Notes #8 Karlovy Vary - Plzeň

Notes je rubrika, ve které se dozvíte vše podstatné před příštím zápasem plzeňských hokejistů. Největší zajímavosti, nejzajímavější informace, prostě to, co jinde než na těchto stránkách nenajdete. Tento Notes vychází k nedělnímu utkání Karlovy Vary - Plzeň. Západočeské derby bude okořeněné přítomností dvojice Sýkora - Rulík na karlovarské lavičce. Jaroslav Špelda, který je v Karlových Varech na hostování z Plzně, pravděpodobně pro zranění do zápasu nezasáhne. Keramika letos Becherovku již dvakrát porazila. Činovníci z lázeňského města vyhlašují před zápasem, že do třetice to bude mít Plzeň hodně těžké.

Statistiky proti soupeři | Zápisník | Extraligové zkušenosti | Diváci | Dosažitelné mezníky | Naposledy, kdy Plzeň... | Plzeňská nej...


HC BECHEROVKA KARLOVY VARY (13.) - HC KERAMIKA PLZEŇ (7.)
28. kolo - 2. prosince 2001 - 17:30
Keramika Plzeň už pětkrát za sebou zvítězila a prodloužit svou rekordní sérii může v neděli v Karlových Varech. Keramika tam již před necelým týdnem dokázala zvítězit 5:3. Poprvé se tam po dlouhé době trefil Pavel Vostřák, teď by se ukončením dlouhého brankového půstu mohl prezentovat třeba Michal Straka…

AKTUÁLNÍ SÉRIE:
Karlovy Vary: žádná série

PLZEŇ: pět vítězství v řadě


PLZEŇŠTÍ HRÁČI PROTI KARLOVÝM VARŮM
V posledním vzájemném zápase v úterý 27. listopadu vyhrála Plzeň na ledě Becherovky 5:3. Plzeň tímto vítězstvím vyrovnala rekordní letošní vítěznou sérii.
Ve čtyřech loňských vzájemných ligových zápasech nastoupilo za Plzeň 12 hráčů, kteří jsou v sestavě ještě dnes. Všechny tyto 4 zápasy odehrála pouze pětice Hanzlík, Řezníček, Dvořák, Michal Straka a Vostřák (ani jeden z nich nechyběl ani v jednom ze dvou letošních utkání). Ve zmiňovaných 4 střetnutích byla vzájemná bilance z pohledu Plzně 4 (2-0-1-0-1).
Statistiky plzeňských hráčů z utkání:
 # Hráč        Záp G-A-B  PIM     # Hráč        Záp G-A-B PIM 
20 Pavel VOSTŘÁK 4 2-3-5 14 8 Jiří HANZLÍK 4 2-3-5 0 52 Michal DVOŘÁK 4 1-1-2 2 9 Josef ŘEZNÍČEK 4 1-2-3 8 19 Josef STRAKA 3 1-1-2 0 27 Ivan VLČEK 3 0-2-2 0 91 Radek DUDA 2 1-1-2 0 16 Jan CHOTĚBORSKÝ 1 0-0-0 4 30 Michal STRAKA 4 0-2-2 14 11 Milan VOLÁK 3 0-0-0 2 6 Jan ŠVÍK 3 0-0-0 0 69 Dušan ANDRAŠOVSKÝ 2 0-0-0 0

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK

JOSEF STRAKA JEDE JAKO TANK
Josef Straka, kterému se proti Varům daří (loni gól a přihrávka ve třech zápasech, letos asistence u jediného gólu), hraje nyní ve fantastické formě. Úterní domácí utkání s Litvínovem rozhodl dvěma góly, jimiž zlomil nerozhodný stav 2:2. Není bez zajímavosti, že Josef Straka zamířil do Plzně právě z Litvínova výměnou za obránce Marka Černoška. Ten je nyní sedmým bekem v Havířově…
V životní formě hrající útočník zazářil i v pátek ve Vítkovicích. 12 minut před koncem vstřelil vítězný gól a na dvě zbývající plzeňské branky nahrál.
V neděli proti Českým Budějovicím sice nebodoval, ale jeho útok byl opět velmi nebezpečný. V Karlových Varech si připsal branku a první asistenci a v pátečním utkání proti Znojmu byl na ledě při druhé brance Dušana Andrašovského a navíc trefil břevno Svobodovy branky.

PRVNÍ ŘADA ŘÁDÍ
Josef Straka začal sezónu jako centr třetí řady vedle Dušana Andrašovského a Michala Dvořáka. Řada se zpočátku gólově příliš neprosazovala. Trenér Liška ji však přesto začal více nasazovat na led a udělal z ní po domácí porážce se Zlínem v 5. kole elitní formaci. Dosavadní první řada vedená jmenovcem Michalem totiž až příliš často inkasovala. Zpočátku se Josefu Strakovi sice trochu střídala křídla, ale nakonec mu zůstali stejní spoluhráči, jaké měl na začátku sezóny. Josef Straka platil zpočátku především za chronického spalovače šancí, neproměňoval sólové nájezdy a míjel prázdné branky. Trenér Jaroslav Liška mu však i přesto věřil, a nejmenší plzeňský útočník se mu v televizním zápase 12. kola s Vítkovicemi odvděčil první letošní brankou (byla hned vítězná!) a pomohl tak výrazně k přerušení devítizápasové série Keramiky bez vítězství.

NEJMÉNĚ DISCIPLINOVANÍ JSOU DVOŘÁK S DUDOU
Radku Dudovi již rozhodčí udělili v letošní sezóně 90 trestných minut, Michal Dvořák odseděl na trestné lavici 58 minut. Po reprezentační přestávce Plzeň neodehrála ani jeden zápas, aniž by alespoň jeden z obou hráčů nebyl vyloučen. Michal Dvořák navíc často usedá na trestnou lavici už v samém úvodu zápasu. V zápase na Slavii putoval na trestnou lavici již po 18 sekundách a na začátku 4. Minuty byl vyloučen znovu. Prvním vyloučeným utkání byl v samém úvodu po reprezentační přestávce také v domácím utkání s Pardubicemi a ve Vítkovicích. V posledním utkání se Znojmem obdržel trest 2 + 10 minut za vražení na hrazení. Radek Duda se nechal v závěru pátečního zápasu se Znojmem zbytečně vyloučit a nabídl tak Znojmu důležitou výhodu přesilovky. Síly na ledě se však brzy vyrovnaly po hákování Soudka.

PLZEŇ SE ZABYDLUJE MEZI ELITNÍ OSMIČKOU
Po vítězství v přímém souboji o místo v elitní osmičce nad Znojmem se Plzeň v tabulce posunula již na sedmé místo a v případě úspěchu na karlovarském ledě se již může posunout ještě výše! Stejně jako Plzeň má šestý celek Vítkovic, který s plzní letos již dvakrát prohrál a o tři body lépe je na tom Slavia.
SITUACE NA HRANĚ PLAY OFF:
5.SLAVIA42
6.VÍTKOVICE39
7.PLZEŇ39
8.VSETÍN37
9.ČESKÉ BUDĚJOVICE35


ZAČAROVANÁ STOVKA...
Naposledy dal Michal STRAKA gól ve 3. kole v domácím utkání s Třincem. Ten gól, který padl za záda Lakosila, byl jeho 99. v kariéře, ale čekání na jubilejní trefu, kterou se Straka přehoupne do druhé stovky, je dlouhé už 21 zápasů. Ve 20. kole v Kladně byl Michal Straka velmi blízko magické hranice, jeden ze tří gólů zřejmě vstřelil právě on lehkou tečí, ale byl nakonec připsán Sedlákovi. Čekání na jubilejní gól tak trvá dál.

VOSTŘÁK SE PO TŘECH MĚSÍCÍCH TREFIL- VE STATISTIKÁCH NAPOSLEDY 28. ZÁŘÍ
V prvních sedmi extraligových zápasech předváděl karlovarský odchovanec Pavel VOSTŘÁK bodové manévry: za 6 gólů a 3 asistence měl v tu dobu devět bodů a byl v popředí celé extraligové smečky v kategorii produktivita. Od zápasu s Kladnem, který se hrál 28. září, ale Vostřák dlouho nebodoval v jediném utkání. Takovou nelichotivou bilanci neměl žádný jiný hráč Plzně, všichni si totiž od onoho zápasu s Kladnem připsali minimálně bod. Bez bodu za tu dobu - stejně jako Vostřák - je jen útočník Švík, ten se ale několik zápasů léčil ze zranění. Pavel Vostřák splnil svůj předzápasový slib a prolomil svou střeleckou smůlu v Karlových Varech, kde vstřelil pátý gól svého týmu. Proti Znojmu si potom připsal asistenci.

NEROVNÝ POMĚR SIL NA LEDĚ
Ve všech zápasech Plzně v této sezóně padlo celkem 134 gólů. Z tohoto počtu bylo 45 gólových tref zaznamenáno při hře v nestejném počtu hráčů na ledě (v průměru každý třetí gól). V přesilovkách má Plzeň skóre 24:1, v oslabení posbírala skóre 1:21. Další čtyři góly padly v závěrečných hrách bez brankáře a teprve ten poslední z nich vstřelil Milan Volák do soupeřovy sítě..

VOLÁKOVI SE DAŘÍ PROTI VÍTKOVICÍM
Milanu Volákovi se letos hraje nejlépe proti Vítkovicím. Proti tomuto soupeři zatím zaznamenal plnou polovinu svých bodů. Svým prvním letošním gólem - umístěnou polovysokou střelou k pravé tyči - otevřel skóre televizního zápasu, pak přidal v utkání ještě jednu první asistenci. V odvetě na severu Moravy hrál jen v závěrečné třetině, přidal však osm vteřin před koncem po vyhraném buly Josefa Straky branku do opuštěné klece při power play soupeře.
[ nahoru ]

PŘÍNOS MARKA SÝKORY ZÁPADOČESKÉMU HOKEJI
Jednou z největších postav plzeňského hokeje posledního desetiletí je bezesporu Marek Sýkora. Tento trenér dovedl plzeňskou Škodu v sezóně 1991/92 ke stříbrným medailím, což byl pro Plzeň největší hokejový úspěch od konce padesátých let. V sezóně 1965/66 odehrál svou první sezónu v dresu Škody Plzeň. Dohromady strávil v nejlepším západočeském klubu osm sezón, na dva roky si odskočil na vojnu do Jihlavy. Juniorský mistr Evropy začal svou trenérskou kariérskou kariéru u plzeňského staršího dorostu v roce 1980, kde působil tři roky, další čtyři byl hlavním metodikem Škody a po dvouletém působení v Rokycanech se na krátkou dobu stal vedoucím sportovních tříd. V témže roce 1990 byl povolán k prvnímu týmu Plzně a dovedl jí hned ve své druhé sezóně ke stříbrné medaili. Následující sezónu 1992/93 však u mužstva nedokončil, a přestože si získal během svého působení obrovské sympatie publika, byl odvolán. V roce 1994 začal trénovat poprvé i Karlovy Vary. Ty dovedl do druhé ligy a obsadil s nimi po základní části sezóny 1995/96 třetí místo, což na nováčka nebyl špatný výsledek. Od 19. kola sezóny 1996/97 stál na lavičce plzeňského Interconexu. V sezóně 1999/2000 ho dovedl k bronzovým medailím. V sezóně 1998/99 dovedl spolu s Pavlem Richterem v Plzni tým Západu k vítězství v Utkání Hvězd proti Východu. V zápase tehdy zářila plzeňská řada doplněná tehdy kladenským Václavem Eiseltem... V letech 1987/89 působil jako trenér druholigových Rokycan.PŘÍNOS RADIMA RULÍKA ZÁPADOČESKÉMU HOKEJI
Radim Rulík začal svou kariéru v Ostrově nad Ohří odkud v roce 1980 odešel v mladším dorostu do Slavie Karlovy Vary. Tam ve svých dvaceti letech ukončil svou hráčskou kariéru a začal trénovat. Prošel tam všemi družstvy od žáčků až po muže. V sezóně 1994/95 trénoval v Sokolově extraligu staršího dorostu, aby se po sezóně vrátil zpět do Karlových Varů. Tam se setkal s Markem Sýkorou a působil jako asistent u týmu nováčka 1. Ligy (druhé nejvyšší soutěže). Od roku 1995 působil v roli asistenta trenéra plzeňské Keramiky. Během poslední sezóny měl stejné pravomoce jako Marek Sýkora. Radim Rulík ve dvojici s Jaroslavem Holíkem vybojovali se svými svěřenci v roce 1999 premiérový titul juniorských mistrů světa ve švédské Skelleftey. Kapitánem prvních českých juniorských mistrů světa v historii byl Milan Kraft.ŽELEZNÝ MUŽ ČESKÝCH HOKEJOVÝCH DĚJIN
Každým dalším odehraným zápasem zvyšuje Ivan VLČEK svůj vlastní rekord české extraligy. Tolik zápasů jako on v naší nejvyšší soutěži neodehrál žádný jiný hokejista. V utkání v karlových Varech posunul Vlček rekordní číslo až na cifru 762 zápasů. Na paty ale v současnosti plzeňskému obránci šlape další matador - Rudolf Suchánek z Českých Budějovic. Ten v minulém zápase odehrál svůj 755. zápas v extralize.
NEJVÍCE ODEHRANÝCH ZÁPASŮ V EXTRALIZE:
762x-Ivan VLČEK (Plzeň)
755x-Rudolf SUCHÁNEK (Č. Budějovice)
711x-Robert KYSELA (Kladno)
697Tomáš JELÍNEK
687x-Ladislav LUBINA (Pardubice)
686Josef ČERNÝ
680Vladimír RŮŽIČKA (Slavia)
673x-Petr FOLTA (Znojmo)
x- aktivní hráči

[ nahoru ]


GÓLOVÉ SITUACE Z POHLEDU PLZNĚ
HC Keramika Plzeň má po 26.kole stále pasivní skóre 73:75. Následující tabulka je rozpisem toho, při jakém počtu hráčů na ledě Plzeň v této sezóně góly střílela a dostávala.

Gólové situace+-
5 na 54349
4 na 4-2
5 na 4241
5 na 31-
4 na 5119
3 na 4-1
power play PLZ-1
power play soupeře-3
tr. střílení11

EXTRALIGOVÉ ZKUŠENOSTI HRÁČŮ HC PLZEŇ
HC Plzeň má v kádru několik velmi zkušených a extraligou již notně prověřených hokejistů. Na soupisce jsou například čtyři obránci, kteří všichni odehráli minimálně 390 extraligových utkání. Zajímavý je ale také druhý ukazatel: téměř polovina hráčů se ještě nemůže pochlubit ani stovkou odehraných ligových zápasů. Ivan VLČEK odehrál o 123 extraligových zápasů více než Koreis, Kůs, Mazanec, Výborný, Voskár, Chotěborský, Andrašovský, Švík, Dvořák, Dobrovolný, Duda a Krátoška dohromady.

Odehrané extraligové zápasy:
600 a vícIvan VLČEK (762), Milan Volák (629), Josef ŘEZNÍČEK (626)
350-599Michal STRAKA (483), Jiří VEBER (415), Jiří HANZLÍK (399), Libor BARTA (361)
100-349Zdeněk SEDLÁK (302), Josef STRAKA (288), Pavel VOSTŘÁK (275), Kamil BRABENEC (219),
Aleš KRÁTOŠKA (163), Radek DUDA (117)
100 a méněJiří DOBROVOLNÝ (87), Michal DVOŘÁK (85), Jan ŠVÍK (40), Dušan ANDRAŠOVSKÝ (40),
Jan CHOTĚBORSKÝ (26), Jozef VOSKÁR (32), Martin VÝBORNÝ (29), David MAZANEC (20),
Petr KŮS (8), Jakub KOREIS (9), Miloslav TOPOL (3)
[
nahoru ]

ČTVRTÝ HRÁČ DO ÚTOKU - PLZEŇSKÉ PUBLIKUM
Hokejisty HC Plzeň vidělo v dosavadních 27 zápasech více než sto třicet tisíc diváků (134.507), na hřištích soupeře 42.445 diváků a doma 92.082. O podporu publika se tedy plzeňští mohou stále opírat. Atmosféra v Plzni patří k nejlepším v celé extralize. Navíc vedení klubu v posledním zápase proti Pardubicím zareagovalo na přání fanoušků a při nástupu hráčů na led duněla stadiónem Vesmírná odyssea od Richarda Strausse. "To, co se tady děje na každém zápase, to není na Slovensku ani při zápasech play off," říkal krátce po přestupu do Plzně Dušan ANDRAŠOVSKÝ.

Celkový počet
diváků v Plzni
Průměrný počet
na zápas
Nejvyšší návštěvaNejmenší návštěva
85.6746.0687.258
PLZ-KVA (19/10/01)
4.249
PLZ-VÍT (6/10/01)
[
nahoru ]

DOSAŽITELNÉ HOKEJOVÉ MEZNÍKY
V následující tabulce jsou základní statistické mezníky, kterých mohou jednotliví hráči dosáhnout, a dozvíte se, kolik zápasů nebo gólů jim k daným metám chybí.

HráčDosažitelný mezníkKolik zbývá
Michal STRAKA100 gólů v extralize1 gól
Jiří VEBER50 gólů v extralize2 góly
Jiří HANZLÍK400 zápasů v extralize1 zápasy
Pavel VOSTŘÁK100 gólů v extralize4 góly
[ nahoru ]POSLEDNÍ ZÁPAS, KDY...
Plzeň nedostala gól:
Doma: 25/11/2001 - 3:0 s Českými Budějovicemi (Libor Barta)
Venku: 14/1/2001 - 0:0 ve Zlíně (Dušan Salfický)

Plzeň nedala gól:
Doma: 23/10/01 - 0:2 se Spartou (Petr Bříza)
Venku: 26/10/2001 - 0:3 ve Zlíně (Vladimír Hudáček)

Plzeňský hráč vstřelil gól v prodloužení:
Doma: 5/1/2001 - 4:3 s Pardubicemi - Pavel Vostřák (Adam Svoboda)
Venku: 6/3/2001 - 4:3 v Třinci - Milan Antoš (Vlastimil Lakosil)

Plzeň dostala gól v prodloužení:
Doma: 3/12/2000 - 4:5 se Spartou - Libor Zábranský (Dušan Salfický)
Venku: 28/11/2000 - 2:3 v Třinci - Richard Kapuš (Dušan Salfický)

Plzeň remizovala 0:0:
Doma: 18/2/2000 - se Slavií (Dušan Salfický - Ladislav Blažek)
Venku: 14/1/2001 - ve Zlíně (Vladimír Hudáček - Dušan Salfický)

Plzeňský hráč vstřelil hattrick:
Doma: 2/3/2001 - 5:3 se Zlínem - Václav Eiselt (Vladimír Hudáček)
Venku: Dohledává se v historii

Hráč soupeře vstřelil Plzni hattrick:
Doma: 16/9/2001 - 6:8 s Třincem - Pavel Janků (Miroslav Šimonovič, Petr Kůs)
Venku: 16/1/2001 - 3:6 ve Znojmě - Marek Uram (Dušan Salfický, Petr Kůs)

Měl plzeňský hráč trestné střílení:
Doma:19/9/2001 - 4:2 se Znojmem - Josef Řezníček - proměnil (Oldřich Svoboda)
Venku: Dohledává se v historii

Měl hráč soupeře trestné střílení:
Doma: 25/11/2001 - 3:O s Českými Budějovicemi - jiří Šimánek - neproměnil (Libor Barta)
Venku: 12/10/2001 - 5:2 v Českých Budějovicích - Jiří Šimánek - proměnil (Libor Barta)

Plzeň dala 10 a více gólů:
Doma: 10/12/1992 - 10:1 s Litvínovem (Zdeněk Orct)
Venku: Nikdy

Plzeň dostala 10 a více gólů:
Doma: 18/1/1998 - 0:10 se Spartou (Dušan Salfický, Michal Mařík)
Venku: 11/9/1998 - 3:11 na Spartě (Dušan Salfický, Vladimír Hudáček)

PLZEŇSKÁ NEJ... V SEZÓNĚ 2001/2002

Nejvíce vstřelených gólů v zápase6Plzeň-Třinec 6:8
Znojmo-Plzeň 2:6
Nejvíce vstřelených gólů v jedné třetině3Havířov-Plzeň 4:3 (3.třetina)
Č.Budějovice-Plzeň 2:5 (2.třetina)
Znojmo-Plzeň 2:6 (3.třetina)
Kladno-Plzeň 1:3 (3.třetina)
Nejvíce inkasovaných gólů v zápase8Plzeň-Třinec 6:8
Sparta-Plzeň 8:3
Nejvíce inkasovaných gólů v jedné třetině4Plzeň-Třinec 6:8 (1.třetina)
Sparta-Plzeň 8:3 (2.třetina)
Plzeň-Třinec 4:5 (3.třetina)
Nejvíce vstřelených gólů v zápase oběma týmy14Plzeň-Třinec 6:8
Nejvíce vstřelených gólů v jedné třetině oběma týmy6Plzeň-Třinec 6:8 (1.třetina 2:4)
Havířov-Plzeň 4:3 (3.třetina 3:3)
Nejméně vstřelených gólů v zápase oběma týmy1Plzeň-Karlovy Vary 1:0
Největší rozdíl skóre při výhře4Znojmo-Plzeň 2:6
Největší rozdíl skóre při prohře5Sparta-Plzeň 8:3
Pardubice-Plzeň 5:0
Nejvíce střel na branku soupeře v zápase54Plzeň-Třinec 6:8
Nejvíce povolených střel soupeři v zápase43Pardubice-Plzeň 5:0
Nejvíce vstřelených PPG v zápase3Plzeň-Třinec 6:8
Nejvíce inkasovaných PPG v zápase5Sparta-Plzeň 8:3


[ nahoru ]