dvojice řádí

Výluka NHL svedla po dlouhé době do jednoho týmu bratry Františka a Tomáše Kaberleho. Oba beci se velmi rychle stali klíčovými hráči Rabatu a oblíbenci fanoušků. K jejich posledním husarským kouskům patří třeba zvrat v domácím utkání s pražskou Slavií. Největší zásluha patřila Františkovi, který dvěma góly otočil skóre ve prospěch Kladna. „Prohráli jsme, protože se nám nepodařilo uhlídat bratry Kaberlovi,“ řekl po zápase trenér Pražanů Kalous. K herní pohodě Františka Kaberleho jistě přispělo i narození dcery. „Samozřejmě, narození dcery pro mělo bylo neskutečným zážitkem. Navíc jsem doma, mám kolem sebe rodinu a známé, o to víc to bylo lepší. Jsem moc rád, že jsme teď tady na Kladně,“ lebedí si starší z bratrů.

Duch Jaromíra Jágra žije dál

Přestože Jaromír Jágr už delší dobu udivuje svými kousky obecenstvo v ruském Omsku, stále vévodí klubovým statistikám Rabatu. V sedmnácti zápasech nastřádal obdivuhodných 28 bodů za 11 branek a 17 asistencí.

Dvojici P+P to opět střílí

Ze současných hráčů Kladna si nejlépe vede, především díky dvaceti gólovým nahrávkám, Tomáš Kaberle. Na paty mu dýchá dvojice Patera – Procházka. Oba nastřádali 24 bodů, přičemž Martin Procházka se prosazuje spíše střelecky, Pavlu Paterovi patří úloha nahrávače.


PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

SKROMNÉ VÁNOCE

Předvánoční čas mohli fanoušci Plzně vyplnit návštěvou duelu Lasselsbergeru a Sparty. Kdo přišel, určitě nelitoval. O něco větší aktivitu Pražanů v první třetině Plzeňáci vyrovnali ve druhé třetině měrou vrchovatou. Nejvážnější situací úvodní části bylo břevno, které zazvonilo za Tomášem Dubou po střele Chabady.

Další dvě třetiny již byly víceméně v plzeňské režii, ovšem famózní výkon podal v brance Sparty mladičký Tomáš Pöpperle, který vleže zastavil i tutovou šanci Davida Moravce. Do sítě neprošla ani jediná střela při závěrečné výhodě dvou mužů v poli v 60. minutě. Bezbrankový duel byl rozhodnut kuriózně. Ve hře 3 na 3 v prodloužení Cibák zlomil hokejku a v přečíslení Marek dorážel do prázdné branky.

I přes prohru odměnilo bezmála 6500 diváků své hokejisty za předvedený výkon bouřlivým aplausem. Svým výkonem však k jinak velmi dobré úrovni nepřispěl hlavní sudí Minář, jímž několik nepotrestaných zákroků vneslo do utkání nervozitu. Ta přerostla v hromadnější konflikt v průběhu druhé části hry.

Po vánočních svátcích přichystal los západočeské derby, oběma tábory fanoušků netrpělivě očekávané. Proti Plzni nastoupil dav jejích bývalých hráčů – Málek, Nedorost, Dvořák, Hurtaj, Kraft či Krajíček. Plzeňským se však duel vůbec nepovedl.

Gólové skóre načala málo vídaná chyba, kdy Tomáš Duba při návratu zpoza branky zakopl o brankovou konstrukci a nabuzený Hurtaj doklepával do prázdné branky. Za pár minut se ve dvojnásobné výhodě trefil Ptáček a Plzeň prohrávala již 2:0. Když se chvíli po přestávce odpoutal od obránce Špačka Košťál a nezadržitelně skóroval, s hosty to vypadalo zle.

Pověstnou jiskřičku vykřesal Martin Straka, ale závěr druhé části rozhodl. V přesilovce tečoval na 4:1 Nedorost, vlastní gól Davida Pospíšila nedlouho před koncem dílo zkázy dokonal. Ve třetí části si domácí proti odevzdanému soupeři svůj triumf vychutnali. Ponížili svého regionální soka dalšími třemi góly.

Sestava Plzně z derby:

Duba (41. Pejchar) - Výtisk, Špaček, Jindřich, Nedoma, M. Výborný, Trnka - D. Moravec, Martin Straka, Cibák - Paroulek, Michal Straka, Andrašovský - Jaroslav Kudrna, Kracík, D. Pospíšil - Mrázek, Důras, od 21. navíc Adamský.

Trest pro Matějovského

Ve Varech a ve Vsetíně museli trenéři oželet služby Radka Matějovského. Disciplinární komise jej po 14 dnech od zápasu ve Zlíně překvapivě potrestala za zákrok na Petra Mokrejše. Proč překvapivě? Zákrok sudí netrestal, ušel pozornosti médií, nebyl zmiňován na tiskové konferenci, nebyl ani řešen disciplinární komisí, která může začít projednávat situace i na základě zápisu, zpráv o utkání, podnětu jednotlivce či třeba televizního šotu. Přestože díky zpoždění Moravanů měla komise času k dispozici dostatek, nevyužila jej, jak by si jistě zákrok kalibru „stop na dva zápasy“ zasloužil. Proč se také Medvědi rozhodli po čase celou situaci řešit? Podle Matějovského mají ve Zlíně na tvrdého forvarda spadeno. „Asi je to tím, jak jsem tam loni trefil Rosťu Vlacha. Ale nejspíš to začalo již dříve, dvakrát jsem byl ve Zlíně vyloučený do konce utkání," říká potrestaný Matějovský.

Nejtěžší prohra v derby i v sezóně

Debakl 8:1 překonal výhru Litvínova v Plzni o jeden gól a je tak nejvyšší porážkou Plzně v letošní sezóně. Ovšem je také rekordním rozdílem všech západočeských derby. Doposud nejvyšší výhry dosáhla Plzeň, která přehrála tehdy nováčky Becherovku Karlovy Vary na svém ledě 8:2.

Šest útoků, pět obran

Třicet hokejistů, kromě brankářů, již letos obléklo plzeňský dres. Dvacet útočníků a deset obránců. Nepříliš častou kuriozitou je, že žádný z hokejistů nenastoupil ke všem zápasům Plzně. Maximum je 33 z aktuálních 34 odehraných zápasů. Tohoto počtu dosáhli Pospíšil, Kracík a Matějovský. Právě posledně jmenovaný byl posledním železným mužem, ovšem sérii plzeňskému útočníkovi překazil disciplinární trest. Z obrany má nejvíce zápasů odehraných Pavel Trnka (32), poté Jindřich (31) a Výtisk (31). Robustní bek je spolu s Martinem Výborným jediným hráčem stabilního kádru, který letos stále čeká na úspěšný zásah.


HISTORIE
VS.

bilance

hráči

statistiky

Kladno je jedním z nejslavnější týmů českého hokeje. Klub, ze kterého vzešlo mnoho vynikajících hokejistů však v posledních letech dává zapomenout na někdejší úspěchy, nezdary dokonal sestup do první ligy, ze kterého se však Středočeši rychle oklepali a po roce jsou opět v nejvyšší hokejové soutěži.

HISTORICKÁ BILANCE

Vzájemná bilance Plzeň vs. Kladno
4121614138:113

A jak to bylo v domácích zápasech? Nejvyšším brankovým rozdílem byla výhra Plzně 8:0. 2. února 1996 ale Kladeňáci deklasovali Plzeň na jejím ledě 10:3! 25. ledna 1998 tehdejší Keramiky Kladno roznesla 7:1, hattrick zaznamenal Jaroslav Bednář, na všechny góly mu přihrál Pavel Geffert. Asistenci v tomto zápase zaznamenal i gólman Dušan Salfický, který ve 24. minutě přihrála Mojmíru Musilovi na gól na 4:0. První "plzeňský" hattrick ale zaznamenal již o pět let dřív Pavel Metlička, 9. listopadu 1993 v zápase Kladno - Plzeň 1:4.

Bilance Plzeň vs. Kladno na plzeňském stadionu
21133580:34

Jágr v Plzni kraloval

Po deseti letech se mezi plzeňskými mantinely proháněl nejlepší hokejista světa Jaromír Jágr. Napěchovaným ochozům předvedl své vrcholné umění, dočkal se bouřlivých ovací. Také jeho zásluhou však Kladenští odvezli z Plzně všechny body. Nejprve nahrál na druhý gól Rabatu svému někdejšímu spoluhráči s Pittsburghu Janu Hrdinovi, poté i Radku Gardoňovi. Stav 0:3 keramici zkorigovali až v poslední minutě Dušan Andrašovský.

Plzeň – Kladno 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky:
60. Andrašovský (J. Straka, Špaček) - 31. Horna (Gardoň), 38. Hrdina (Jágr, T. Kaberle), 39. Gardoň (Jágr, Hrdina). Rozhodčí: Jebavý - Český, Kostka. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:2. Diváci: 8500 (vyprodáno).

Na kladenském ledě se již Plzni dařilo o mnoho lépe. Lasselsberger šel do vedení na začátku třetí třetiny, kdy se odražený puk po střele Nedomy dostal až do branky. Domácí zareagovali rychle a Martin Procházka srovnal, v prodloužení pak šťastnou střelou rozhodl kapitán Kladna Zajíc. Plzeň tak na první letošní výhru nad Kladnem stále čeká.

Kladno-Plzeň 2:1 (0:0, 0:0,1:1-1:0)
Branky: 44. Martin Procházka (Ševc), 65. Zajíc (Kysela) - 42. Nedoma (Martin Straka, J. Straka). Rozhodčí: Mikula - Pospíšil, Lipina. Vyloučení: 8:8, navíc Kudrna (Plzeň) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 3365. Průběh utkání: 0:1, 2:1.