Obranná hra v našem pásmu je až strašidelná, říká Tomáš Divíšek

Plzeň - Plzeň prohrála na domácím ledě se soupeřem, který si ze západu Čech většinou body nevozí. Důvodů bylo několik. Dva rychlé góly na začátku zápasu poslali domácí do kolen a do konce úvodní třetiny se Plzeň nedokázala zvednout. "Budějovice mohli dát klidně další tři góly. Celá první třetina z naší strany byla špatná," shrnuje nepovedený vstup do zápasu Tomáš Divíšek. Domácí trápí hlavně defensiva, která je pro soupeře často až příliš prostupná. "Ta obranná hra v našem pásmu je až strašidelná. Není to žádný výkyv, je to takhle dlouhodobě. Nějak se s tím musíme poprat," burcuje k zodpovědnosti plzeňský kapitán.

České Budějovice zápas s Plzní rozhodli v podstatě v prvních čtyřech minutách. Po zbytek zápasu hosté pozorně bránili a pokud se Plzeň přeci jenom dostala k ohrožení branky, zasáhl vynikající Turek. Trenér Budějovic Milan Černý mohl tedy být s výkonem svých hráčů naprosto spokojený. "My jsme hlavně chtěli mít dobrý vstup do zápasu, abysme nemuseli dohánět nějaký nepříznivý stav. To se nám povedlo nadmíru. Podali jsme takticky dobrý a disciplinovaný výkon vyšperkovaný Romanem Turkem. Důležité také bylo, že jsme na začátku poslední třetiny dali třetí gól. Plzeň hrála velmi dobře a aktivně, za stavu 0:2 jsme ještě neměli nic v kapse." Naopak se vstupem svých svěřenců do zápasu byl hodně nespokojený domácí trenér Jiří Kučera. "Rozhodl ten začátek, během necelých čtyř minut jsme prohrávali 0:2. Potom se hra vyrovnala, ve druhé třetině jsme měli spoustu šancí, ale Eda nás vychytal." Vývoj zápasu hodně ovlivnil také začátek poslední třetiny. Během půl minuty se na trestnou lavici odporoučeli dva hráči Plzně a hosté nabídnutou šanci okamžitě využili. "To jsou věci, které nemůžu dneska komentovat. Ale hlavně jsme měli dát my kontaktní gól."

Plzni se v posledních zápasech příliš nedaří a trápí jí výpadky koncentrace a slepené góly. Nepovedený úvod zápasu viděl jako hlavní příčinu neúspěchu i Tomáš Divíšek. "Ten začátek byl vynikající. Ve čtvrté minutě 0:2. Proti takovému týmu jako jsou Budějovice se potom strašně těžko hraje. Ta druhá třetina nebyla špatná, ale nedokázali jsme dát ten kontaktní gól. Oni mají výborný systém, kdy brání v pěti lidech a nepouštěli nás k dorážkám. My jsme se bohužel dneska neprosadili." Plzeňský kapitán nejdříve dorážkou Cartelliho střely snížil na 1:3 a vykřesal Plzni naději. O pár minut později byl velmi blízko dalšímu gólu. "Tam jsme ještě trefili břevno, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Budějovice mohli dát v první třetině klidně další tři góly. Celá první třetina z naší strany byla špatná. Druhá třetina a kousek třetí byly dobré. Ale nejsme schopni odehrát takhle celý zápas." Plzeň nyní čekají dva těžké zápasy na ledě Slavie a Kladna. Navíc boj o play-off vrcholí. "Blíží se konec, takže teď koukáme na každý bod. O to víc nás mrzí ty prohry doma. Na Slavii a na Kladně musíme bodovat. S jakou tam půjdeme taktikou je na trenérech, co vymyslí. My ale hlavně musíme potom ty pokyny dodržovat. Ta obranná hra v našem pásmu je až strašidelná. Není to žádný výkyv, je to takhle dlouhodobě. Nějak se s tím musíme poprat," vidí po právu jednu z hlavních příčin proher Divíšek. Více gólů než Plzeň dostalo v extralize už pouze poslední Ústí nad Labem.

Mario Cartelli byl u několika klíčových momentů utkání. Ve druhé minutě nedokázal před brankou uhlídat Šimánka, který tečoval mezi Málkovy betony přihrávku Kůrky. V závěreční třetině po jeho střele vsítil Divíšek jediný gól zápasu. Cartelli vyslal na Turka ještě několik dalších dobrých střel, ani jedna se však neujala. "Určitě se to rozhodlo v první třetině. Nemyslím si, že bysme k tomu přistoupili nějak laxně. Ale dostali jsme zkrátka dva rychlé góly. Proti takovému týmu jako jsou Budějovice, které hrají v pohodě, dobře brání a mají to opravdu propracované, se to potom těžko dohání. Většinou když dostaneme takhle rychlé góly, tak prohrajeme. Musíme si na to dávat pozor. Tu první branku beru na sebe. Byl jsem s tím hráčem na těsno, zvedl jsem mu hokejku, ale o chvilku pozdějš. Byl to takový nešťastný gól. Ve druhé třetině jsme se tlačili do útoku, ale Eda chytal famózně. Je to jeden z mála gólmanů, který opravdu v extralize vyniká. Navíc když ten tým před ním hraje výborně takticky, je strašně těžké se prosadit. To první místo mají Budějovice rozhodně zasloužené."

I s ještě nedoléčeným zraněním ramene nastoupil do zápasu Marek Laš. "Rameno úplně v pohodě ještě rozhodně není. Neměl jsem s takovým zraněním zatím žádné zkušenosti. Myslel jsem si, že to bude mnohem dříve doléčené, jsou to už tři týdny. Původně jsem dnes ani hrát neměl. Ale protože Ludvík vypadl, tak jsme se domluvili s trenérem, že to zkusím. Štve mě, že jsem nemohl být větším přínosem pro tým. Vepředu jsem toho moc neudělal. Snad jsem ale nic nezkazil vzadu. Ale jsem rád, že jsem dneska nastoupil. Do dalších zápasů to určitě bude lepší a to rameno toho snad víc dovolí. Stoprocentní to ale ještě nebude." Plzeň ve druhé třetině Budějovice hodně zatlačila, ale gól se domácím vstřelit nepodařilo. "Celá první třetina se nám nepovedla. Ve druhé jsme byli lepší a měli jsme plno možností dát kontaktní gól. Já jsem tam také měl jednu šanci, ale nedal jsem to. Nemůžu to svádět na rameno, byla to moje chyba. Snažil jsem se vepředu trochu víc pomáhat, když jsme prohrávali, ale hlavně jsem se soustředil na obranu a nedostat gól," shrnuje povinnosti bránícího levého křídla Laš.