Francouz si každý zápas v play-off užívá, Straku i Dvořáka mrzel nepovedený začátek

P l z e ň – Napodruhé doma Plzeňáci neuspěli. Stejně jako ve druhém zápase v Pardubicích, i zde si perníkáři drtivým úvodem zajistili výhru a opět vyrovnali stav série. Ačkoliv Plzeň už po deseti minutách prohrávala 0:3, dokázala zápas zdramatizovat a ještě se snažila o vyrovnání. Půl minuty před koncem chytil Lašák stoprocentní gól Strakovi. „Brankáři většinou tohle v důležitých chvílích chytají,“ řekl na celou situaci kapitán Západočechů.

Podruhé v kariéře si zachytal za A-tým čtvrtfinálový zápas. Tentokrát střídal Jana Cháberu už v osmé minutě. I když se Pavel Francouz tentokrát neinkasovaným gólem neblýskl, přesto předvedl dost důležitých zákroků, které udržely Plzeň ve hře o vyrovnání. Vstup do zápasu však neměl vůbec ideální. Po dvou minutách, co stál v brance, kapituloval. „Celé to byla taková nešťastná situace. Bek vystřelil do chumlu hráčů a já puk viděl, až když jsem ho vyndával z brány,“ popsal gól, který určoval stav až do dvacáté deváté minuty.

Nervozitu z důležitého zápasu a výtečných pardubických útočníků popřel stejně jako po svém prvním čtvrtfinálovém utkání. „Od toho přece na střídačce jsem, abych šel do brány, když je třeba,“ přiblížil úlohu brankářské dvojky Francouz. „Potřebuji nějaký čas, aby se dostal do tempa. Když už jsem se zahřál, tak jsem nervózní nebyl,“ rozpovídal se o svém záskoku. Pavel Francouz se řadí mezi brankáře, kteří jsou raději, pokud mají více práce. „Ve třetí třetině jsme je hodně tlačili, Pardubice hrozily z rychlých protiútoků, takže většinou to byly ošemetné situace, co se těžko řeší,“ vrátil se k závěrečné dvacetiminutovce, ve které zasahoval pouze devětkrát.

Ovšem zvláště jeden z devíti zákroků byl brilantní. Když za stavu 4:2 pro Pardubice najížděl na Francouze sám Kolář. „Podvědomě jsem věděl, že na mě jede jeden z trojice jejich mladých útočníků, ale nevěděl jsem, že je to zrovna on. Jak jsem ho viděl jet, vystrčil jsem hokejku. To bylo první, co mě v té chvíli napadlo,“ rozpovídal se osmnáctiletý mladík o svém zářivém momentu, po kterém v ČEZ aréně dlouho znělo jeho jméno.

Pokud by existovala možnost, že by Pavel Francouz naskočil v Pardubicích od začátku, nebránil by se jí. Moc dobře ví, že půjde o důležitý zápas, tým, který vyhraje páté utkání na východě Čech, získá mečbol. „Asi bych byl trošku nervózní. Ale hokej hraji kvůli tomu, že ho mám rád, spíš bych si to užíval,“ prohlásil věkem stále ještě junior.

Jako vždy řídil útočné manévry modrobílých. Pokud byl na ledě, byl nepřehlédnutelný. Ve 29.minutě navíc snížil na 1:3. Martin Straka, kapitán a generální manažer v jedné osobě, mohl ještě k tomu i vyrovnat v poslední minutě zápasu. Ján Lašák byl však zásadně proti. „Dostal jsem puk na bekhend, měl jsem na rozhodnutí sekundu, hodil jsem ho zpátky, Lašák byl na správném místě a chytil ho do lapačky. Nedá se nic dělat,“ řekl zkušenostmi zocelený útočník. Prý ani nevěděl, že puk zamíří do branky. „Chtěl jsem původně nahodit do chumlu hráčů na dorážku, když jsem viděl, že puk přece jen míří do branky, mrzelo mě, že to není gól. Ale brankáři většinou tohle v důležitých chvílích chytají,“ pokrčil rameny Straka.

Dobře ale věděl, že utkání nebylo ztraceno Lašákovým zákrokem. „Měli jsme špatný začátek, po deseti minutách skoro bylo po zápase,“ okomentoval Straka tříbrankovou ztrátu hned v úvodu zápasu. „Věděli jsme, že Pardubice půjdou do zápasu s větším nasazením, mluvili jsme o tom v kabině, ale bohužel jsme jejich nástup nezachytili,“ vrátil se ještě jednou k drtivému náporu hostí v prvních deseti minutách.

Druhý zápas v plzeňské ČEZ aréně silně připomínal druhý zápas v ČEZ Areně v Pardubicích. „Dostali jsme dva hloupé góly, nebyli jsme tam, kde jsme měli být,“ povzdychl si bývalý hráč New York Rangers. I přes nepříznivý stav se Plzeňáci dokázali zvednout a ještě Pardubicím zle zatápěli. „Přijde osm tisíc lidí, přece nedostaneme doma v play-off sedm nebo osm gólů. Také jsme potom měli štěstí, dali jsme pár gólů a až do konce byl zápas zajímavý,“ řek Straka.

S jakou taktikou pojedou hráči Lasseslbergeru do Pardubic? „U nich musíme lépe začít, oba prohrané zápasy jsme nechytili začátek. Proti takhle silnému mužstvu se dotahuje třígólová ztráta hodně špatně. Musíme se snažit co nejdéle držet 0:0 a pak se uvidí,“ má naprosto jasno plzeňská osmadvacítka.

Naprosto stejný názor na věc má Michal Dvořák, známý plzeňský bouřlivák a pruďas. „U nich musíme hlavně chytit úvod utkání a jít do první třetiny víc naplno a snažit se dát první gól, ten bude rozhodující,“ přiblížil plány na středeční utkání. Po dnešním zápase ho samozřejmě nejvíce mrzel jeho úvod. „Pardubice nás zaskočily. Dostali jsme nešťastné góly, a to nás přibrzdilo,“ přiznal Dvořák. „Na konci jsme si vytvořili velký tlak, měli jsme šance. Soupeř měl více štěstí,“ pokrčil jen rameny útočník.