Teď už budeme hrát proto, aby nás lidi nezatratili, řekl Padělek

P l z e ň - Dnešní zápas neznamenal jen derby, které je vždy vyhecované, ale boj o play off. Tým, který by prohrál, by už těžko mohl pomýšlet na svoji účast v elitní osmičce. Svěřenci Marka Sýkory v pátek prohráli smolně v poslední minutě v Litvínově, a proto dnes chtěli vyhrát a získat velice cenné tři body. Ovšem vstup do utkání byl nejhorší z celé sezóny. Po první třetině, která skončila 0:4 v neprospěch domácích, už snad nikdo nevěřil, že by se utkání mohlo ještě nějak zdramatizovat. I když si Karlovy Vary odvážejí všechny tři body, drama to ještě bylo. Plzeň snížila na rozdíl jediné branky. Dvě přesné trefy zaznamenal nejlepší plzeňský střelec Aleš Padělek. “Každý teď budeme hrát o svoji čest, i když play off už je dost vzdálené,“ prohlásil zklamaně Padělek.

Bývalý plzeňský obránce, nyní v trenérských službách Energie, Václav Baďouček složil kompliment svým svěřencům za výkon zejména v první třetině. “Musím poděkovat celému mužstvu za předvedenou hru a hlavně za vstup do utkání, který se nám letos ještě nepovedl. Po dlouhé době se nám podařilo v první třetině proměnit všechny příležitosti, které jsme si vytvořili,“ vyjádřil se trenér k úvodní části. Ve druhé třetině se Plzeň trochu zvedla a ještě stihla zdramatizovat utkání, ale my jsme naštěstí výhru udrželi,“ uznale prohlásil Baďouček, ale přiznal, že další vývoj utkání nebyl tak úplně dle jeho představ. “Závěr mohl být zajímavý leda tak pro diváky,“ prohlásil.

Marek Sýkora si byl vědom, jaký asi mají diváci názor na nepovedenou první dvacetiminutovku. “Chtěl bych se hlavně omluvit všem fanouškům za úvodní třetinu. V tom mrazu, jaký zde panuje, si nezasloužili dívat se na naši hru, která byla žalostná,“ zklamaně přiznal plzeňský lodivod. “Pak jsme se trošku zvedli a při troše štěstí jsme mohli nakonec dosáhnout na bod. Konečný výsledek je pro nás nakonec milostivý,“ přiznal Sýkora a zároveň hledá příčiny totálního kolapsu. “Mužstvo nefungovalo, nehráli jsme důrazně. Pro hráče je těžké se zvednout za stavu, jaký byl po první třetině. Tím je ovšem nechci nijak omlouvat,“ pravil. A jak vidí hlavní plzeňský trenér možnost umístění v elitní osmičce? „Šance na play off už vidím velmi špatně. Nemám rád optimistické řeči, že budeme bojovat do poslední chvíle. Protože třeba dnes jsme nebojovali,“ vyjádřil se kriticky.

Plzeňský kapitán Pavel Trnka nezná příčiny prohry, ani si nedovede vysvětlit, proč tým nefunguje, jak má. Ovšem výkonu, jaký předvedla Plzeň, má jasno. “Představovali jsme si, že vstoupíme do utkání stejně, jako vstoupily Vary. Ale úvodní třetinu jsme sehráli strašně, a pak se to už špatně dohání. Je to velká ostuda, co jsme předvedli v takovém zápase, kde nám jde o play off,“ zhodnotil Trnka, ale na rozdíl od Marka Sýkory doufá, že sezóna pro Plzeň bude pokračovat i po skončení základní části extraligy. “Myslím si, že šance na play off stále je, ale když k tomu budeme přistupovat jako k dnešnímu utkání, tak tam nemáme co dělat,“ uvedl. I když výkony týmu tomu neodpovídaly, plzeňští diváci za svým týmem stále stáli a povzbuzovali i za stavu, který byl na konci první třetiny. “Fanouškům musíme poděkovat, že celý zápas za námi stáli, protože co jsme předváděli na ledě, bylo žalostné,“ poděkoval příznivcům Trnka.

Radek Matějovský založil jednu gólovou akci, ale stejně jako všichni jeho spoluhráči byl smutný. “Je to zklamání, o play off se takhle nebojuje. O Plzni je známé, jak vždycky bojuje, ale letos to vůbec neplatí. Před sezónou jsme si dali jasné cíle a místo toho se flákáme kolem desátého místa,“ připomněl dřívější cíle Matějovský. “Schází nám odhodlanost vyhrávat. Každý hraje o svoji čest, a i když to bylo už 0:4, tak jsme nechtěli zápas v žádném případě vypustit, aby to bylo ještě horší,“ přiznal. I on je již smířen s tím, že mu sezóna skončí poněkud předčasně, než chtěl, ale v žádném případě nechce zbývající zápasy vypustit. “Nic si nebudeme nalhávat. Play off už je jen v mezích teorie. Před zápasem jsme ještě žili v naději, kdybychom vyhráli, tak bychom ještě bojovali dál, ale už to vidím špatně,“ přiznal.

Nejlepší plzeňský střelec Aleš Padělek opět potvrdil, že branky stále umí dávat. Dnes dal dvě a v tabulce střelců se opět vyhoupl o něco výš. Ale před druhou třetinou měl myšlenky úplně někde jinde. “Po první třetině jsem si myslel, že už je to ztracený zápas, ale pak jsme to ještě téměř srovnali,“ řekl a posléze se vyjádřil k následujícím zápasům, ve kterých už asi o moc nepůjde. “Je to v přístupu každého hráče. Jsme profesionálové a budeme hrát o svá jména, o peníze a o to, aby nás fanoušci nezatratili,“ prohlásil Padělek.