Musíme se dívat na umístění hlavně až po skončení základní části, říká Martin Adamský

Plzeň - Další souboj bratrů Kovářů by naplánován na sedmnácté kolo hokejové o2 extraligy, kdy se potkaly celky Plzně a Českých Budějovic. Tentokráte však byl souboj okořeněn o pikantní vložku - trestné střílení. „Kováře jsme poslali na trestné střílení proto, že se mu tato činnost daří v trénincích, ale že pojede proti bratrovi, to nehrálo žádnou roli,“ vysvětloval hlavní kouč Marian Jelínek.

Oba jsou odchovanci píseckého hokeje, jeden se vydal v dorosteneckém věku do Plzně, druhý do Českých Budějovic. Jan Kovář, který stejně jako jeho o dva roky starší bratr naskočil do extraligy v minulé sezóně, dnes svedl s Jakubem další souboj. Tentokráte při nařízeném trestném střílení po faulu na kličkujícího Scofielda. Z vítězství se radoval starší z bratrů. „Nevyšlo to, jak jsem si představoval. Chtěl jsem puk trošku více zvednout, ale byl jsem příliš blízko u gólmana,“ popisuje. S dalším průběhem střetnutí už ale mohl být devatenáctiletý štírek spokojen. „Zápas byl dobrý, Budějovice jsme nepustili do jejich hry, takže si myslím, že jsme utkání zvládli,“ doplňuje.

Situaci ze sedmnácté minuty ale předcházela ještě ta z minuty desáté. Martin Heřman se prohnal podél levého mantinelu a po jeho akci dopravil touš do branky Adamský. „Honza Benda dával výborně puk křižně, Michal Dvořák jen tečoval a já byl v plné rychlosti. Snažil jsem se zakončit mezi betony, ale nepovedlo se. Martin Adamský pak dojížděl a trefilo ho to do nohy,“ vysvětluje. Sudí konzultovali situaci i s videem, ale úmysl v počínání autora branky nenašli. Indiáni se tak ujali vedení, utkání zvládli, což se jim povedlo již popáté v řadě. „Nálada je super. Důležité tři body. My jsme sem jeli s tím, že můžeme dohnat první místo. Trenér nám říkal, proč bychom tam nemohli být zrovna my.“ Z mladého bojovníka sršela po zápase radost na všechny strany.„Vyhráváme, to nám pomáhá. V kabině všechno funguje. Nevím, jestli je to navenek poznat,“ zamýšlí se. Na ledě byl opět hodně znát, neúnavný bojovník hýřil pohybem a pro soupeře byl značně nepříjemnou zbraní Plzně. „Je to můj úkol. Naše lajna se snaží soupeře dostat pod tlak bruslením a agresivitou. To po nás trenér chce a snažíme se to plnit,“ popisuje.

A jak viděl situaci kolem úvodní branky zápasu sám Martin Adamský? „Martin Heřman převzal puk a vystřelil, já jen dojížděl a odražený kotouč mě trefil,“ krčí rameny. „Zápas vidím hlavně vítězně. Nám se tady dlouhodobě nedaří, tak jsme rádi, že jsme to konečně prolomili,“ popisuje samotné utkání a připomíná historickou bilanci vzájemných zápasů, kdy Plzeň vyhrála na jihu Čech po dlouhých třech letech. A co dnes tedy rozhodlo nepříznivou situaci změnit? „Naprosto perfektní výkon od gólmana až po posledního útočníka,“ nachází jednoduchý recept třiaosmdesátka. Na závěr přiznává, že možnost dotáhnout se dnešní případnou výhrou na první místo v tabulce není to nejdůležitější. „Musíme se dívat na umístění hlavně až po skončení základní části. Teď se musíme snažit vyhrát každý zápas, ne je dnes kvůli prvnímu místu.“

Vítěznou trefu si v utkání připsal obránce Jiří Dobrovolný. „Jarda Kracík vybojoval v rohu puk, poslal mi ho na modrou, Petr Vampola clonil před bránou a já to trefil a naštěstí to tam spadlo,“ popisuje. V prosinci zakulatí svůj věk na rovných třicet, oslavovat může přímo na ledě, Jihlava doma přivítá Chomutov. Kromě extraligy totiž může jeho služeb využívat i Dukla, kde poprvé okusil extraligu a odkud na přelomu tisícletí přišel na západ Čech. „Vždy čekám den před zápasem, jestli mi uvolní nebo ne. Když uvolní, sednu do auta a jedu do Jihlavy. Ale zvládám to celkem bez problémů,“ vysvětluje. „V pátek jsem jel dvě stě kilometrů do Jihlavy, včera zpátky. Moc jsem v noci nespal, tak jsem unavený, ale jsem rád, že jsme vyhráli a každý bod je pro mě úspěch,“ dodává.

-----------------------------------------------------------------------------------