Chybí nám hlad po gólech, řekl Šindel po prohře se Spartou

P l z e ň – V posledních dvou zápasech dala Plzeň pouze tři góly. To je na bývalý nejlépe střílející tým v lize hodně málo. Vědí to trenéři, vědí to i sami hráči. Zářným příkladem pro tento problém je i Jakub Šindel. „Všichni víme, kdo se trápí a kdo ne.Chybí nám sebevědomí,“ snažil se hledat příčiny střelecké mizérie kdysi obávaný sniper. V Boleslavi ještě dva vstřelené góly na vítězství stačili, proti Spartě byl ovšem jen jeden přesný zásah málo. Na jeden gól se v hokeji vyhrává málokdy…

Sparta dala Plzni lekci z produktivity

Trenér Pavel Hynek velice sportovně pogratuloval soupeři k vítězství, ale bylo na něm vidět, jak ho prohra mrzí. I on vzpomněl velkou bolest plzeňských z posledních zápasů: „Strašně se na góly nadřeme a nejsme produktivní.“ Lodivod Lasselsbergeru ví, kde jsou příčiny. Nebo alespoň, co by hráči měli zlepšit. „Celé to je o větším tlaku do branky a o četnosti střel, důrazu před brankou, který nám chybí.“ Všichni v tu chvíli tušili, co budou jeho svěřenci pilovat na dalším tréninku. Přitom utkání mělo vypadat úplně jinak. „Připravovali jsme se na nástup, že do utkání vlítneme a dostaneme soupeře pod tlak. Ale úvod se nám nepovedl, v šesté minutě jsme prohrávali 0:2,“ nastínil taktiku, jakou měli modrobílí hráči uplatňovat. Že Sparta vytěžila z minima maximum potvrdil trenér Hynek prohlášením, že Sparta dala Plzni lekci z produktivity.

Svůj prostor k vyjádření se k utkání dostal samozřejmě i Marian Jelínek, asistent trenéra Sparty. Hned na úvod přiznal, že Sparta měla z utkání trochu obavy. Tým zužují zdravotní problémy. Kvůli dnešním ranním žaludečním potížím vůbec do Plzně nemohli odcestovat Ton s Kratěnou. „Úplně se nám rozsypala sestava,“ uvedl jednu z příčin strachu sparťanský trenér. „Také dobře víme, že jsme s Plzní dvakrát prohráli, potřetí jsme nechtěli,“ přidal i druhý důvod respektu ještě před začátkem samotného utkání. Rozhodující podle něj byl začátek zápasu. „Věděli jsme se, že soupeř má velice dobré úvody utkání, ale paradoxně se povedl lépe nám. Od toho jsme se odpíchli a štěstí nám přálo až do konce,“ shrnul na závěr.

Potřebuji se střelecky chytit

Mluvil tiše, nerozpovídal se tak jako obvykle. Bylo vidět, jak ho prohra se Spartou bolí. Jakub Šindel chtěl jako každý dnes výhru. Ale dobře ví, že bez gólů to nejde a nepůjde. „Kdybychom vyhráli 6:2, tak nikdo nemůže říct ani slovo, šancí jsme měli dost.“ Touto jedno větou vystihl průběh celého utkání. Plzeň se tlačila do útoku, vytvářela si šance. Ovšem góly střílela Sparta. Proto konečný skutečný výsledek je 1:4 z pohledu domácích. „Kdybychom dali góly, tak jsme měli utkání pod kontrolou. Ale nedáváme,“ pokračoval dál útočník. Vyzdvihl i výkon sparťanského gólmana: „Pöpperle chytal výborně a nic nám nepustil.“ Plzeň byla na ledě vidět, bojovala, snažila se. „Dneska jsme byli lepším týmem. Ale chybí nám důraz, hlad po gólech,“ pokrčil Šindel rameny. Víc už dělat nemohl.

Zamračený útočník věděl, že jeden z těch, co neplní gólová očekávání je i on sám. Vždyť naposledy se trefil do sítě Slavie ve 21.kole. A před tím na gól čekal pro změnu od devátého kola, kdy proti Liberci zaznamenal dva zásahy. Dříve obávaný střelec se v letošní sezóně trefil jen čtyřikrát. „Všichni víme, kdo se trápí a kdo ne. Já se také střelecky trápím,“ potvrdil neúspěšnost své střelby. O góly se v Plzni stará hlavně a především první útok. „Nemůžeme pořád spoléhat na Tomáše Vlasáka, Martina Straku a Petera Fabuše, že dají góly. Musíme jim pomoct,“ vyzval na dálku spoluhráče i sebe k větší produktivitě. A recept na střeleckou potenci? „Potřeboval bych nějakého šmudlu, abych se chytil,“ přeje si Jakub Šindel.

Chtěl jsem dát Spartě gól

Také on hledal odpovědi jen těžce. Václav Benák se sice gólově prosadil, když ve 31.minutě vykřesal pro Plzeň naději snížením na 1:2. Bohužel naděje zhasla o dvacet minut později. Do hodnocení utkání se mu příliš nechtělo. „Všichni viděli, jak zápas vypadal. Najednou jsme prohrávali 0:2 a to se pak těžko otáčí,“ vystihl nejspíše hlavní příčinu dnešní prohry. Brošův gól ze šesté minuty byl totiž vítězný. Obránce dobře věděl, že zvlášť proti Spartě se gólové manko nevyplácí. Také to nezapomněl zdůraznit. Poté už se však, stejně jako ostatní před ním, zaměřil na plzeňskou produktivitu. V posledních zápasech dost omílané téma, ale ani Benák se neubránil, aby znovu neřekl, že se v poslední době Lasselsberger na gól strašně nadře. Krizi však popírá: „Je to v nás. Asi se nám vrací začátek sezóny, kdy jsme měli lauf, každému dávali šestku.“ Plzeňská devatenáctka už však hledí k lepším zítřkům. „Ono to zase přijde,“ slíbil sobě, týmu i fanouškům.

Že je Václav Benák útočně laděný bek, se diváci mohli přesvědčit i dnes. Nejenže jeden gól dal, vypracoval si i další šance. Rozhodně to však nebylo na úkor jeho obranných povinností. „Neřekl bych, že jsem se tlačil moc do útoku. Prostě jsem chtěl dát Spartě gól,“ zdůvodnil své útočné snažení. „Hlavně jsem chtěl vyhrát. Jako celý mančaft,“ dodal ještě. Že Plzeň opravdu chtěla vyhrát potvrdil ještě slovy: „Dneska všichni museli vidět, že jsme dřeli.“ Ale také nezapomněl říct, že nedali góly. Proto do Varů s jasným cílem. Dát více gólů a získat tři body, které dnes Lasselsberger se Spartou ztratil. Takový úkol si dal Václav Benák.