Do play-off už asi nepostoupíme, smiřuje se Tomáš Král

P l z e ň - Hokejová Plzeň se pomalu smiřuje s tím, že se hokejisté Lasselsbergeru v letošní sezóně neprobojují do play-off. Šance ještě není ztracená úplně v nenávratnu, ale v tabulce ztrácí Plzeň na osmou příčku sedm kol před koncem po třech porážkách v řadě už osm bodů. Vedení klubu se proto rozhodlo uvolnit některé starší hráče z ekonomických důvodů do ciziny. V rozhovoru pro oficiální stránky klubu to vysvětluje prezident HC LASSELSBEGER Plzeň Tomáš Král.

Proč jste se rozhodli uvolnit několik zkušených hráčů do zahraničí? Hrálo v tom hlavní roli nelichotivé postavení v tabulce?
To samozřejmě vyplývá ze situace, která nastala. Dostali jsme se kvůli průběhu sezóny do situace, kdy jsme měli ve třech zápasech v Litvínově, doma s Karlovými Vary a ve Vsetíně bodovat. Cílem byl zisk osmi bodů, já osobně věřil aspoň v sedm. S touto vidinou jsme se připravovali na to, že bychom se pokusili třeba ještě o jednoho hráče posílit. Bohužel, zápasy dopadly tak, jak dopadly, a my jsme se dostali do úplně jiné pozice. Myslím, že zklamání, které prožívají fanoušci, je pro mě pochopitelně o to horší, že jsem letos s účastí v play-off počítal téměř s jistotou. Před sezónou jsme měli dvě priority – přivést zpátky Marka Sýkoru a Romana Málka. Obojí se podařilo, čímž se předpoklad úspěchu v mých očích ještě posiloval. Bohužel to nevyšlo.

Plzeň ztrácí po 45. kole na osmou příčku osm bodů, to je stejně, jako v sezóně 2003/04, kdy se hokejisté Lasselsbergeru nakonec dokázali protlačit do play-off a tam senzačně vyřadili Pardubice. Myslíte, že postup do play-off je už opravdu ztracen?
Tu situaci jsme probírali mnohokrát a vzhledem k nepovedeným posledním třem zápasům se šance na postup do play-off dostala do roviny teorie.

Z Plzně byla zatím v posledních dnech uvolněna do zahraničí trojice hokejistů. Jak velkou roli v tom sehrály ekonomické důvody? Měly zásadní význam?
Samozřejmě, že jde o zásadní význam. Já nejsem ze železa a přestože neúspěch s sebou vždy přináší kritiku a člověk na ni musí být připraven, není to pochopitelně nic příjemného. Ekonomické dopady je třeba posoudit z dlouhodobějšího hlediska. Loňská sezóna, kdy jsme platili několik hráčů z NHL nad rámec běžných výdajů, byla finančně náročná a nepostoupením do play-off jsme o peníze s tímto spojené přišli. V letošní sezóně jsme rovněž ve snaze hrát play-off investovali do některých hráčů značné prostředky. Udrželi jsme Pavla Trnku, Davida Moravce, nakoupili Romana Málka. Vzhledem k zájmu dalších asi čtyř klubů přišel na poměry v extralize za nestandardně vysoké peníze. Pokud se v této souvislosti nyní od některých fanoušků dočítám, že si zřejmě uvolněním hráčů "nahrabu", je to o to tristnější, že jsem v zájmu úspěchu proti ostatním klubům použil k nákupu Romana Málka i vlastní zdroje, neboť jinak bychom ho zejména v konkurenci jednoho tehdejšího zájemce neměli šanci získat. Za situace, kdy je zřejmé, že bychom tři měsíce některé tyto hráče platili, aniž by se hrálo, je toto rozhodnutí, myslím, logické. Navíc je takové rozhodnutí běžné ve všech klubech po celém světě. K tomuto rozhodnutí došlo po poradě s trenéry, správní radou i představiteli generálního sponzora. Toto rozhodnutí má i sportovní význam, neboť vzhledem k tomu, že nejsme ohroženi sestupem, umožní to trenérům vyzkoušet mladé hráče, což původně bylo naším záměrem již před sezónou, ale její průběh to bohužel neumožňoval.

Kdo všechno byl nebo bude uvolněn? Jak velký finanční přínos pro vás tyto dočasné odchody mají?
Z ekonomického hlediska uvolnění těchto hráčů na zbytek sezóny částečně nahradí příjem, který by přinesla účast v play-off. Na jednání s trenéry jsme se dohodli, že se toto bude týkat pouze starších drahých hráčů a nikoli v rámci české extraligy. Jmenovitě se to týká Davida Moravce, Pavla Trnky a Martina Štěpánka.

Jak to vypadá s případným uvolněním Romana Málka pro zbytek sezóny? Uvažujete i o něm?
O Romana Málka byl také zájem a stále je. V jeho případě je však situace specifická a domluvili jsme se spolu, že věc posoudí výlučně ze sportovního hlediska, tzn. zda pro něj bude lepší, aby si odpočinul, či zda bude chtít ještě více chytat, aby byl řádně připraven na další sezónu. Ještě uvidíme.

Jak to vypadá s případným návratem trojice již uvolněných hráčů do plzeňského dresu? Vrátí se zpátky nebo už v Plzni pokračovat v příští sezóně nebudou?
Pokud jde o Štěpánka, s tím jsme smlouvu ukončili. David Moravec i Pavel Trnka projevili zájem jednat o dalším angažmá. Budeme v kontaktu a uvidíme po sezóně.

Rozhodli jste se pro zbytek sezóny výrazně snížit vstupné. Je hlavním důvodem skutečnost, že Plzeň už pravděpodobně nepostoupí do play-off?
Pochopitelně. Já jsem chtěl, abychom se chodili dívat na play-off. Je mi jasné, že závěr sezóny pro lidi ztratil přitažlivost. Na druhou stranu si myslím, že posílení odpovědnosti u mladých hráčů by mělo přinést do závěrečných zápasů patřičný stupeň bojovnosti, takže doufám, že bude na co koukat.