Modrobílá trilogie vrcholí ve Vítkovicích

Plzeň - Brno, Kladno, Vítkovice. To jsou nejen soupeři Plzně v prvních třech kolech nového ročníku extraligy, ale zároveň také vyznavači modrobílých barev. První dvě „modrobílá derby“ Plzeňáci zvládli shodně a vítězně (2:1), třetí je čeká v neděli na horké půdě také dosud neporažených Vítkovic. Právě Moravané loni zastavili pětizápasovou šňůru výher Plzeňanů, bude se historie opakovat? Nebo Plzeň loňský kousek Vítkovickým oplatí?


HC VÍTKOVICE
vs.
HC PLZEŇ 1929

ČEZ Aréna, Ostrava
13. září 2009, 17:00
3. kolo hokejové O2 extraligy

13.1.2006, to je datum, kdy naposledy Plzeňáci na vítkovickém ledě zvítězili, díky dvěma gólům Zelenky a gólům Šindela s Padělkem 4:3. Od té doby více než dvě sezóny čekali alespoň na bodový zisk, který přišel ve druhém loňském vzájemném zápase na ostravském ledě. Jediný zápas, v němž loni chyběl Plzni Martin Straka dokázali Plzeňáci dotáhnout do prodloužení, svému sokovi podlehli až na samostatné nájezdy. Stručně řečeno Plzni se na ledě Vítkovic historicky nedaří, ovšem je třeba žít současností, zlomí nový tým indiánů kolem Martina Straky vítkovické prokletí?

Vstup do sezóny? Opět na jedničku

V novém hávu se Plzeň do nové sezóny vrhla razantně. Na výhru v natěšeném Brně navázala vydřenou výhrou nad Kladnem, kterou zařídil dvěma góly v rozmezí 27 sekund Tomáš Vlasák. Ostře sledovaný útok Bomersback-Straka-Vlasák se tak prosadil po 107 minutách nového ročníku, kanadské bodování po prvních dvou kolech má na západě Čech ale překvapivého lídra, Jana Bendu, který svými přihrávkami pomohl ke třem gólům. Při střelecké potenci Indiánů z Plzně výjimečný počin. Právě produktivita je tím, co může trenéry trápit. Čtyři trefy za dva zápasy je podprůměrnou produktivitou, díky dobré obranné hře přesto stačila na dvě výhry.

Čím však Plzeňáci po hříchu nešetří jsou vyloučení, celkově již obdrželi 18 trestů. V oslabení však dosud Plzeň neinkasovala, což je i velkou měrou zásluha výtečných výkonů brankáře Tomáše Pöpperleho, který z prvních dvou kol vytěžil úspěšnost 95,35 %. Své první výhry v roli hlavního kouče oslavil Marián Jelínek, domácí premiéra přilákala i vysoký počet diváků, do ČEZ Arény zamířilo 7567 diváků, kteří vytvořili vskutku bouřlivou kulisu. Úvod extraligy tedy vyšel plzeňským hokejistům výborně, ti nejtěžší soupeři však na Plzeň teprve čekají.
Sestava Plzně z posledního zápasu:
Pöpperle - J. Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Benda, O´Brien, Dresler, Mezei - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Hvila, Kracík, Tvrdík - Stránský, Jan Kovář, Matějovský - Dvořák, M. Heřman, Adamský

Ostravané touží po úspěchu, ale ...

Prvním z nich jsou právě Vítkovice, mužstvo považované za jednoho z možných aspirantů na titul. Mužstvo vedené bývalým reprezentačním trenérem Aloisem Hadamczikem má svoji nespornou kvalitu. V brance stojí objev loňské sezóny Jakub Štěpánek, v obraně operuje explzeňský Pavel Trnka, zkušení Vladimír Sičák, Petr Jurečka, Richard Stehlík, Petr Kuboš či Michal Barinka, který si ovšem v posledním utkání přetrhl vazy v rameni a předpokládaná doba jeho absence šplhá ke třem měsícům. Útočná síla Vítkovic je kombinací zkušených borců a mladých dravců.

Především Viktor Ujčík, sedmatřicetiletý střelec, o čtyři roky mladší Václav Varaďa a Juraj Štefanka. Mozkem svého útoku je Jiří Burger, rychlost dodává Petr Hubáček. Vítkovice těží z dobré práce s mládeží, do A-týmu se čím dál častěji tlačí mladí odchovanci ostravského hokeje. Do širšího výběru pro olympijské hry se prosadil čtyřiadvacetiletý Marek Kvapil, ze zámoří se vrátil stejně starý Petr Vrána. Ročník 1989 jsou Roman Ondřej, Petr Strapáč, Roman Szturc, o málo zkušenější je Vladimír Svačina. Již před loňskou sezónou angažovali Vítkovičtí francouzského útočníka Yoricka Treilleho.

Vítkovický kádr ospravedlňuje vysoké ambice Moravanů. V první dvou kolech své kvality prokázal, nejprve si poradil se Spartou na samostatné nájezdy a následně uspěl na ledě Liberce již v základní hrací době. Ovšem ne všechno vítkovické zlato se nutně třpití. Vítkovičtí otevřeně přiznávají velké finanční potíže, do sezóny vstupoval klub s obrovskou dírou v rozpočtu v rozsahu 30-45 procent plánovaných výdajů. Pokud se v nejisté době nepodaří Moravanům sehnat další zdroje, může mít pro ně tato skutečnost fatální následky v podobě rozpadu kádru.
Sestava Vítkovic z posledního zápasu:
Štěpánek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka, Rehák - Varaďa, Burger, Hubáček - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Krenželok, Štefanka, Treille - Strapáč, Sturcz, Kvapil - Klimek