Oslavovat můžeme až s pohárem nad hlavou

Plzeň - Dámy a pánové, přivítejte HC Lasselsberger Plzeň ve vyřazovacích bojích. Po předlouhých třech letech, kdy se vyvrcholení celoroční dřiny modrobílým oblokem vyhýbalo, mají Západočeši nakročeno k výraznému zápisu do účtování sezóny 2007/2008. Soustředěným výkonem, kolektivním pojetím hry opřeným o výborného Málka nedali úřadujícímu mistru z pražské Sparty šanci, aby zhatil plzeňské plány na postup. A tak se můžeme směle soustředit na neděli, kdy se Lasselsberger pojede postavit tváří v tvář v rámci předkola play – off na led Kladna tamnímu celku. „Splnili jsme, co jsme museli. Oslavovat můžeme, až budeme mít nad hlavou pohár,“ řekl po zápase dobře naladěný střelec Michal Důras.

Tak důležité utkání se na ledě ČEZ Arény za posledních pár let rozhodně nehrálo. Všechno nebo nic. Zápas pravdy. A s nejlepším možným koncem. Mistr ze Sparty odjíždí do hlavního města bez bodů a s dvougólovou porážkou. A tak trenér hostů František Výborný rozhodně nadšením oplývat nemohl. „Chtěli jsme tu odehrát dobré utkání, protože se jednalo o poslední měření sil před play – off. Jestli se nám to povedlo, jasně říct nemůžu, některé pasáže hry byly z naší strany slušné, ale vymstil se nám nedůraz při druhé brance. Plzni šlo o všechno, byla pod velkým tlakem, hráči dali do toho všechno. Myslím, že jsme soupeři situaci v jistých pasážích usnadnili, ale domácí vyhráli zaslouženě,“ řekl. Miloslav Hořava, lodivod plzeňského celku, společně se svým asistentem Radimem Rulíkem splnil jeden z prvních úkolů, který ležel na jejich bedrech – procpat svěřený mančaft do vyřazovacích bojů. A tak hodnocení mohlo být kladné. „Více jsme se na zápas těšili, než že bychom se ho obávali, ale uvědomovali jsme si, že jde o všechno. Jsem rád, že to na ledě bylo vidět, kluci do boje dali maximum. Jen mě trochu mrzí pasáž ve druhé třetině, kdy jsme byli hodně vylučovaní, což nás ostatně trápí celou sezónu. Díky Romanu Málkovi a také trochu štěstí jsme zápas dovedli do vítězného konce,“ hodnotil uplynulých šedesát minut. Do plzeňské cesty se nyní postaví výběr z Kladna. Hořava podotkl, že Plzeň si žádného soupeře vybrat nemohla. „My jsme hlavně rádi, že si zahrajeme play – off a je nám jedno, proti komu budeme hrát. Teď na Kladně prostě musíme odvést v obou zápasech maximální výkon,“ zdůraznil. A také podotknul, že si trenérské duo nepřálo, aby jeho svěřenci věděli o vývoji utkání ve Vítkovicích.

Petr Vampola opět v celé své hokejové krásy, ostatně jak jsme tady v Plzni na něho zvyklí. Létal na ledě, nevynechal jediný souboj a vždy představoval nebezpečí pro soupeřovu obranu, potažmo gólmana. „Já jsem se na zápas těšil, nějakou nervozitu jsem si vůbec nepřipouštěl. Bylo to jen na nás. Vždyť Vítkovice na tom byly hůř, musely čekat, jestli někdo klopýtne. My jsme věděli, že pokud získáme tři body, postup máme jistý. Celý tým šel na led s tím, že se zvítězí. Myslím, že bylo vidět, že jsme se na zápas připravili, a jsem rád, že jsme ho vyhráli,“ řekl po utkání, „od maséra až po útočníky jsme to zvládli všichni na jedničku. Hodně nás taky podržel Roman, který toho pochytal spoustu. Jsme ve vysněné desítce a teď se popereme o co nejlepší výsledek. Je jedno, z jakého místa se postupuje, důležitá je ta účast ve vyřazovacích bojích. Teď už je jen na nás, jak to zvládneme. Já tomuhle mančaftu věřím moc, začíná nová soutěž a já se na ni těším.“ Petr také potvrdil, že se nikdo o průběh vítkovického utkání nezajímal. „Poslední dva dny jsme se plně soustředili na tenhle zápas a povedl se nám,“ podotknul. Několikrát se jeho jméno neslo halou díky hlasitým fanouškům, ti provolávali modrobílého hrdinu, který je nadchnul svými kousky. „Je to příjemný pocit, lidi vás dokážou hnát ještě k lepším výkonům a vyždímat z vás to nej. Za to jim moc děkuji. Když diváci na konci utkání bouřili, byl to přesně ten pocit, kvůli němuž se hokej hraje. Plný zimák, to je prostě nádhera,“ na dálku vysekl poklonu neúnavným fanouškům. Pozornost nyní také přesunuje na kladenský tým. „Věřím v naši sílu, zvlášť teď, když jsme v takovém play – offovém zápase přehráli loňského mistra. Když budeme hrát jak teď, můžeme určitě uspět,“ pozitivně zdůraznil.

Nejlepší hráč prozatím nejdůležitějšího utkání. Tímto titulem se po dnešním výkonu může pyšnit brankářská plzeňská hvězda Roman Málek. V rozhodujících chvílích řešil chybky svých spoluhráčů a několikrát například Petru Tonovi zkazil stíhací jízdu za králem střelců. „Rozhodně to byl náš doposud nejtěžší zápas v sezóně. Již od včerejška jsme se na něho připravili, to se nám vyplatilo. Dnes hrál každý výborně a myslím si, že jsme měli otěže utkání pevně v rukou,“ popisoval. Možnost nepostupu si nepřipouštěl. „Strašně jsme do desítky chtěli, ale posledními dvěma zápasy jsme si situaci pořádně zkomplikovali. Třeba já jsem po prohře v Liberci nespal asi dvě noci, myslel jsem na to, že přijde zápas pravdy, který budeme muset vyhrát. Během takových šedesáti minut se může stát cokoli a já jsem rád, že jsme je zvládli,“ pochvaloval si. Za stavu 2:1 několikrát musel čelit nepříjemným pokusům, které nabraly na důrazu při mnoha oslabeních. „Byla škoda, že jsme dostali kontaktní branku, myslím, že kdyby nepadla, dali bychom třetí gól rychleji a byli bychom ve větším klidu. Před Nedvědovým gólem jsem byl dobře postavený, ale on to hezky zvednul a dal mezi rukou a tělem. Škoda, že padl chvíli před odchodem do šaten,“ poznamenal. Několik desítek minut po krásné děkovačce s nejvěrnějšími příznivci, kteří si i přes možnost sledovat televizní přenos našli cestu v sedmitisícovém počtu do ČEZ Arény, Roman varoval nad přílišným optimismem. „Musíme zůstat na zemi, soustředit se a jít zápas od zápasu. Je to sice úleva pro všechny, ta deka na nás ležela, že musíme být v play – off. Dlouho jsme byli do šestého místa a najednou jsme mohli bý i jedenáctí. Ale nemůžeme se spokojit s tím, že bychom vypadli v předkole,“ burcuje. A Kladno se mu zdá jako soupeř přijatelný. „Chtěl jsem ho raději než Znojmo nebo Třinec. Je to pro nás blízko, proto nemusíme moc cestovat. Ale člověk si nevybere…," připomněl. O středečním odpoledni navštívil celý hokejový Lasselsberger společně kino a nechal si promítat jeden snímek. Avšak jmenovitě Roman dvakrát kulturně povznesený nebyl. „Zrovna jsme vybrali takový film, že kdybychom tam byli autem a mohli jet domů, sbalil bych se asi za půl hodiny. Horší věc jsme opravdu neviděl, možná nás to nakoplo. Jméno filmu ale neprozradím, to se neříká,“ smál se.

Mnozí ze svědků velmi potřebného vítězství nad úřadujícím mistrem si společně šli nad sklenkou vína, piva či něčeho ostřejšího vychutnat opojný pocit z výhry. Ne tak střelec první branky Michal Důras. Vždyť již zítra dopoledne se Lasselsberger bude hlásit na tréninku. „Myšlenky na oslavu jsou, ale již v neděli hrajeme další utkání. Navíc ani není v podstatě co zapít. Splnili jsme, co jsme museli. Oslavovat můžeme, až budeme mít nad hlavou pohár,“ s nadsázkou prohodil. V dnešním utkání dosáhl působivé hranice dvaceti gólů v základní části, přestože v posledních zápasech se střelecký motor lehce zadrhával. „Já se soustředím na každou střelu stejně a spadl tam tenhle pokus. Mohl jsem dát i druhý gól, kdyby puk od tyčky spadl do branky. Každopádně je dvacítka pěkný počet, dneska mě ta branka hodně potěšila, když padla v takovém zápase,“ pochvaloval si. Velmi kvitoval i nápad společné takřka dvoudenní přípravy, kterou hokejisté z velké části trávili na Býkově. „Taková akce rozhodně pomůže. Všichni si uvědomí, že táhneme za jeden provaz a že jdeme k společnému cíli. Dnes to byly ty tři body, které se podařily,“ pokračoval. Ani Michalovi se Kladno jako soupeř nezdá nehratelný. „Těžko si vybírat, je to ošemetné. Pro nás je hlavně výhoda menší cestování, do Třince by to bylo únavné. Pro mě je Kladno jako tým dobré, přijatelné. Je to technický soupeř a ten vyhovuje každému, kdo chce hru taky tvořit. Lepší než bušit do zabezpečené obrany,“ poznamenal. A jak vidí průběh série? „Nejlépe, abychom postoupili po třech zápasech,“ smál se.