Indiáni vykopali válečnou sekeru, míří na sever!

Plzeň – V rámci devátého kola zavítají modrobílí na led Liberce. Domácí ztrácejí na svého nedělního soupeře pouze bod a souboj na severu Čech jistě bude na ostří nože. V sestavě hostů se opět neobjeví Martin Straka, který hattrickem rozhodl poslední vzájemný zápas v ČEZ Areně, naopak nebude chybět Tomáš Vlasák, jenž hattrickem rozhodl zase poslední vzájemný zápas v Tipsport areně. Pokud nedělní podvečer nevěnujete návštěvě Podještědí, bude pro vás opět připraven náš online přenos.


BÍLÍ TYGŘI LIBEREC
vs.
HC PLZEŇ 1929

Tipsport arena, Liberec
27. září 2009
9. kolo hokejové O2 extraligy

Dalším soupeřem v plynule tekoucí extraligové řece budou Tygři z Liberce. Soupeř, který pro modrobílé znamenal vždy doslova prokletí, v minulé sezóně paběrkoval a Západočeši toho dokázali využít. Šelmy ve čtyřech vzájemných zápasech vybojovali pouze bod, což je prakticky přesný opak všech sezón minulých. Situace se vyostřila zejména v závěru roku 2008, kdy Plzeň vyhrála v Liberci poprvé za tři body a vedení ambiciózního celku situaci neuneslo. Na tiskové konferenci pronesl tiskový mluvčí Jan Rachota informaci o zničených toaletách a vině hostujících fans. Z liberecké strany se k situaci již následně nikdo nevyjádřil, nepodal důkazy, slíbené vyčíslení škody nepřišlo. A tak to spíše vypadalo jako snaha obalamutit vlastní fanoušky, aby zapomněli na výkony svých hráčů a soustředili se na cokoliv jiného… Pravdou zůstává, že Západočeši na Liberec neuměli. Loňská sezóna však naznačuje, že by se karta mohla obrátit, potvrdí to indiáni přímo v teritoriu Tygrů?

-----------------------------------------------------------------------------------

Naposledy Plzeň pokazila oslavu

,,Dnešní zápas s Plzní, poslední domácí v základní části, je shodou okolností čtyřstým během působení Liberce mezi českou elitou. Utkání odehrajeme v historických dresech HC Stadion ze 70. let, což byla doba, kdy se v Liberci poprvé pokukovalo po nejvyšší soutěži. Nicméně v první řadě bude toto utkání vzdáním holdu Ctiboru Jechovi, který v minulém týdnu oslavil významné životní jubileum – 60 let,“ komentoval v únoru poslední vzájemný duel těchto soupeřů prezident Petr Syrovátko. Jenže hosté se jako pokorní návštěvníci nezachovali a překazili domácím oslavy výhrou 5:4, když v brance podal výborný výkon Pavel Francouz a hattrickem se zaskvěl Tomáš Vlasák.

Loňská sezóna se Tygrům nevyvedla

Ambiciózní tým, který v minulých sezónách po očku pošilhával po finále a často byl pasován na černého koně ligy, doplatil v minulém ročníku na zúžení hřiště. „Kluziště jsme zúžili proto, že jsme chtěli hrát atraktivní hokej, menší prostor nabízí divákům více střetů, více střel a hra je celkově dynamičtější. Už při stavbě Tipsport areny se počítalo s tím, že zde úzké hřiště bude. Rozhodnutí to bylo dlouhodobé, a shodli se na něm lidé z vedení, rozhodně to nebylo tak, že by někdo přišel a řekl, že to tak bude ze dne na den,“ říkal před rokem generální manažer Ctibor Jech. Mělo to být zlepšení, přišlo však zklamání. I samotní hráči si v rozhovorech často posteskli nad nesžitím s novými rozměry a výsledkem bylo „pouze“ předkolo, ve kterém Tygři nestačili na Vítkovice, kterým ve třech duelech vsítili jen dvě branky. Nyní jsou však Liberečtí úplně jinde. V dosavadních osmi duelech si na své konto připsali již třináct bodů, před rokem za celou první čtvrtinu šestnáct. Tipsport arena se tak opět stává nedobytnou…

Oba týmy měnily trenéra i gólmana, navzájem vytrejdovaly obránce

Do nové sezóny vedou své svěřence na obou stranách pánové s podobnými osudy. Oba prozatím dělali asistenty v pražském týmu. Na plzeňské straně se role hlavního kouče ujal Marian Jelínek, jenž na západ Čech přišel ze Sparty, na sever Čech zase zamířil ze Slavie asistent Vladimíra Růžičky Jiří Kalous. Najdeme však další podobnosti…
V průběhu loňské sezóny přišel na hostování do konce ročníku finsky brankář Tero Leinonen z lves Tampere, který se rozhodl v Liberci podepsat nový kontrakt a tvoří silnou dvojici s mladším Fikrtem. Na západ Čech zase přišel Tomáš Pöpperle, jenž tvoří tandem s Pavlem Francouzem.
V neposlední řadě si oba týmy vyměnily obránce. Martin Čakajík se vydal na sever po dvou a půl letech strávených v modrobílém dresu, opačný směrem se vydal Jaroslav Modrý. Ten na minulou sezónu nevzpomíná příliš rád. V dresu Liberce se mu nedařilo. V tom plzeňském ale opět prokazuje své kvality, patří k nejlepším bekům a po jeho boku získávají zkušenosti i mladíci.

Indiánská osada již dvakrát vyloupena

Indiáni naopak neprožívají tak skvostný start jako v minulém ročníku O2 extraligy, když měli před rokem touto dobou na svém kontě o čtyři body více. Na hráčích je však vidět bojovnost a snaha, kterou fanoušci i přes prohru dokáží ocenit. V brance by se opět měl představit Pavel Francouz. S modrobílými na led v Tipsport areně jistojistě nevyjede Martin Straka, autor sedmi bodů (4+3) ze čtyř vzájemných duelů. Naopak loňský odborník na lov Tygrů, Tomáš Vlasák, jenž loni z devatenácti branek obstaral hned osm (6+2), má šanci ve své sérii pokračovat. V necelých třech zápasech zaujaly i čtyři body Petera Fabuše (2+2), jenž byl ale v závěru druhé dvacetiminutovky třetího duelu sražen Žabkou u mantinelu a pro člena první formace sezóna skončila.

-----------------------------------------------------------------------------------

Výsledky z posledního kola

HC Oceláři Třinec 6
Bílí Tygři Liberec 3
(1:1, 3:1, 2:1)


Branky a nahrávky: 18. Tomas (Polák, Cartelli), 29. Výtisk (Polák, Cartelli), 37. Polanský (Kohn, Růžička), 38. Seman (Peterek, Martynek), 48. Martynek (Peterek, Seman), 58. Martynek (Malec, Polanský) - 3. Nedvěd (Derner, Hlaváč), 26. Ondřej (Blatný), 46. Blatný (Vantuch, Hunkes).
Bílí Tygři Liberec: Fikrt - Derner, Hunkes, Jareš, Moravec, Čakajík, Stejskal, Rýgl - Hlaváč, Nedvěd, Klimenta - Ondřej, Plodek, Blatný - Víšek, Kašpařík, Vantuch - Špaček, Nedorost, Dušek.
Trenéři: Kalous, Pešán.

HC Plzeň 1929 3
PSG Zlín 4sn
(1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Scofield (Vampola), 35. Vlasák (Kracík), 58. Bomersback (Benda) - 3. Důras (Švrček), 37. Švrček (Nosek, Roman Vlach), 45. Leška (Švrček), rozhodující sam. nájezd Hamrlík.

HC Plzeň 1929: Francouz - O´Brien, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Mezei, Dobrovolný - Bomersback, Kracík, Vlasák - Scofield, Vampola, Tvrdík - Dvořák, Benda, Adamský - Hvila, Kubica, Matějovský.
Trenéři: Jelínek, Razým, Pejchar.

-----------------------------------------------------------------------------------