Duda: Musel jsem si hořký kalich vypít až do dna

P l z e ň - Po dvou letech se Radek Duda opět představil plzeňským fanouškům v modrobílém dresu. Obnovená premiéra se mu ale nikterak nevydařila. Celkem třikrát inkasoval dvouminutový trest. Jeho poslední vyloučení za vysokou hůl v obličeji obránce Špeldy rozhodlo zápas. Martin Procházka v přesilovce dokonal obrat skóre a přisoudil Kladnu tři body za výhru 5:4. “To byla nešťastná náhoda. Kdybych ho chtěl trefit, tak bych musel být blázen. Samozřejmě jsem si premiéru přestavoval jinak, ale i toto k hokeji patří,“ řekl po zápase temperamentní forvard.

Poprvé Duda putoval k trestoměřičům ve třinácté minutě za souboj s kladenským Švecem. “Byla tam šarvátka, to prostě k hokeji patří.“ Podruhé usedl na trestnou lavici v úplném závěru první třetiny. “První faul byl od Kaberleho, ale rozhodčí ho neviděl. Já jsme pak školácky oplácel,“ vysvětloval kontroverzní útočník.

Duda s netradičním číslem 29 nastoupil ve druhé lajně společně s Jaroslavem Kudrnou a Radkem Matějovským. Trenéři tento důrazný útok ale ve třetí třetině rozhodili. “Myslím, že jsme to s Kudrnou a Matesem mohli dohrát, nehráli jsme tak špatně. Ale je to na trenérech.“ A kde vidí Duda hlavní plzeňských neúspěchů v poslední době? “Plzeň jsem dřív nesledoval, ale pokud mohu soudit podle dnešního zápasu, máme nedostatky v obraně. Nemůže se stát, že nám soupeř několikrát po sobě ujede do přečíslení. Obzvlášť v tak důležitém zápase.“

Výměnu do Plzně v posledním dni roku 2004 bojovný útočník uvítal. “Výměnu jsem uvítal. Sezóna pro mě nezačala dobře.Ve Slavii jsem rotoval sestavou, neměl jsem stálé místo. Když se mi Tomáš Král zeptal, jestli chci hrát za Plzeň, neváhal jsem ani minutu.“ Radek Duda by se chtěl co nejrychleji vrátit do formy, ve které do Plzně přišel v sezóně 2000/2001 ze Sparty. “Musím se zlepšit. Když jsem poprvé přišel do Plzně, měl jsme okamžitě fazónu. Forma byla na velmi vysoké úrovni. Teď jsem ale v útlumu, ze kterého se musím dostat nahoru, abych byl platný. Nejlépe tak během dvou zápasů.“

Na spokojenost s výkonem nové posily směřoval dotaz i pro Miroslava Přerosta. “Nebyl to dobrý výkon. Dudova nedisciplinovanost byla výrazná. Budeme to nějakým způsobem řešit,“ řekl hlavní kouč. „Přišla nabídka na trejd, kterou jsme akceptovali. Nebyla to otázka přání, byla to otázka výměny. Slavia nám hráče na výběr nedala,“ okomentoval překvapivou změnu v kádru Přerost.

Smutným hrdinou zápasu se stal Michal Straka, který vstřelil dvě branky. Hned ve druhé minutě duelu otevřel skóre zápasu. Podruhé se prosadil ve 32. minutě skvělou tečí Cartelliho střely. “Nemůžu být spokojen, když jsme prohráli. Kladno nám odskočilo na devět bodů, propast do play-off je čím dál tím větší,“ hořekoval Straka. “První dvě třetiny jsme hráli dobře, pak jsme ale lehkomyslně o vedení přišli. Třetí třetina byla z naší strany špatná, a to nás ještě navíc několikrát podržel Tomáš Duba. Byla jen otázka času, kdy nám to tam napadá. Vítězství jsme nešli naproti a tak to dopadlo, jak to dopadlo.“ Keramiky opět zradila psychika. Kladnu dovolili obrat ze 4:2 na konečných 5:4. “Vedeme o dva góly a ztratíme to. Nejsme v psychické pohodě, byli jsme nervózní. Neměli jsme sílu skóre otočit,“ řekl zkušený útočník.

Se Strakou souhlasil i Miroslav Přerost. „Utkání se rozhodlo ve druhé třetině. Měli jsme hodně šancí, přesto jsme nedokázali zvýšit na 5:2. Gól Kladna nás psychicky poznamenal. Soupeř byl v poslední třetině v psychické pohodě, hra se mu dařila daleko víc. Nás postihla křečovitost. My jsme inkasovali v oslabení. Po dvě třetiny jsme ale byli lepším týmem,“ zhodnotil nešťastný zápas hlavní trenér.

Kritika nejčastěji padá na hlavu obránců. Martin Výborný si stěžuje ale i na hru útočníků, kteří bekům dostatečně nepomáhají. “Obrana ale není věcí jen obránců, hokej se hraje v pěti hráčích. I útočníci nám musí vzadu pomoci. Pokud vznikne přečíslení, do kterého se dostane obránce soupeře, tak je to chyba útočníků. Nemůžeme to ale svádět jeden na druhého.“ Psychika je stále omílanou příčinou plzeňské krize. “Jsme trochu pod tlakem, vidíme, že nám play-off pomalu uniká. Musíme se zamyslet sami nad sebou, semknout se a ne jen na sebe koukat,“ říká pesimisticky Výborný. Zároveň nešetří sebekritikou vlastních řad. “Prohru jsme si zavinili sami naší lajdáckou hru v závěru,“ zhodnotil Výborný na závěr utkání.