Pět velkých plzeňských premiér

P l z e ň - Plzeň dokázala napravit dojem z nevydařeného zápasu ve Vítkovicích a přehrála na svém ledě třetí Zlín 4:0. Svou premiérovou nulu letos vychytal Roman Málek, prvních gólů v sezóně se dočkali Mario Cartelli, Radek Matějovský a Jiří Zelenka, pro něhož to byl 250. gól v nejvyšší soutěži. Aleš Padělek se zase svojí trefou dostal poprvé v kariéře samostatně do čela tabulky extraligových střelců. Významem největší událost měl na svědomí Jiří Zelenka. "Přestával jsem věřit, že ten 250. gól někdy dám. 15 kol jsem za třináct let kariéry na gól nikdy nečekal," říkal šťastný střelec, který se v extralize trefil naposledy 29. března 2003 v derby se Slavií ještě ve stařičkém Edenu.

Základ ke gólu položil efektní otočkou obránce Výborný, který zmátl zlínské obránce, našel na pravé straně Zelenku, který nasměroval puk pod horní tyč Murínovy branky. "Byly to krásné pocity, když jsem to propálil. Vzal jsem si puk a můj syn si ho schová do vitrýnky. Když je brána zakletá, tak ji netrefíte, i kdyby byla prázdná," vysvětlil, proč na gól čekal tak dlouho.

Hodně nervózní už byl i Radek Matějovský. Když útočník čeká na gól do 15. kola, něco v něm určitě hlodá, a to i když je bránící levé křídlo. "Už jsem byl hodně nervózní, dlouho jsem se nemohl trefit," říkal hráč, který byl autorem poslední plzeňské trefy v loňské sezóně. "Byl jsem v útočném, pásmu s Moravcem a obránci soupeře nebyli tak důrazní, jak by měli být. Viděl jsem ještě napravo Jirku Zelenku, ale na nahrávku jsem si moc nevěřil, tak jsem střílel," popsal svoji branku.

Zlín v Plzni nehrál špatně, ale první branku vstřelili domácí a klid na hokejky Lasselsbergeru přinesl druhý gól. "To byl nesmírně důležitý gól, dali jsme ho 26 vteřin před koncem první třetiny," uvedl asistent trenéra Radim Rulík. Skvělou práci před druhým gólem odvedl Michal Důras, který si za brankou povodil zlínskou obranu, přihrál na modrou čáru a Mario Cartelli s pomocí teče Tomáše Houdka dostal puk do sítě.

Zlín pak musel otevřít hru a modrobílí se díky tomu několikrát dostali do přečíslení. "Zlínu nic jiného nezbývalo. Když je stav 0:2, nedá se bránit. Měli jsme hodně situací, kdy jsme jeli dva na jednoho, ale jak jsme je nedávali, postupně jsme byli pořád víc nervózní," konstatoval Matějovský.

Po porážce ve Vítkovicích nebylo ani památky. Domácí celek působil organizovaně i disciplinovaně. "Trochu jsme měli obavy, ale v sobotu jsme si sedli v kabině a všechno si vyříkali. Dali jsme do toho hodně srdíčka a šlo to," popsal Zelenka.

Svou první nulu v sezóně vychytal Roman Málek. Dvakrát mu pomohla tyčka, poprvé ve 44. minutě když se obrana rozestoupila před Miroslavem Blaťákem, podruhé minutu před koncem po laxním pokusu vyhodit puk z obranného pásma, to skončil na konstrukci bekhend štírka Martina Čecha. "Nula je už jen třešnička na dortu. Při těch tyčkách jsem toho mnoho neviděl. Při první tyčce jsem slyšel zvuk a pak jsem viděl, že se puk odrazil ven. V poslední minutě zvonila tyčka znovu a asi bych byl hodně naštvaný, kdyby mi zkazila čisté konto, ale tři body by to stejně převýšily," zhodnotil nejtěžší chvíle Málek.

Ten se blýskl několika báječnými zákroky. Ve 33. minutě zázračně vychytal Melenovského a v 55. minutě vystřihl senzační zákrok proti Královi. Po zaváhání Štěpánka se na něj navíc ve 13. minutě řítil osamocený Leška, který hrál svůj první zápas za Zlín po nepovedených angažmá v Petrohradě a Södertalje. "Všiml jsem si, že to je on. Čekal jsem, že ke mě pojede blíž a zkusí kličku, rozhodl se ale pro střelu," popsal gólman.

"Chtěl bych hráčům poděkovat za to, jak dobře zvládli závěr zápasu. Nastoupili jsme v sestavě, která dohrávala třetí třetinu ve Vítkovicích. Tam závěrečná část skončila 1:1 a říkali jsme si, že stejně musíme hrát dnes. Jsem rád, že se to povedlo," dodal Radim Rulík.