Duba slaví titul, Andrašovský smutní

P r a h a - Hokejisté pražské Sparty obhájili prvenství v nejvyšší české hokejové lize. Zásluhu na tom měla zejména brankářská jednička holešovického klubu Tomáš Duba, jenž v sezóně 2004-05 hájila barvy plzeňského Lasselsbergeru, kde si získal početný zástup příznivců, kteří mu drželi palce i ve finále. Ovšem proti němu se postavil další bývalý hráč Plzně, který byl rovněž na západě Čech velmi oblíbený - Dušan Andrašovský. Pro oba hráče to bylo v české lize první finále v kariéře. Slovenský forvard si však na titul bude muset ještě počkat.

Logicky smutnějším hrdinou po bitvě byl Dušan Andrašovský, jenž odcházel před rokem z Plzně do Pardubic i proto, že viděl v novém klubu větší šanci na zisk titulu. Dostal se až těsně pod vrchol. Pardubice sice prohrály úvodní tři duely, ale sérii dokázaly zdramatizovat, když další dva vyhrály, na čemž se podílel i Andrašovský. Ovšem tří zápas v řadě už do vítězného konce Pardubice nedotáhly. “ Dnes jsme začali slabě a špatně. Pouštěli jsme Spartu do šancí, zatímco my jsme si vůbec nevytvořili tlak, jaký jsme potřebovali. Jinak nevím, čím to bylo,“ hledal pardubický útočník po utkání příčiny porážky. Ovšem brání se tvrzení, že by za to mohl náročný program play off. “ Já myslím, že moc velkou roli únava nehrála. Tou to nebylo. Sparta byla prostě lepší než my,“ má Andrašovský jasno. Když se tým dostane až do finále, není divu, že pro absolutní úspěch udělají hráči téměř cokoliv. Ovšem, když se to nepodaří, zapracují emoce a lítost se projevuje poněkud znatelněji. “ Samozřejmě převládá zklamání, po prohraném finále se i trošku brečí,“ přiznal se, že se mu i nějaká ta slza v oku zaleskla. Už nyní však vzhlíží k následujícím dnům a přemýšlí, jak si od hokeje „vyčistit“ hlavu. “ Teď to trošku zapijeme a potom pojedu s rodinkou někam do tepla,“ těší se Andrašovský.

S pusou od ucha k uchu ochotně odpovídal na otázky Tomáš Duba. Hráč, který přišel do Sparty až v průběhu sezóny s původním záměrem, aby kryl záda Dušanu Salfickému, rovněž bývalému plzeňskému hráči a velkému oblíbenci z řad plzeňských fanoušků. Salfickému se však příliš nedařilo a Duba začal dostávat v brance Sparty větší prostor a do play off již vstupoval jako jasná jednička. “Že to dopadne takhle pohádkově, to jsem si vůbec nepředstavoval,“ nadšeně prohlásil v kabině po vítězném utkání. Spartě už v posledním duelu lehce teklo do bot, navíc v předchozím duelu Duba v polovině utkání vystřídal. Do šestého zápasu se však opět postavil mezi tyče. “ Byl jsem samozřejmě trochu nervózní, protože jsem věděl, že bychom to mohli už ukončit, ale nebyl jsem si jistý, jestli to dokážeme, ale o to větší ta radost je,“ prohlásil Duba. Jelikož titul ještě nikdy v lize nezískal, nemá tušení, co se bude v následujících okamžicích a dnech dít. “ Vůbec nemám představu, co teď bude následovat. Je to pro mě poprvé a nechám se překvapit,“ řekl. Nicméně už podobné pocity zažil v juniorské reprezentaci. V roce 2000 se stal juniorským mistrem světa sice ještě coby náhradník, ovšem v následujícím roce reprezentační dvacítka titul obhájila a on byl tím, kdo kryl českou branku z pozice jedničky. I přes tyto úspěchy se nedostatkem motivace do další části kariéry neobává. “Přesně tohle jsou ty nádherné pocity, které jsou motivací pro další práci, protože tohle se nemusí opakovat každý rok. Pokusím se tedy pracovat dál a stále se zlepšovat, protože to nemůže skončit po jedné sezóně,“ řekl na závěr nový mistr ligy.