Je tu euforie, pochvaluje si Peter Fabuš

Plzeň sice vstoupila do zápasu s Českými Budějovicemi lépe díky proměněnému trestnému střílení, v druhé třetině ale hosté přebrali iniciativu. Jednoduchá ale účinná hra Jihočechů znamenala téměř permanentní nebezpečí pro Romana Málka a Plzenští byli za stav 4:4 před poslední dvacetiminutovkou poměrně rádi. V závěrečné části vzal vývoj nečekaný obrat a domácí nasázeli hostům těžko uvěřitelných pět gólů. Na 9:4 uzavřel skóre necelou minutu před koncem nechytatelnou dělovkou Peter Fabuš, který si pochvaluje domácí atmosféru: "Diváci jsou skvělí a je tu euforie. Doufám, že vydrží i po těch těch třech zápasech, které odehrajeme venku. Chceme určitě přivézt nějaké body.“

Po vyrovnaných dvou třetinách vzal vývoj v závěrečných dvaceti minutách nečekaný obrat. „Napadalo nám to tam,“ okomentoval útočnou smršť Plzně probuzený střelec Michal Důras. „Tady před tím zaplněným hledištěm se nám hraje fantasticky. My jsem šli do té třetí třetiny s tím, že dozadu budeme hrát na nulu a možná dáme nějaký gól,“ poodhaluje taktiku plzeňský útočník, který v minulém ročníku extraligy patřil mezi největší útočné zbraně Lasselsbergeru. Očekávání do letošní sezony proto byly velké. Důrasovi se však v posledních třech zápasech v útoku příliš nedařilo. „Ten gól mi určitě hodně pomohl. Já jsem se předtím trefil jenom dorážkou v prvním zápase proti Zlínu. Teď jsem tři zápasy čekal na bod. Jsem rád, že to dneska takhle vyšlo. Pokud člověk delší dobu nedá gól, tak to má určitě v hlavě. Já jsem se ale snažil od toho oprostit.“. Šikovný útočník zaznamenal v zápase čtyři body za dva góly a dvě nahrávky. Jeho bodové konto ale mohlo být ještě vyšší. „Měl jsem tam ještě další dvě dobré střely. O hattrick jsem se určitě snažil,“ přiznává svoji touhu po gólech Důras.

Do vývoje skóre promluvili v klíčových momentech zápasu také obránci. Nejprve Benák zvyšoval střelou, při které zlomil hůl, na rozdíl dvou gólů. Další zásah přidal poté Martin Čakajík ze samostatného nájezdu. V průběhu druhé třetiny ale na útočení příliš mysli domácí obránci neměli. Přednosti českobudějovického týmu odhaluje Tomáš Pácal: “Budějovice mají silové hráče a my jsem s tím měli velký problém. Ve druhé třetině nás navíc přibruslili. V kabině jsme si řekli, že se pokusíme uhrát poslední třetinu na 0:0. Dali jsme ale góly, takže jsme rozhodně spokojeni.“. Útočná snaha obránců v závěrečné části byla občas až zarážející. „Sami jsme se tomu divili, že se dostali sami dva obránci až před branku. Pokyny od trenérů ale byly zcela opačné, měli jsem hrát hlavně defensivu. To ale takhle někdy vyplyne ze hry, že ti obránci vyjedou až před brankáře,“ vysvětluje útočné výpady svých spoluhráčů z obrany Pácal.

Z každého vstřeleného gólu Plzně se asi nejvíce spontánně raduje Peter Fabuš. Zřejmě také proto jich soupeřům naděluje plné hrsti. Dnešní dvě branky byly hodně odlišné. „Šel jsem na dorážku po Dreslerově střele od modré. Viděl jsem, že ten brankář je hodně venku, tak jsem se to snažil zpoza branky zasunout. A od brusle jejich beka se to odrazilo do branky,“ popisuje svůj první a trochu kuriozní zásah momentálně nejproduktivnější hráč extraligy. Druhý gól byla pro změnu nekompromisní dělovka z pravého kruhu, při které Fabuš málem protrhl síťku branky. „Když jsem dostal puk na modrou, tak tam na mě něco Toman křičel. Otočil jsem se na něj a byl celý červený. Tak jsem dal gól a ukázal na něj, on jenom sklopil hlavu,“ osvětluje okolnosti svého druhého gólu plzeňský ostrostřelec.

Vedoucí tým ligy nyní čeká zatěžkávací zkouška v podobě tří zápasů, ve kterých zavítají na led soupeřů. „To domácí prostředí nám bude hodně chybět. Diváci jsou skvělí a je tu euforie. Doufám, že vydrží i po těch těch třech zápasech, které odehrajeme venku. Chceme určitě přivézt nějaké body,“ slibuje Fabuš.