Do Plzně jdu i kvůli výborné atmosféře, říká Tomáš Pácal

Téměř ihned po ukončení sezóny 2007/2008 získala Plzeň do svých řad pětatřicetiletého beka Tomáše Pácala, kterému v týmu Ocelářů končila smlouva. Pácal, který má za sebou již 15 extraligových sezón, se svěřil, že při rozhodování, zda má jít do Plzně, sehráli důležitou roli i diváci, kteří jsou v Plzni výborní. Povídali jsme si s ním také o soustředění na Šumavě.

Tomáši, můžete plzeňským fanouškům v kostce sdělit, kde všude jste působil, kde jste s hokejem začínal a kdo vás k němu přivedl?
S hokejem jsem začínal v Kolíně. Přivedl mě k němu otec. Do poslední chvíle jsem se rozhodoval mezi fotbalem a hokejem. Nakonec zvítězil hokej. Z Kolína jsem odešel na vojnu do VTJ Mělník. Další moje štace byl Jindřichův Hradec, podařilo se nám postoupit do extraligy, bohužel za rok následoval sestup. Poté jsem hrál 11 let v Pardubicích a teď naposledy 3 roky v Třinci.

Kterou z těchto štací byste uvedl jako nejvíce povedenou? Kde se vám nejvíc líbilo?
To je hrozně těžké říct. Nejvíce se mi však líbilo v Jindřichově Hradci. Tam jsem přišel jako mladíček, postoupilo se a já tam okusil extraligu. V Pardubicích a v Třinci to zase bylo lepší po hokejové stránce.

V sezóně 2002/2003 jste byl nejúspěšnějším hráčem v play-off, co se týče statistiky +/-. Čím to podle vás bylo?
Na tom mělo zásluhu celé mužstvo. Musíte mít výborného gólmana, to je základ úspěchu. Je to příjemné, ale jak říkám zásluhu na tom má celé mužstvo.

Nelákalo vás někdy vyzkoušet zahraniční angažmá?
Lákalo, ale nabídku jsem nedostal.

Letošní sezónu budete působit v Plzni. Proč zrovna sem směřují vaše kroky?
V Třinci mi končila smlouva. Plzeň mě po sezóně okamžitě kontaktovala, bylo to velice rychlé jednání. Plzeň je výborné město, jsou zde výborní fanoušci, které si ještě pamatuji ze zápasu, kdy jsem tu byl hostem. Atmosféra tu byla vždy hodně bouřlivá. To byl další aspekt mého příchodu.

Měl jste i nějaké jiné nabídky z jiných klubů?
Něco tam bylo, ale o tom už teď nemá cenu hovořit.

Říkáte, že v Plzni jsou výborní fanoušci. Je zde i výborná parta mezi hokejisty?
Když jsem sem přišel, tak jsem tu moc kluků neznal. Vlastně jsem tu znal jen tři hráče. Jsem tady přes měsíc a můžu říct, že parta je zde výborná. Ani jsem to tak nečekal, je to tady fakt parádní.

Mohl byste popsat letní přípravu Plzně? Teď jste byli na soustředění na Šumavě. Řekl byste nám, jak tam probíhala příprava?
Jedním slovem - hrůza (smích). Ba ne, byla to však strašná dřina. Letní příprava je hrozná, ale vím, že je strašně potřeba. Byli jsme v Železné Rudě. Právě v okolí Železné Rudy jsme neustále jezdili na kolech.

Takže je zbytečné se ptát, jestli máte letní přípravu rád nebo ne…
Zase na druhou stranu je sranda. Je to takové uvolněnější. Trénovat se musí, bez trénování hrát nejde.

Nemáte strach, že můžete dopadnout jako další zkušení beci, kterými bezesporu byli Jiří Veber, Martin Štěpánek nebo Jiří Malinský, od kterých se v Plzni čekalo hodně, ale nedařilo se jim a klub se s nimi velmi brzy rozloučil?
Stát se může všechno. To se nedá ovlivnit. Může třeba přijít zranění, může přijít cokoliv. Snad to ale nebude můj případ, udělám všechno pro to, abych klubu dobrými výkony pomohl.