Nový David Štich? "Říkají mi to," přiznává Dominik Boháč

Ještě v lednu hrál obránce Dominik Boháč ligu 9. tříd, ale od září je již novým kapitánem dorosteneckého extraligového týmu. Talentovaný hráč zatím důvěru trenérů rozhodně nezklamal. Na ledě tráví velké množství času, bojuje za každého stavu a v rozhodující chvíli dokáže správně zasáhnout. Svůj vůdcovský instinkt potvrdil i v domácím zápase se Spartou, kdy dal veledůležitý gól na 3:2, a pomohl tak Plzni k prvnímu vítězství v sezóně.

Za půl roku se Dominik Boháč posunul z kádru 9. třídy do dorosteneckého výběru. „Určitě je to velký pokrok, který souvisí jak s hokejovým pokrokem, tak i s věkem,“ vysvětluje talentovaný obránce. Kromě pevného místa v sestavě dostal i důvěru stát se kapitánem týmu... „Zvolili mne trenéři. Přišli před zápasem do šatny, jmenovali asistenty a mne určili kapitánem,“ popisuje Boháč důležitý okamžik, kdy mu trenéři vyjádřili svoji důvěru. Být jako jeden z nejmladších kapitánem není jednoduché, ale teprve patnáctiletý bek si rozhodně nestěžuje: „Já si myslím, že to spoluhráči berou úplně v pohodě. Určitě se hecujeme, ale nikomu mé kapitánství nevadí.“ K roli kapitána patří také velký prostor na ledě. Boháč dostává důvěru trenérů na oslabení i přesilové hry. „Je to rozhodně lepší než sedět a mrznout,“ pochvaluje si.

Radost z osobních úspěchů mu však kazí výsledky týmu. Plzeňští dorostenci totiž v dosavadním průběhu extraligy získali jen tři body. Kapitán hledá hlavní problém v produktivitě: „My jsme měli šance. Třeba Vary jsme u nich přestříleli, ale prostě nedáváme góly. Ale snad se to zlepší. Proti Spartě jsme vstřelili čtyři branky a proti Kladnu to snad zopakujeme.“ Když už se někdo z Plzeňských trefí, je to většinou člen první formace. To si uvědomuje i Boháč: „Je fakt, že většinu gólů dá naše pětka, ale snad se i ostatní rozstřílí.“ Sám dal velmi důležitý gól v domácím souboji se Spartou. „Perfektně mi přihrál Pepa Pour. Já jsem chtěl hlavně trefit bránu. Moc jsem nemířil a že to prošlo mezi nohama byla náhoda,“ líčí situaci před třetím, v té době vedoucím gólem. Plzeňští mladíci nakonec vyhráli 4:3 a připsali si první výhru v sezóně.

Šťastný střelec ale zápas nakonec nedohrál. Po dvou desetiminutových trestech musel předčasně do kabin. V součtu s předchozím domácím utkáním už má na svém kontě tři „desítky“ za tzv. faul na hlavu. „Tak to je nové pravidlo o úderu na hlavu. Podle mne byla ta vyloučení dost sporná,“ vysvětluje Boháč. Hlavní příčinu podobných faulů vidí ve své fyzické vyspělosti. „Útočníci jsou menší a v soubojích u mantinelu je to znát.“ Velké kárání od trenérů však poslouchat nemusel. „Říkali mi akorát, abych si na to dával pozor, že tam musím jít opatrněji,“ popisuje talentovaný obránce.

Tým nepostihují jen špatné výsledky, ale nedávno překvapila hráče i náhlá změna trenérů. Na postu hlavního kouče vystřídal Vladimíra Bednáře mistr světa z roku 1996 Jiří Kučera. „My jsme se o změně dozvěděli od pana Setikovského v úterý na tréninku,“ vysvětluje kapitán. A jak tým vzal rošádu na trenérském postu? „Moc se k tomu nechci vyjadřovat. Uvidíme až, co bude dál,“ odmítá Boháč jakékoliv spekulace.

V patnácti letech má sice ještě dost času, ale přesto již nadějný obránce, často srovnávaný s Davidem Štichem, se kterým má společnou i sedmičku na dresu, myslí na své působení v juniorce. „Teď jsem s nimi měl jít na trénink, protože jich bylo málo, ale nakonec se sešli, tak jsem tam nebyl,“ vysvětluje. Trenéra juniorky Setikovského již dobře zná z loňského roku, kdy ho vedl jako hlavní kouč 9. třídy. „Myslím si, že si spolu i rozumíme,“ dodává.

Mladý hokejista nežije jenom hokejem, ale musí samozřejmě chodit i do školy. „Jenom v pondělí máme tréninky ráno. Takže tím školu trochu zanedbávám, ale jinak máme tréninky vždy večer,“ vysvětluje jeden z největších příslibů současného plzeňského hokeje a běží si plnit své další nehokejové povinnosti.