Cesta k výhře: zlepšený pohyb

K l a d n o - Ani památka po unavených výkonech z předchozích zápasů, Plzeňáci po pár minutách hry převzali na Kladně otěže utkání. „Po měsíci jsme udělali pauzu. Zapůsobilo to blahodárně,“ prozradil trenér Marek Sýkora. Plzeň si na Kladně připsala výhru 3:1, střelecky se prosadily nové akvizice, všechny útočné formace si dokázaly vytvářet tlak. Poprvé se představily a také osvědčily nové speciální přesilovkové formace. Vedení však musí řešit nové potíže se sestavou. „V pondělí ukončil smlouvu Ladislav Kouba,“ překvapil novinkou Sýkora.

Lasselsberger na kladenském ledě po většinu zápasu „tvrdil muziku“. Hokejisté nabírali síly ve změněném tréninkovém režimu. „V sobotu a v neděli měli hráči volno. Teď už ladíme herní projev,“ uvedl trenér Marek Sýkora. Na zlepšeném výkonu se dle kouče podepsala i vylidněná marodka. „Vrátili se zranění hráči, vše na hře bylo znát.“ Do zápasu naskočili Padělek, Kracík i Důras, jenž však po domluvě s trenérem před třetí třetinou usedl mezi rodinu na tribunu.

A v čem že udělali Plzeňáci tak výrazný pokrok? V pohybu po ledě. „V tomto směru to bylo dobré. Hráči měli více síly, lepší pohyb, projevilo se to i v zakončení.“ Plzeňáci prolomili střelecké trápení, během pár sekund 10. minuty zápasu překonali své dosavadní maximum gólů ze hry. „Máme radost, že jsme se gólově prosadili. Zvláště na Kladně je to vždycky cenné. Bilance z předchozích zápasů nebyla dobrá.“ Plzeňákům se prakticky po celý zápas dařila jejich taktika: „Chtěli jsme hrát aktivně, napadat už v útočném pásmu,“ vrátil se do předzápasových úvah Sýkora.

Hosté nutili Kladno k mnoha chybám, byli aktivní ve střelbě, vytvářeli si tlak v přesilových hrách, do kterých naskovaly speciální útočné formace. „Sestavili jsme je takto, zkoušíme to.“ Jak trojice Šindel-Kracík-Padělek, tak Fabuš-Král-Rataj dokázaly vytvořit silný tlak na soupeřovu branku. Vše podložil tradičný výkon Romana Málka. „Opět výborný,“ chválí čerstvého reprezentanta kouč. Plzeňský gólman se hodně zapojoval do hry, rychle rozehrával a vyjížděl za branku, někdy i dost riskantně. „Je to příprava, zase tak o moc nejde. Člověk si to musí zkusit v tréninku, v přípravě, než přijdou mistrovské zápasy,“ vysvětlil Roman Málek.

Málek ztlačil svůj průměr inkasovaných branek na zápas v přípravě pod jeden gól. „Dobře, že jsme vyhráli,“ líčil s uspokojením v hlase gólman Lasselsbergeru. Žádné obavy z výsledků v přípravě po loňské zkušenosti necítí. „Vůbec na to nemyslíme.“ Ve stejném duchu mluvil po výhře na Kladně i kouč Marek Sýkora: „Tahle zkušenost nás nestraší. Moc neprohráváme, dobře, nevyhrávali jsme, byly tam nějaké remízy. Ale v tomto jsem před dalšími zápasy optimista.“

Nyní stojí před novým problémem. Smlouvu z rodinných důvodů ukončil Ladislav Kouba, jenž se vrátil do zámoří. „Snažíme se o obránce a teď i o levé křídlo. Ale s tím se vypořádáme,“ říká s jistotou Sýkora. Vrásky na čele dělá situace s levými křídly také kvůli operaci kolena Radka Matějovského, který však již začal s tréninkem. „Nechci Radkovo stav předjímat, na ledě zatím popojíždí.“ Vyhlášený pohodář má tak více času na své vtípky. „Nechci to zakřiknout, ale pohoda v týmu je skutečně velká, parta je tu skvělá,“ dodal na závěr Roman Málek.