Takovou atmosféru jsme ještě nezažili, říkají svorně Zeman s Pitulem

P l z e ň - Velkou euforii prožívají v těchto dnech plzeňští dorostenci. Přestože mužstvu chybí sedm hráčů, kteří by za normálních okolností nastupovali v základní sestavě, hraje tahle parta bojovníků jako z partesu. Nezalekla se ani bezkonkurenčního vítěze základní části Rabatu Kladno a před nejlepší návštěvou sezóny vyrovnala stav série na 1:1. "Vnitřní síla mužstva je obrovská. Máme dobré jádro týmu. Ztráty jsou sice znát, ale musíme je nějak nahradit," říkal po utkání obránce Petr Zeman. "Musíme moc poděkovat divákům za skvělou podporu a byli bychom moc rádi, kdyby za námi přijeli i na Kladno. Rozhodující zápas tam hrajeme v sobotu v 15 hodin. Budeme to tam muset prolomit," doplnil útočník Tomáš Pitule v narážce na to, že Lasselsberger v play-off ještě nevyhrál venku.

Dorostenci ukázali, že mají velkou vnitřní sílu. Na Kladně je nezlomil ani gól, který inkasovali až po skončení první třetiny. Teď v Plzni ukázali, že je nepoložily ani prohrané nájezdy v úvodním utkání čtvrtfinálové série. V prvních několika minutách však měli více ze hry hosté z Kladna a převahu vyjádřili vedoucím gólem. Trefila se nejnebezpečnější první řada v čele s Tomášem Knotkem. "Do zápasu jsme vstoupili s tím, že musíme vyhrát. Byli jsme nabuzení, ale soupeř nás na začátku zaskočil a docela na nás vlítnul," popsal Petr Zeman.

Určitým nezvykem bylo pro dorostence jistě i bouřlivé povzbuzování kotelníků, kteří si na pomoc přinesli i bubny. "Možná jsme z toho byli ze začátku trochu zakřiknutí, nikdy jsme to nezažili. Bylo to pro nás něco nového, ale byli jsme moc rádi," doplnil Tomáš Pitule.

Domácí pak vyrovnali díky skvěle provedené individuální akci Martina Šimka. Zatímco na Kladně při samostatných nájezdech na Štěpánka nikdo nevyzrál, v 9. minutě Šimek zakončil svůj únik úspěšně. "Na Kladně jsme měli při nájezdech trochu smůly, hlavně tedy Honza Kovář," připomněl Zeman téměř úspěšně provedený nájezd svého spoluhráče. "Vždycky po tréninku jezdíme nájezdy o to, kdo z nás bude mít službu, takže to pro nás není žádná novinka," dodal Pitule.

Gól Šimka polil Plzeň živou vodou a po první třetině už byli modrobílí ve vedení po pohotové dorážce Nováka. "Gól na 2:1 byl strašně důležitý. Strašně nám pomohlo i to, že jsme dokázali ubránit přesilovku soupeře pět na tři. Tam jsme si začali hodně věřit. Náš první gól byl trochu náhodný, ale vrátil nás do hry," přemýšlel Pitule. Zeman naopak přikládal velkou váhu první brance. "Šimkův gól byl klíčový, v oslabení tři na pět pak padl Pytlák obětavě do rány a taková věc tým zvedne," usmál se na kamaráda Tomáše Pituleho.

Plzeň se ve druhé polovině sezóny dostala do neuvěřitelného laufu. Zápasy na Moravě nastartovaly Plzeň k dlouhé sérii úspěchů. "Začaly nám vycházet přesilovky a dokázali jsme dotáhnout zápasy do vítězného konce. Morava nám svědčila víc, protože v Čechách jsou kvalitnější týmy. Začali jsme plnit pokyny trenérů, taky nám moc pomohlo, že začal chytat po zranění Pavel Francouz," vypočítává důvody klatovský odchovanec Pitule.

Při rozbruslení před zápasem si užil svůj první "trénink" s dorostem deváťák Patrik Petruška, který si však hned ve svém premiérovém vystoupení v dorosteneckém dresu zlomil klíční kost a z dalších zápasů play-off je předčasně vyřazen. Teprve týden trénuje s dorostenci Rajko Vranješ, který nyní nastupuje v základní sestavě. Po nemoci znovu naskočil Tomáš Urbánek, na Kladně by se v rozhodujícím zápase měl v sestavě objevit i obránce Radek Špiler. "Na Kladně musíme ubránit jejich přesilovky a naopak při našich dát góly. Měli bychom chtít rozhodnout v normální hrací době, protože důležité pasáže hrajeme skoro na dvě pětky, takže jsme dost unavení," soudil Pitule.

Co je únava, poznali Plzeňští v prvním čtvrtfinále na Kladně, kdy většina týmu v prodloužení sotva pletla nohama, Kladno však na tom nebylo o mnoho lépe. "Několik našich hráčů bylo nachlazených, to nás taky mohlo ovlivnit. Hlavně jsme ale od třetí třetiny hráli jen na dvě lajny," vysvětlil Zeman.

Pitule i Zeman hrají v dorostenecké kategorii poslední rok, v letní přípravě už budou bojovat o místo v sestavě juniorů. "Nějaké vysoké cíle si nekladu. Nejbližší cíl je dostat se do juniorky. Odchází dost hráčů, takže nějaké šance snad mám," doufá Petr Zeman, který hodně volného času tráví na internetu. "Teď ale moc času mít nebudu, protože jsem dlouho nebyl ve škole. Trochu přecházím nachlazení a budu muset školu nějak dohnat," říká obránce, který by se v případě, že se neprosadí jako hokejista, rád stal podnikatelem.

Tomáš Pitule přišel do Plzně v 5. třídě, kdy si ho v Klatovech vyhlédl trenér Vasil Koban. "Je to tady super. Máme u dorostu skvělou partu. Jen tu školu teď při play-off trochu zanedbávám. Jsem tady v Plzni s klukama na internátu, je to lepší, než každý den vstávat tak ráno. Na obědy a večeře chodím obvykle do hokejové VIPky. Hokej mě moc baví a chtěl bych v něm něco dokázat, nedávám si však přehnané cíle. Baví mě i fotbal, tenis, rád taky ležím a odpočívám," říká student stavební průmyslovky.