Porazit Třinec nebude jednoduché, shodují se hráči

Extraliga se dostala do fáze, kdy se láme chleba. Na řadu přišla klání, ve kterých může každá chyba znamenat osudný konec nadějí. Plzeň však může po prvním takovém střetnutí kráčet se vztyčenou hlavou. Třinec se domácím podařilo zdolat 4:2 a vykročit tak do série správnou nohou. Že však ještě není zdaleka vyhráno a rozhodně bude každý zápas boj, na tom se shodují Pavel Vostřák, Jaroslav Kracík i Tomáš Vlasák.

Dnes se k nám ke konci připojilo štěstí

Pavel Vostřák se v úvodním domácím klání proti Třinci stal autorem jedné z vítězných branek Plzně. Ačkoli výsledek 4:2 vypadá jako jasné vítězství bez větších potíží, všichni aktéři včetně Pavla Vostřáka se shodují na tom, že je nečeká procházka růžovým sadem.

Dnes to byl asi jiný Třinec, než v 51. kole, když jste na jeho ledě vyhráli…
Určitě. Bylo vidět, že je to důležitý zápas pro oba mančafty. Oba hrály zezadu a byl to takový opatrný hokej. Dnes se k nám přiklonilo štěstí a první zápas jsme zvládli. Jsem za to rád.

Budou i ostatní zápasy této série vypadat stejně jako ten dnešní?
Zápasy play off takhle vypadají. Bylo i vidět, že góly padaly v nerovnovážných situacích.

Co byste řekl k té přihrávce, ze které jste dal gól?
Bylo to hezké. Určitě to mnohokrát budou někde ukazovat. (smích)

Jste jeden z mála pamětníků, který pamatuje dvě série s Třince před lety. Vzpomněl jste si na to?
Vzpomněl jsem si na to. Jednu sérii jsme prohráli a tu druhou vyhráli. Druhou sérii jsme rozhodli v penaltách. Myslím, že Kadlec dával rozhodující gól.

Jaký si myslíte, že bude zítřejší zápas?
Já si myslím, že to bude stejné. Dneska se k nám ke konci přiklonilo štěstí. Zítra musíme začít úplně stejně, nejdůležitější je obrana a z té budeme vycházet.

Mnoho lidí očekává po zítřku stav 2:0, je to určitě velký tlak z okolí. Pociťujete to nějak na sobě?
My bychom byli strašně rádi, kdyby to bylo dva nula. Uděláme všechno proto, aby to tak bylo. Ale dnes bylo vidět, že z Třince spadla taková ta psychická křeč z možnosti playoutu a dnes předvedli výborný výkon. Zítra čekám spíše ještě těžší zápas.

Musíme hrát pořád stejně

Blýskl se ukázkovou přihrávkou, ze které těžil Vostřák a v 60. minutě udělal pomyslnou tečku za snahou Třince zvrátit osud zápasu. Ano, řeč je o Jaroslavu Kracíkovi. I on se stal výraznou hvězdou večera.

Přihrávka na Vostřáka bude možná kandidovat na přihrávku měsíce. Jak jste viděl tu situaci ze svého pohledu?
To nevím jestli bude kandidovat, ale vyšlo to pěkně. Já jsem nejdřív chtěl zakončit, ale viděl jsem, že jsem moc blízko a na poslední chvíli jsem viděl Vostriho. Zkusil jsem mu to prohodit a vyšlo to.

Bylo dnes těžké překonat třineckou obranu? Dnes hráli dobře.
Určitě to bylo hodně těžké. Oni sem přijeli bránit a dvě třetiny jim to šlo, pak jsme jim dali gól z přesilovky, trochu se složili a poté dostali v oslabení a to asi rozhodlo.

Budou i v budoucích zápasech rozhodovat přesilovky?
Určitě, vlastně rozhodují už celou sezónu a teď taky.

Nějaké poučení z dneška pro zítřek?
Musíme hrát pořád stejně, musíme hrát zodpovědně dozadu a určitě nějaký gól dáme.

Půjdete do zítřka už uvolněněji, vedete 1:0…
Určitě, vedeme jedna nula, teď musí vyhrát Třinec a budeme čekat co vymyslí.

Očekávání úspěchu je často slyšet. Nesvazuje vás to trochu?
Určitě. Ze všech stran slyšíme, že by to mělo být jednoznačné, což si nemyslím. Bude to určitě ještě těžké.

Který z pěti zápasů proti Třinci byl nejtěžší?
Určitě tento, protože tu jde o bytí a nebytí.

Jste rád, že na vás vyšel zrovna Třinec? Ve hře byly ještě třeba České Budějovice.
Mně to bylo celkem jedno. Musíme prostě vyhrát třikrát a je jedno jestli je to Třinec nebo Budějovice.

Dlouho jste se pokoušeli o postup do šestky. Je pro vás výhoda a nebo nevýhoda že jste nepostoupili do šestky?
To je těžké říct. Prostě to tak dopadlo a my musíme vyhrát tři zápasy a uděláme všechno proto, abychom to vyhráli.

Tři asistence potěší, ale počítá se úspěch mužstva

Kromě Kracíkovi pečetě na 4:2 se Tomáš Vlasák zapsal do statistik každé branky modrobílých. Sice to tentokrát nebyl on, kdo hostujícímu gólmanovi jako poslední poslal puk za brankovou čáru, ale byl to právě on, kdo před třineckou klecí dokázal nejlépe najít volné spoluhráče.

Jaký byl úvodní zápas z Vašeho pohledu?
Byl to klasický první zápas play off. Samozřejmě nikdo nechtěl udělat tu první chybu, bylo to trochu nervózní z obou stran. Dlouho se nám nedařilo dát gól a byli jsme takoví zabrždění. Po prvním gólu to trochu spadlo, ale byl to ohromně těžký zápas. Celá série bude velmi těžká, takže zaplať pánbůh, že se nám to dneska podařilo, ale je to zatím jenom první krok.

Měl jste dnes tři asistence. Určitě Vás to potěšilo.
Samozřejmě je to příjemné, ale tady se už nehraje na nějaké osobní statistiky. Teď už se počítá úspěch mužstva. Samozřejmě jsem za to rád, ale důležité je pro nás vítězství. Bude to ještě hodně těžké.

Věděl jste co uděláte před třetím gólem s obráncem?
To je intuice. Hráč se musí zařídit podle toho, jak situace vznikne. On se mi snažil vylehávat přihrávku, tak jsem si to trochu potáhnul a tím vzniklo místo a Stráča tam byl perfektně, takže zaplať pánbůh za to.

Je to hodně o trpělivosti, klidnit třeba kluky okolo, kteří s play off nemají tolik zkušeností?
Určitě, v play off to nebude tak, že budeme dávat pět šest gólů nebo budou výsledky 7:4. Budou to takovéhle tahanice a kdo bude trpělivější a kdo to bude chtít víc, tak ten to urve. Samozřejmě strašně důležité budou přesilovky a disciplína.

Překvapil vás Třinec hrou, která byla naprosto odlišná od toho co hrají normálně?
Běžně hrají hodně ofenzivně, ale tohle je play off a ani my ani oni si nemůžeme dovolit hru nějak otevřít a zběsile útočit. Samozřejmě pro Třinec je to nezvyklé, ale mě to nepřekvapilo, protože takhle se hraje play off.

Jak se připravíte na zítřek? Dnes rychle usnout a zítra znovu?
Určitě, kdo nebude moci usnout tak si vezme nějaký prášek možná (smích) nebo jedno pivko. Zregenerovat, trochu jsme se vyjeli na kolech, protáhli. Prostě zregenerovat co nejvíc a zítra je to znovu. Pak ve středu dlouhá cesta, takže to bude náročné a musíme pro to udělat maximum.