Notes #25: Naděje za tři body

P l z e ň - Hokejisté Lasselsbergeru se tři kola před koncem utkají s týmem, s nímž se jim v poslední době velmi daří. Navázat na sérii výher s Třincem bude pro Plzeň o to důležitější, že Západočeši svádí tuhý boj o postup do play-off s Litvínovem. Při případném zaváhání Severočechů mohou Plzeňáci dnes ztrátu dorovnat. Ovšem stále bude Lasselsbergeru scházet Martin Straka, naskočit by již měl David Pospíšil. Třinečtí se musí vyrovnat s absencí nejen mnoha opor, které opustily třineckou loď, ale také se zraněním Ďuráka a pravděpodobně s neúčastí Krále, Janků a Polanského.
Zápas začíná na plzeňském zimním stadionu v 17:30!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
vs.
HC OCELÁŘI TŘINEC

50. kolo – pátek 25. února 2005 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

Pohledy na tabulku po 49. kole letošní a loňské sezóny vypadají z pohledu Plzně prakticky totožně. Lasselsberger je devátý, s tříbodovou ztrátou na poslední postupující tým. Zde však podobnost končí. Místo Kladna je na osmém místě Litvínov, což však z hlediska postupových ambicí plzeňského týmu nemá valný význam. Daleko důležitější a neradostnou skutečností je horší vzájemná bilance s chemiky, tedy trumf, který loni rozhodl o postupu Plzeňáků do čtvrtfinále. Ale i další srovnání s loňskem vycházejí hůře. Především jde o aktuální formu. Loni z předchozích pěti zápasů Plzeňáci získali 10 bodů, letos pouhopouhé body 4! Zatímco Plzeň loni vyhrála ve 49. kole klíčový boj ve Varech, letos v podobně významném duelu podlehla na Kladně. Západočeši se tak letos musí vypořádat s daleko nepříznivější situací, pokud chtějí pomýšlet na postup do play-off.


HC OCELÁŘI TŘINEC
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Když není o co hrát

Po duelu se Vsetínem čeká LASSELSBEGER další domácí utkání s týmem, který již v letošní sezóně nemá co ztratit, ale ani získat. Aktuálně třináctí Oceláři již ztratili i teoretickou šanci na postup do play-off, baráže se díky jihlavské „suverenitě“ rovněž obávat nemusí. Po nemilosrdném ortelu došlo v Třinci, podobně jako ve Vsetíně, k výprodeji hlavních hvězd týmu.

Zachraň se, kdo můžeš

Vypomoci Českým Budějovicím k návratu do extraligy vyrazil útočník Václav Pletka, kterého následovali další hráči. Slovenští obránci Branislav Mezei a Peter Podhradský se vrátili zpět na Slovensko. Další bek se zámořskými zkušenostmi, Tomáš Klouček, pomůže Liberci. Vzniklé mezery v kádru se vedení klubu rozhodlo řešit angažováním několika především prvoligových posil. Ze Sarezy přišli Pavel Šebesta a David Mocek, z Třebíče Jiří Kučný. V rámci trejdu Radka Bonka Třinec získal vítkovické hráče Míku a Křetínského.

Kapitán opustil potápějící se loď

Jan Peterek, který v Třinci nosil kapitánské céčko, se koncem ledna narychlo stěhoval do nedalekých Vítkovic, kde už v minulosti působil. „Naposledy jsem hrál za Vítkovice někdy před sedmi, osmi lety,“ vzpomínal. „Rozdíl oproti Třinci je poznat. Ve Vítkovicích se hraje s nasazením, je tu větší hlad po vítězství. O něco se tu hraje,“ chválí si Peterek staronové působiště. Rozhodování o přesunu do kvalitnějšího kádru Vítkovic ale nebylo vůbec lehké. „Váhal jsem. Cítím se spoluzodpovědný za třinecké výkony. Rozhodl jsem se ale, že bych chtěl zkusit hrát play-off. Proto jsem kývl na vítkovickou nabídku,“ řekl Peterek.

„Zrádce“ Bonk ...

Dalším hráčem, který v závěru sezóny odešel za lepším, se stal Radek Bonk. Útočník Ottawy po návratu z Ameriky, kde oslavil narození syna Olivera, zamířil do Zlína, který na něj vlastnil hráčská práva. Hned jeho první zápas ve zlínském dresu ale měl pikantní příchuť. Hamé se totiž utkalo právě s Oceláři. Bonk svým bývalým spoluhráčům dokonce dal gól, za což ho třinečtí fanoušci odměnili pískotem. „Proč pískali, to nevím. Nezabývám se tím. Já jsem dal přednost možnosti hrát play-off,“ řekl Bonk po zápase.

... a opěvovaný Biegl

V opačné situaci než Radek Bonk se ocitl v současné době třinecký brankář Radovan Biegl při zápasu na ledě Vsetína. Jeho jméno skandovali jak třinečtí, tak i vsetínští fanoušci. Biegl totiž na Valašsku ještě nedávno působil. Ve vzájemném zápase Vsetína a Třince mu nedovolila nastoupit speciální klauzule ve smlouvě, a tak Biegl alespoň ze střídačky rozdával pozdravy na obě strany.

Třinecký stadion zeje prázdnotou

Ztráta posledních nadějí na postupovou osmičku se odrazila nejen na výsledcích Ocelářů, ale na i přízni jejich fanoušků. Již devět zápasů třinečtí hokejisté neokusili sladkou chuť vítězství. Na souboj s Litvínovem, který bojovní Severočeši dovedli do vítězného konce, si tak našlo cestu pouhých 2452 diváků, což je nejnižší návštěva na třineckém zimním stadionu za posledních několik sezón. „Musíme hrát alespoň pro sponzory a pro diváky, aby zase chodili na náš stadion,“ snaží se burcovat Jiří Hašek.

Sestava Třince z utkání s Pardubicemi

Biegl - Hunkes, J. Malinský (45. Kučný), F. Štefanka, Všetečka, Houdek, Křetínský - Pavelek, Melenovský, Míka - J. Svoboda (38. T. Pospíšil, 45. Škatula), Hebar, Mikšan - Bordowski, Zbořil, Martynek


PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Z PŘEDNOSTI SLABINA

Po reprezentační přestávce Plzeň vyjela do boje o body na sparťanský led. Ovšem zakřiknutý výkon v první a poslední třetině naději na body nedal. V klidu a pohodě hrající Sparta si vytvářela gólové šance a promítala svoji aktivitu do skóre. První a zároveň vítězný gól zaznamenal v úvodní části Martin Chabada, poslední hřebíček do rakve zatloukl symbolicky explzeňský kapitán Josef Řezníček.

Na Spartě Plzeňáci mohli, se Vsetínem však museli. Ale herní projev šest tisícovek přítomných fanoušků pořádně znervózňoval. Švih Pavla Trnky dostal Lasselsberger do vedení, ovšem soubor vsetínských mladíků srovnal. Cartelli a Michal Straka vrátili Plzni vedení, Vsetín ale snížil na rozdíl jednoho gólu. Lasselsberger nakonec navýšil skóre na 6:2, připsal si povinné tři body, ale přišel o svého lídra Martina Straku a kapitána Davida Pospíšila.

Oba jmenovaní nenastoupili do důležitého zápasu na Kladně. Vedle obou opor zůstala mimo mantinely i veškerá plzeňská odvaha. Za dvě třetiny inkasovali hokejisté Lasselsbergeru třikrát, nedůstojnou protiváhou byly pouze velké šance Matějovského a Dudy, ale především nula na plzeňském kontě vstřelených gólů. Až ve třetí třetině hosté přidali, dokázali snížit, ale bodovou ztrátu a rozčarování fanoušků i klubového šéfa již nezvrátili. Lasselsberger tak v zápasech venku potřetí za sebou prohrál, což mu letos stalo vůbec poprvé. Na zápasy venku se tak již Plzeňáci spoléhat nemohou, přestože v nich dlouho patřili mezi špičku extraligy.

Ovšem nejen na zápase na Kladně byla upřena pozornost plzeňských fanoušků. V ten samý den válčil na horkém ledě Liberce Litvínov a dokázal senzačně vybojovat tři body. Bodový zisk Litvínova posunul plzeňský postup blíže rovině teorie. Horší vzájemná bilance s chemiky totiž vyčísluje reálnou ztrátu na Severočechy na čtyři body, které musí Plzeň získat ve zbývajících třech kolech a zároveň k tomu vyvažovat bodové zisky Litvínova.

Sestava Plzně ze zápasu na Kladně:

Pejchar - Marshall, Trnka, Cartelli, Jindřich (41. M. Výborný), L. Procházka, Výtisk - Duda, Michal Straka, Andrašovský - Paroulek, D. Moravec, Kracík - Adamský, Kudrna, Matějovský.

Vedle Nedomy a Šreka scházel brankář Tomáš Duba, ale i již zmiňovaní útočníci Martin Straka a David Pospíšil. Příležitost dostal v základní sestava Jaroslav Kracík, po nevýrazném výkonu v prvních dvou třetinách vystřídal Roberta Jindřicha Martin Výborný, který se vrátil do sestavy po zlomenině žeber.

Smůla na plzeňských patách

Duba, Martin Straka, Pospíšil, to jsou nejvýraznější ztráty před zápasem na Kladně, které rozšířily plzeňskou marodku, na níž až do konce sezóny setrvají Nedoma se Šrekem. Tím, že na kladenském ledě nemohli nastoupit David Pospíšil a Martin Straka ztratila Plzeň pro klíčový boj své dva nejproduktivnější hokejisty. Brankář Tomáš Duba se podrobil operaci kotníku a jeho start v základní části je nyní prakticky vyloučen. Martin Straka s Pospíšilem by již v pátek ofenzívu Plzně posílit mohli.

Kudy do play-off

Pozice Plzně se změnila v tom smyslu, že postup již nemá ve svých rukou. Musí spoléhat na klopýtnutí svého největšího soka, Chemopetrolu Litvínov. Ten se utká s těžkými soupeři – Slavii, Zlínem a Vítkovicemi. Jistou účast v play-off mají chemici v případě, že dvakrát zvítězí. Pokud Plzeň získá dvě domácí výhry a v Liberci prohraje, stačí chemikům výhra jedna či dvakrát neprohrát. Při, z pohledu Plzně, nejoptimističtější variantě, tedy třech plzeňských výhrách, musí chemici urvat dvě výhry. Lasselsbergeru tak na jedné straně může stačit jednou vyhrát a jednou neprohrát, ale nemusí také stačit ani plný bodový zisk ze všech zbylých zápasů.

Plzeň třetí v návštěvnosti

Po roce se plzeňská návštěvnost v základní části opět vyšvihla nad průměr 6 000 diváků. Před dvěma lety byl průměr 6 357 fanoušků, loni „pouze“ 5 881, po 24 letošních domácích zápasech je průměrná návštěva 6 159 diváků. Velikostí průměrné návštěvy se Plzeň řadí na třetí místo za Pardubice (8778) a Slavii (7814), která si přesunem do moderní Sazka Arény s návštěvností viditelně pomohla. Mezi prvními Pardubicemi a posledními Karlovými Vary je rozdíl přímo neuvěřitelný, plných 6 000 diváků! Podobný rozdíl mezi nejvíce a nejméně navštěvovaným stadionem česká extraliga nepamatuje.


ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Sezóna 1995/96 byla premiérovým ročníkem severomoravského týmu, který do nejvyšší hokejové soutěže vstoupil pod názve HC Železárny Třinec. Plzeň se poprvé s Třineckými utkala 3. října 1995 a Železáři doma Plzeňáky před 4520 diváky 5:4 přehráli. První gól vstřelil syn bývalého kouče Plzně David Trachta. Přestože tedy nefiguruje dnešní soupeř Lasselsbergeru v nejvyšší soutěži dlouho, odehráli oba soupeři již téměř pět desítek utkání. Posledních šest vzájemných zápasů Plzeňáci vyhráli! Bilance vzájemných zápasů se tak převážila na stranu Lasselsbergeru, stejně jako vzájemné skóre.

Celková bilance Plzeň vs. Třinec
4824222158:155

Došlo také ke dvěma měřením sil v play-off. Sezóna 1998/99 znamenal Třinec pro Plzeň čtvrtfinálovou stopku, poté získal stříbro za finálovou prohru se Vsetínem. O rok poté se však role vyměnily, byli to tehdejší keramici, kteří 3:1 na zápasy přešli přes Třinec do semifinále. Obě série byly velmi tvrdé, protknuté emotivními výroky.

Jak to bylo v domácích utkáních Plzně? Oceláři mají pověst útočného mužstva, s brejkovými choutky na hřištích svých soupeřů a toto není styl, který by dříve Plzni právě vyhovoval. Bilance na domácím hřišti to jasně ukazuje. Ze sehraných třiadvaceti duelů vyhráli Třinečtí v Plzni osm, tedy každý třetí duel. Na ledě Plzně se také urodily jediné dvě remízy ve vzájemných zápasech. Pět zápasů s Třincem v řadě již Plzeňáci na svém ledě vyhráli. Ocelářům se také v Plzni přestalo dařit střelecky, ve zmíněných pěti duelech dokázali plzeňskou obranu překonat pouze sedmkrát. Ve 31. minutě posledního zápasu na plzeňském ledě vsítil Martin Straka jubilejní 100. gól do třinecké sítě, jenž padl na plzeňském zimním stadionu.

Bilance Plzeň vs. Třinec na plzeňském stadionu
231328101:73

STATISTIKY ZÁPASŮ PLZEŇ vs. TŘINEC

Průměrný počet branek 7
Průměrný počet vyloučených 13 (7-6)
Průměrný počet střel 75 (37-38)
Průměrný počet diváků 5 555
Průměrný počet diváků v Plzni 6 651

13. září 1998 v poslední třetině domácího zápasu (4:1) Plzeňáci na branku Třince vůbec nevystřelili, poměr střel poslední třetiny byl 0:11. Druhou výjimečnou třetinu viděli také diváci v Plzni. 19. ledna 2001 Plzeňáci v první třetině zasypali branku Třince neuvěřitelnými 31 pokusy!

Letošní zápasy v plzeňské moci

Již zmiňovaná série vítězných zápasů s Třincem znamená, že Plzeň letos s Oceláři získala plných devět bodů. Pakliže Lasselsberger přehraje svého pátečního soka i počtvrté, stane se Třinec po Jihlavě druhým týmem, s nímž Západočeši získali letos plný počet 12 bodů.