Oslabený Lasselsberger jede do Litvínova

Třikrát v řadě nedokázali zvítězit plzeňští hokejisté, navíc z posledních osmi duleů prohráli hned sedm. Nepříznivou bilanci mohou zlomit ještě před reprezentační přestávkou. V pátečním kole změří síly s Chemopetrolem Litvínov. Sestava oslabená o řadu opor bude mít těžký úkol poprat se s týmem, který se stále pohybuje v první polovině tabulky a navíc letos již dvakrát ve vzájemných duelech uspěl.

Utkání začíná v Litvínově tradičně v 17:30.

Pozvolný sestup z vrcholu

Několik kol před polovinou soutěže se litvínovský Chemopetrol držel chvílemi dokonce na samé špičce extraligy, pak ale vynikající výsledky začaly stále častěji střídat i porážky. Světlými okamžiky jsou například poslední výhra nad aktuálním lídrem z Liberce, televizní úspěch na Kladně a vysoké vítězství nad Znojmem. K těm tmavším místům v rozpisu litvínovských zápasů patří zejména domácí prohra 3:7 s Vítkovicemi nebo série porážek na venkovních kluzištích se Spartou, Pardubicemi, Třincem a Karlovými Vary.

Reichel stále králem

Zkušený harcovník Robert Reichel každým zápasem potvrzuje, že ještě nepatří do starého železa. Litvínovská legenda, která dělala mnoho let kapitána národnímu týmu, si po 28 zápasech ve svých pětatřiceti letech drží průměr téměř bodu na zápas a suverénně vede kanadské bodování klubu! O kvalitách šikovného centra si mohli udělat obrázek i plzeňští diváci, Reichel v koncovce souboje, kdy chemici otočili nepříznivě se vyvíjející zápas, proměnil samostatný nájezd a pomohl svému týmu k vítězství.

Jiří Šlégr zpět na scéně

Největší mediální pozornost patřila v létě příchodu obránce Jiřího Šlégra. Majitel olympijského zlata, Stanleyova poháru a titulu mistra světa se po letech strávených v zámoří vrátil do Litvínova, kde s hokejem začínal. Šlégr byl v reprezentaci dvorním ochráncem Jaromíra Jágra a své pověsti tvrdého muže nezůstává nic dlužen ani na extraligových kolbištích. Diváky baví nejen svou pověstnou tvrdostí, ale v utkání se Spartou se dokonce pustil do bitky. Terčem se stal mladík Langhammer. Litvínovský bek za svůj počin inkasoval trest pět minut a do konce utkání, proto nemohl následně startovat v Liberci. Ve Varech se nepral, a tak proti Lasselsbergeru bude dvojice někdejších reprezentantů Reichel – Šlégr znovu pohromadě.

Letos dvakrát úspěšnější Severočeši

První vzájemný duel se odehrál na severu Čech a domácí družstvo bylo od začátku lepším týmem. Po dvou třetinách byl stav 4:0, a tak snížení Adama Šaffera bylo jen kosmetickou úpravou jasného výsledku. Do zápasu výrazně promlouval rozhodčí Mikula, který udělil během úvodních 40 minut hry 26 trestů, což neunesl Richard Král, který inkasoval na konci druhé části dva osobní tresty najednou a poroučel se do kabin. Druhý souboj se naopak vyvíjel lépe pro Plzeň. Ještě deset vteřin před vypršením šedesáté minuty diváci v ČEZ Aréně se zatajeným dechem sledovali úsilí modrobílých o udržení těsného vedení. Ale právě tehdy se Litvínovu podařilo vyrovnat a nervydrásající duel dospěl až k samostatným nájezdům. V nich se štěstí přiklonilo k Severočechům. Západočeši si tak připsali pouze jeden bod.

Marodka, marodka, marodka...

Plzeňský tým trápí neskutečná smůla. Když se jeden hráč uzdraví, nahradí jej na seznamu zraněných či nemocných další dva. Lasselsberger bez nadsázky takřka nemá s kým hrát. Jediný útok, který zůstal pohromadě, je trojice Důras, Šindel, Adamský, snad jim tedy jejich výdrž nezakřikneme. Další řady se zcela rozpadly. Chybí dvojice Matějovský, Divíšek, plzeňský kapitán a velký bojovník zatím prohrává boj s těžkou virózou, která jej nepustí do hry. Dalšími vyřazenými jsou Karcík, jemuž se obnovilo zranění ramene, a jeho parťák Ludvík. Se zraněným palcem nastupuje Šaffer. Příležitost tak dostali v utkání s Pardubicemi mladíci. Zahráli si odchovanci Jaroslav Hobl a Richard Kepl a z Třebíče zapůjčený reprezentant Marek Laš.

V obranných řadách je situace stejně tragická. Dlouhodobě chybí Trnka, Dobrovolný, Trojovský a Vobořil. Navíc čerstvá zranění utrpěli Mazanec, který má poraněné koleno, a Derner, jehož trápí nastřelený kotník. Mezery v sestavě tak zacelí dvojice Boháč, Martinec.

Zdá se vám to všechno málo? Nejsme na konci. Petr Jež sice trénuje s týmem, ale krk mu chrání speciální štít a do zápasu zatím nenastoupí. Roman Málek navíc stále válčí s nachlazením a o jeho nasazení rozhodne aktuální fyzický stav. Dočkal se tedy třetí v řadě - Antonín Štelmach.

Poslední kolo:

HC Energie Karlovy Vary - HC Chemopetrol Litvínov 3:2p (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Skuhravý (Dobroň), 56. Košťál (Skuhravý), 64. Kumstát (Skuhravý) - 40. Kubinčák (Jenáček), 55. Jenáček (Branda).

HC Lasselsberger Plzeň - HC Moeller Pardubice 2:5 (2:1, 0:4, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Fabuš (Kracík), 13. Zelenka (Fabuš) - 20. Blažek (Linhart), 24. Kolář, 26.Rolínek (Sýkora), 29.Rolínek (Havíř), 40.Rolínek (Sýkora).

Sestavy soupeřů z posledního kola:

Litvínov: J. Hübl - Hranáč, Gýna, Punčochář, Šlégr, Poživil, Skuhrovec, Nikolov, Trávníček, Kopecký, Sklenička, Lukeš, Branda, Černý, Reichel, Bednařík, Jenáček, Prorok, Kubinčák, Jánský.

Plzeň: Málek (41. Štelmach) - Čakajík, Derner, Nedoma, Mazanec, Pulpán, Malinský, Martinec, Boháč - Zelenka, Fabuš, Hobl - Vampola, Kracík, Laš - Důras, Šindel, Adamský - Sakata, Kepl, Heřman.