Střílení gólů se neomrzí, říká Pavel Vostřák

Plzeň - Pro plzeňské fanoušky je Pavel Vostřák hráčem, se kterým se vrátily úspěšnější časy plzeňského hokeje. V závěru sezóny přišel do Plzně pomoci jí probít se po pěti letech do play-off. Po ohlášení jeho příchodu panovaly u některých fanoušků obavy, jestli bude ještě tempu extraligy stíhat. Výborný bruslař a střelec ale jejich obavy okamžitě rozptýlil, šest bodů v pěti zápasech hovoří jasně. Jediné co chybělo, byl vstřelený gól. Toho se konečně dočkal v zápase proti Znojmu, když ve 27. minutě poslal svůj tým do vedení, které potom domácí udrželi až do konce zápasu.

Nálada obou trenérů po skončení zápasu byla velmi rozdílná. Zatímco domácí si zaručili účast minimálně v předkole play-off, Znojmo definitivně přišlo o šanci vyhnout se play-outu a nadále okupuje předposlední příčku tabulky. Bývalý plzeňský trenér Radim Rulík, nyní ve službách Orlů, zhodnotil utkání stručně ale výstižně: “Chtěl bych domácím poblahopřát k vítězství, byli lepším týmem a zaslouženě vyhráli.“ Plzeňský Lasselsberger se v závěru základní části dostal do formy. Po debaklu se Slavií a reprezentační přestávce vyhráli modrobílí třetí utkání v řadě a mají ještě stále šanci zaútočit na šesté místo a přímý postup do play-off. Domácí trenér Milan Razým tedy mohl být spokojeny: “Pro nás to rozhodně nebylo lehké utkání vzhledem k tomu, jakou bilanci letos se Znojmem máme. Bylo naše první vítězství ve vzájemných utkáních. Navíc po předchozích vítězstvích venku je vždy těžké to na domácím ledě potvrdit. Jsme rádi, že jsme ten zápas zvládli a dotáhli ho do vítězného konce.“ Plzeňští trenéři ale budou muset v příštím zápase řešit problém s levými křídly. Na marodce jsou David Ludvík i Radek Matějovský. „David Ludvík je zraněný, vypadá to na natažené tříslo. Více se dozvíme až ráno po vyšetření. Radek Matějovský dnes zkoušel prvně bruslit, ale na zápas to ještě rozhodně není,“ upřesnil zdravotní stav plzeňských útočníků Milan Razým.

Velmi optimisticky mluvil po zápase Martin Adamský: „Zatím jsme v předkole ale ještě není konec. Myslím si, že na tu šestku máme.“ Plzeňský útočník se v zápase prezentoval pro něj poměrně netypickou brankou, kdy se dokázal prosadit i přes faul znojemského obránce kličkou do bekhendu. Adamský je totiž známý svým razantním a přímočarým zakončením. „Tam nešlo nic jiného dělat. Já už jsem se toho beka zbavoval od naší střídačky, on mě pořád držel. Takže to vyplynulo z té situace. Ani nevím jak jsem to potáhl do bekhendu a dal jsem gól.“

Poprvé od svého návratu do Plzně se trefil Pavel Vostřák. Navíc šlo o důležitý gól, kterým otočilo skóre ve prospěch svého týmu. Domácí již mohli jít do vedení v dlouhé dvojnásobné přesilovce, kdy na trestnou lavici usedli dva znojemští hráči, Bičánkův trest byl navíc pětiminutový. Domácím se tahle přesilovka ale vůbec nepovedla a nakonec se o ni sami připravili svým faulem. Co tedy nakonec rozhodlo o vítězství Plzně? “My jsme si říkali před zápasem, že musíme k tomu utkání přistoupit se stejným respektem jako když jsme jeli do Liberce nebo na Kladno, ne jenom bezhlavě útočit. Je škoda, že jsme ze začátku nevyužili ty přesilovky. Ale na druhou stranu si možná takhle toho vítězství víc vážíme.“ Zřejmě rozhodující moment zápasu přišel ve 27. minutě. “Dostal jsem pěknou přihrávku a myslím, že to brankáři propadlo pod rukou. Důležité bylo, že jsme šli do vedení a mohli jsme se uklidnit. Střílení gólů se nikdy neomrzí,“ okomentoval svoji radost plzeňský útočník.

Po reprezentační přestávce se hra Plzně výrazně změnila. Plzeň prohrávala zápasy kvůli hrubým chybám v obraně, kdy umožnila soupeřům vstřelit góly, na které se moc nenadřeli. To se v posledních zápasech změnilo a obrana je o poznání pevnější. Navíc se plzeňští beci prosazují i střelecky. Za poslední dva zápasy vstřelil Peter Smrek tři góly. Proti Znojmu pečetil výhru 5:2 střelou od modré při přesilovce. Hlavně ale odvedl poctivou defensivní práci. „Úloha obránce je bránit. Znojmo má plno šikovných útočníků, zápas s nimi je těžký. Nezáleží, jestli to je první nebo poslední mužstvo. My jsme ale dobře bránili a odvedli jsme dobrý výkon. Ty góly, to byla spíš náhoda. Konečně se štěstí přiklonilo na naší stranu a padlo to tam. Já určitě nejsem střelec, od toho jsou v týmu jiní.“ Během přestávky domácí zapracovali na defensivě, která nyní pracuje mnohem lépe. “My jsme výrazně zlepšili hru ve středním pásmu. Pokrýváme ho systémem 1, 2, 2 a tam je základ úspěchu, v obraně,“ prozradil něco z taktiky plzeňský bek.