NOTES#19: Kdy jindy, když ne teď?

Před dvojicí těžkých soubojů v Liberci a na Slavbii čeká Lasselsberger papírově lehčí utkání. Do cesty se Plzeňákům postaví poslední Vsetín. Keramici musejí vyhrát, abys přiživili šanci na postup do play-off a získali sebevědomí. Letos se ale proti Valachům trápí, na ledě svého soupee dokonce prohráli 0:2.

Utkání začíná v ČEZ Aréně v 17:30.

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
vs.
VSETÍNSKÁ HOKEJOVÁ

37. kolo – pátek 5. ledna – 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně

Do plzeňské ČEZ Arény míří Vsetín a již s dostatečným předstihem slýcháme fráze o tom, že neexistuje nic jiného než vítězství, že tři body jsou povinností a podobně. Je faktem, že Vsetín již dávno nejezdí na západ Čech v roli favorita. Stejně tak pro Plzeňáky již není příjezd žlutozeleného souboru hokejovým svátkem. Petr Vampola zná dobu, kdy Vsetín plenil extraligové stadiony, i z druhého pohledu. Nastupoval v Plzni jako hráč nenáviděného soka, dokonce si proti svému nynějšímu týmu odbyl premiéru v nejvyšší soutěži a vzpomíná rád na vypjatá klání, na vyprodaný stadión. Ale to už je dávno pryč, přesto není špatné si občas připomenout, jak David trápil Goliáše. Zvláště když stejný David má teď za úkol porazit ještě slabšího mladíčka.


VSETÍNSKÁ HOKEJOVÁ
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Černá série – 12 zápasů bez výhry

Po dobrém startu do sezóny jakoby došel Valachům elán. Nyní prožívají dlouhou sérii bez vítězství, když prohrály posledních dvanáct utkání a z posledních devatenácti zápasů se radovali z výhry pouze dvakrát. Ze zmiňovaných dvanácti zápasů se jim dokonce třikrát nepodařilo vstřelit branku. Na posledním místě extraligy mají pouhých 28 bodů a soupeře před sebou již Vsetín přes velký odstup skoro ani nevidí. Zajímavostí je, že poslední výhra žlutozeleného slepence byla právě v souboji s Plzní. Diváci na Lapači viděli před měsícem a půl bojovný duel, ve kterém rozhodli dvě branky na straně domácích. Lasselsberger se netrefil ani jednou.

Mladíci a dva zkušení borci

Tým Vsetínské hokejové nepůsobí konsolidovaným dojmem, jelikož trenéři stále zkoušejí nové hráče na střídavý start z první ligy. Po odchodu Demela jsou nejproduktivnějšími hráči týmu zkušení Luboš Rob a Roman Stantien, kteří se snaží předat zbytku mladého týmu své zkušenosti. Dobře se jeví mladí gólmani Fin Simo Vehviläinen a Martin Štefl. Oba dostávají stejně příležitostí, takže každý má na svém kontě devatenáct startů v nejvyšší soutěži, přičemž Štefl má o něco lepší procentuální úspěšnost zákroků.

Odchody zasáhly obranu i útok

Valašský klub je zřejmě smířen se svým osudem v této extaligové sezóně a již tak poslepovaný kádr dále doznává změn. Nutno říct, že evidentně oslabuje Do Ruska odešel nejproduktivnější útočník vsetínských Tomáš Demel a rovněž objev této sezóny bek Josef Hrabal zamířil směrem na východ. Tento mladý obránce měl fantastický vstup do soutěže, čehož si všiml i reprezentační trenér Hadamczik a neváhal jej nominovat na finský Karjala Cup. Vinou zranění však odehrál pouze jeden přípravný zápas. V dalším pokračování extraligy se již na ledě neobjevil, ale i přes to je stále čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Posily přišly z Finska a 1. ligy

Na uvolněná místa v sestavě přišli na zkoušku bek David Mocek a finský útočník Matti Näätänen. Mocek se letos pokoušel prosadit do týmu Vítkovic, což se mu nepodařilo a strávil tak dosavadní část sezóny v prvoligové Sareze Ostrava. Co se finského útočníka týče, tak ten přichází z týmu Blues Espoo, kde letos odehrál pouhé tři zápasy.

David Květoň v reprezentaci

Žádnou pohodu Vánoc si neužijí mladí reprezentanti. Hokejisty do dvaceti let totiž už téměř třicátý rok čekalo na přelomu roku mistrovství světa juniorů, což je jedinečná možnost ukázat se nejen zámořským skautům a vybojovat si pořádné angažmá. Letos se do kádru trenérů Bednáře a Trličíka probojoval i útočník HC Vsetín David Květoň. S prestižním turnajem mají zkušenosti i další vsetínští borci. Jmenujme alespoň Armandse Berzinše, Guntise Galvinše či Mati Näätänena.

Sestava z posledního utkání

Vehviläinen (41. Štefl) - Kučný, Galvinš, D. Mocek, Horák, Bobček, Šmach - Dubec, Sakrajda, Rob - Näätänen (48. Hrňa), Stantien, R. Hubáček - Grill (54. Sabol), Davídek, Duba.


PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Roman Málek Plzni až do roku 2010

Ještě před koncem roku 2006 stihl prodloužit smlouvu brankář Roman Málek, který se výraznou měrou podílel na postupu Plzně do semifinále play off 2004. Na další sezónu se vydal zkusit štěstí do ruského Magnitogorsku, ale na Sibiři moc dlouho nevydržel. V průběhu sezóny zahraniční angažmá ukončil a vrátil se do tuzemska, aby sezónu dohrál v Karlových Varech. V době jeho návratu už však byl domluven s Plzní, že od další sezóny půjde chytat do Lasselsbergeru, jenž Málka koupil a podepsal jej v Plzni na tři sezóny, kde dosud podává nadstandardní výkony. Proto si vedení plzeňského celku brankářskou oporu pojistilo do delší budoucnosti. Tedy až do sezóny 2009/2010.

Petr Vampola v Plzni do roku 2009

V době, kdy Plzeň postihla nebývalá marodka, když měla na listině nemocných až patnáct hráčů a výkon ve značně improvizované sestavě se projevil i ve výsledcích mužstva, posílil západočeský klub Petr Vampola. "Je to první krok k tomu, abychom zvýšili naši produktivitu. Věříme, že nám k tomu Petr Vampola pomůže," uvedl tehdy pro hcplzen.cz prezident klubu JUDr. Tomáš Král. Vampola od té doby nastoupil v deseti utkáních, v nichž zaznamenal tři body. Původně šel do Plzně na hostování do konce sezóny, ale plzeňské vedení stálo o dlouhodobější kontrakt. Ve stejný den, kde prodloužil smlouvu Málek, prodloužil i Vampola. Mladý forvard tedy bude v Plzni působit do sezóny 2008/09.

Pokaženou vánoční náladu si napravili hokejisté posledním utkáním v roce proti Třinci

Plzeňští hráči a jistě ani diváci neměli radost z nadílky, kterou právě v období vánočních svátků dostali. Z Kladna si odvezli krutý debakl 4:10. V dalším zápase na Spartě, prohráli 0:3. Náladu si všichni ale napravili v domácím utkáním proti Třinci, kdy slezskému týmu nasázeli šest branek a vyhráli 6:2. Naposledy stejný počet branek Plzeň vstřelila 11. prosince 2005, když porazila Vsetín 6:1.

Vstup do nového roku nepříliš vydařený

Tradiční derby zažili příznivci dvou západočeských klubů hned na úvod roku. Po první dvě třetiny, po kterých Plzeň vedla 2:1, se hrál slušný hokej. Ovšem v poslední části hry přišel šestiminutový výpadek, kdy Karlovy Vary vstřelily zásluhou Skladného, Kumstáta a Pecha a to stálo Plzni všechny body. "Soupeře povzbudil hlavně ten druhý gól. Pak jsme dostali hned ve dvojnásobném oslabení na 2:3 a pak už to tady bylo hodně těžké srovnat. Vary hrály dobře a myslím, že si dnes vítězství zasloužily," uvedl po utkání zklamaný Roman Málek.


HISTORIE
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Málokterá vzájemná utkání byla tak pověstná jako duely mezi Plzní a Vsetínem. V letech největší slávy vsetínského hokeje si Plzeň udržovala vzácnou aktivní bilanci s tehdejším suverénem českého hokeje. Historicky první vzájemný duel sehrála obě mužstva 7. října 1994 v 7. kole. Tehdy se v tomto premiérovém utkání 4500 diváků na stadionu Na Lapači branky nedočkalo.

Výjimečnost plzeňské bilance s někdejším hegemonem tuzemské soutěže ovšem paradoxně vzala za své v době, kdy se již Vsetín dávno probíral nižšími patry tabulky. Nástupci někdejších hvězd vsetínského hokeje, často rekrutovaní z vlastních zdrojů, dokázali dokonce vzájemnou bilanci s Plzní strhnout na stranu Vsetína. V současnosti je bilance nakloněna Plzni pouze o skóre.

Celková bilance Plzeň vs. Vsetín
50201020119:115

V domácím prostředí sehráli hokejisté Plzně proti Vsetínu dvacet pět utkání. Většinu z nich dovedli do vítězného konce, pět jich skončilo nerozhodně a sedmkrát odjížděli Vsetínští s vítěznou radostí. Předposlední duel v Plzni skončil jasnou výhrou domácích v poměru 6:1.

Vzájemná bilance na plzeňském ledě
25135774:47

Absolutní vyrovnanost

První vzájemný zápas téhle sezóny se hrál v západočeské metropoli a byl premiérou trenérské dvojice Kučera – Černý. Plzeň se už ve druhé minutě ujala vedení a po necelé čtvrthodině hry zvýšila na 2:0. Soupeř postupně třikrát snížil na rozdíl jednoho gólu, ale domácí vždy odpověděli další brankou a vyhráli 5:3. V odvetě Vsetínu stačily dvě přesné trefy k výhře, protože Plzeňští brankáře Verhiläinena nepřekonali ani jednou. Zatím tedy v aktuální sezoně oba týmy získaly po třech bodech při skóre 5:5.