Nominace do reprezentace Štelmacha zaskočila

P l z e ň - Hned na čtyřech frontách najednou bojuje plzeňský gólman Antonín Štelmach. Letošní sezónu začal v juniorce Lasselsbergeru, poté se přesunul na zkoušku do Jihlavy a nyní dokonce trénuje s plzeňským A-týmem. Navíc byl devatenáctiletý mladík spolu s Richardem Keplem a Jakubem Šindelem nominován do reprezentační dvacítky na turnaj v Rusku. "Je to strašně hezké. Poprvé jsem v reprezentaci," neskrývá nadšení devatenáctiletý hokejista.

Začátek sezóny byl ze strany Antonína Štelmacha rozpačitý. „První dva zápasy se mi povedly, ale pak jsme prohráli na Spartě a trenér mi řekl, že bude chytat o rok mladší Dominik Halmoši. Ale jemu nevyšly dva zápasy, trenér mě zase postavil a od té doby se mi daří,“ vrací se mladý gólman v myšlenkách o dva měsíce zpět. Ale zároveň musí myslet i na svoji budoucnost. Tato sezóna je totiž v juniorském výběru jeho poslední, a tak se musí poohlížet po místě v některém ze seniorských mančaftů. „Právě si hledám angažmá. Řešíme různé možnosti, kde bych mohl nakonec chytat,“ vysvětluje. Jako nejpravděpodobnější se zatím jeví přestup do Jihlavy. „Zatím mi Plzeň povolila střídavý start, takže chytám za juniorku tam i tady. Ale pokud by mne Plzeň uvolnila, chytal bych v Jihlavě za áčko,“ objasňuje sympatický mladík své nejbližší plány.

Mezi řadu starostí přilétla jako blesk z čistého nebe informace o nominaci do českého reprezentačního výběru do dvaceti let. Plzeňský gólman se v týmu sejde s dalšími spoluhráči z Plzně Richardem Keplem a Jakubem Šindelem. „Je to strašně hezké. Poprvé jsem v reprezentaci. Nebyl jsem ani v šestnáctce ani v sedmnáctce. Budu se snažit příležitost využít a samozřejmě, když mi to půjde, chtěl bych jet na mistrovství,“ neskrývá Štelmach radost z nominace. Uvědomuje si, že mu k místu ve výběru pomohl fakt, že A-tým Lasselsbergeru vede Radim Rulík: „Hraje to určitě velkou roli. Protože jsem v reprezentaci nikdy nebyl, není o mně tolik slyšet jako o jiných hráčích.“ Roli hrál také fakt, že některé dosavadní opory zůstaly mimo hru. „Kdyby mohli jet Schwarz a Fiala, asi bych zůstal doma,“ přiznává.

Devatenáctiletý brankář se najednou ocitl ve čtyřech sestavách. Nastupuje za juniorky Plzně a Jihlavy, na západě Čech zároveň trénuje s extraligovým mužstvem a nyní je jeho jméno napsáno i na oficiální nominaci české dvacítky na turnaj v Rusku. Na mladého hokejistu je toho více než dost. „Hlavně se snažím udržet životosprávu, jinak bych takovou zátěž nemohl vydržet,“ poodkrývá tajemství své dobré kondice, zároveň však přiznává, že se těší, až se situace vyřeší: „Zatím musím čekat, jak se kluby domluví. Až se to posune dál, budu se zase moci soustředit jen na jeden tým.“

Štelmach rozhodně neztrácí čas pouhým čekáním. Znovu po delší době dostal příležitost trénovat s plzeňským áčkem. „Při mé první sezóně v juniorce jsem už měl možnost jezdit s týmem, když tu byl pouze Roman Málek a já se jako dvojka střídal s Honzou Freylachem,“ vzpomíná na první zkušenost s mužským hokejem. Na ledě rozhodně nepůsobí zakřiknutě. Naopak někdy prohodí pár vtípků s rozvernými spoluhráči. „Radek Matějovský je takový vtipálek. Chtěl jsem mu pochytat všechny nájezdy, což se mi povedlo, a on to pak trochu komentoval,“ usmívá se talentovaný brankář. Nezbývá než doufat, že mu forma vydrží a že se mu dále bude vše dařit podle jeho představ.