Johnson i Horčička jsou rádi, že indiáni trochu snížili ztrátu na 10. místo

P l z e ň – Indiáni pokračují ve stíhací jízdě na desáté místo v extraligové tabulce. Dnes umázli po dobrém výkonu proti Ocelářům z Třince další tři body. Skóre otevřel v přesilové hře ve druhé minutě utkání Vlasák, druhou branku přidal Duda a poslední hřebíček do rakve zasadil třineckým ve 43. Minutě Nicolas Johnson, který se trefil do sítě po dlouhých šesti zápasech. „Po nemoci jsem se vrátil svěží a plný energie, cítím se lépe než před tím,“ zhodnotil svůj dnešní výkon americký forvard, který první zápas po návratu po nemoci odehrál už v úterý v Brně.

Luboš Horčička: Zápas jsem si užil

Hvězdou utkání byl zcela právem vyhlášen gólman Luboš Horčička Připsal si celkem dvacet pět zákroků, přičemž ani jeden puk nepustil za svá záda a byl jedním z hlavních strůjců plzeňského vítězství. Zatím neví, na kolik ho první nula v plzeňském dresu bude stát. Pokladník se prý o odměnu ještě nepřihlásil. „Nějakou svačinku ale určitě udělám,“ usmíval se po utkání brankář. Utkání se pro něho nevyvíjelo snadno. V první třetině zasahoval pouze dvakrát. „Až od druhé třetiny začal hrát Třinec líp, její začátek nebyl jednoduchý, protože jsem nebyl vůbec rozchytaný, nezbylo mi nic, než čekat, až si sáhnu na puk. I přesto jsem si ale zápas užil,“ vyjádřil své pocity po utkání Horčička.

Fanoušci často během zápasu skandovali jeho jméno. Přesto se gólmanská posila ze Znojma stále dokázala soustředit na zápas. „Snažím se fanoušky nevnímat. Atmosféru si samozřejmě užívám a svoje jméno slyším, ale nijak to neprožívám. Jsem rád, že lidé fandí. Ale musím se hlavně soustředit na hokej,“ přiblížil své myšlenkové pochody brankář. Diváci ho skandovali i po zápase a děkovali mu tím tak za vychytanou nulu. „Nejsem žádný sběratel nul, jsem za ní rád, ale neznamená to nic víc, než že jsme vyhráli a máme tři body,“ zakončil své povídání Luboš Horčička.

Nicolas Johnson: Jsem rád, že si v Plzni zahraji i příští sezónu

Dva zápasy chyběl v plzeňském dresu Nicolas Johnson. V zápasech před nemocí se mu nedařilo vůbec podle představ. Dnešní vstřelený gól mu ale zvedl náladu, i když podle jeho slov nebyl příliš pohledný. „Zbýval nějaký čas do konce přesilové hry, trenér nás poslal s Johnem Lammersem na led, měli jsme se jim trochu pokusit rozbít obranný blok. Ten můj gól už byl vlastně po přesilovce. Lammers vystřelil po ledě, já stál před brankou, položil jsem hůl na led a tečoval puk do sítě. Měl jsem radost, protože do konce zápasu zbývalo dost času a vést 3:0 je lepší než 2:0,“ popsal podrobně celou gólovou situaci americký střelec. „Tohle byl můj druhý zápas po nemoci, kterou jsem prodělal. Jsem rád, že se mi podařilo dát gól, protože před tím jsem se čtyři zápasy nemohl vůbec trefit. Teď jsem se ale vrátil svěží a plný energie, cítím se lépe než před tím (smích). Cítím, že mám rychlejší nohy a šikovnější ruce. Budu bojovat na maximum,“ oznámil všem hráč s číslem osmnáct.

Johnsonův gól padl z brankového prostoru, kam se většině hráčů moc nechce, protože hra v tomto místě bolí víc, než kdekoliv jinde. „Stát před brankou je moje práce, často během zápasu slyším od trenéra, jdi do branky, zkus clonit brankáři, zkus tečovat puky za jeho záda – hlavně v přesilovce bych tohle měl dělat. Chce po mě hlavně, abych znepříjemnil hru soupeři, abych chodil tam, kde hra třeba i bolí, aby to bolelo i soupeře,“ popsal útočník svoji hlavní úlohu v týmu a úkoly, které mu dává hlavní trenér indiánů.

Indiáni teď nezažívají nejlehčí období. Za normální situace by sice s přehledem hráli v první šestce extraligových týmů, po odečtu bodů však bojují o postup alespoň do předkola. O celé situaci moc dobře ví i Nick Johnson. „Vím, že ze zbývajících zápasů jich musíme většinu vyhrát. Po dnešku je pro nás alespoň trochu dobrou zprávou to, že ztráta už je jen šest bodů. Každý pro postup děláme maximum. Ale jsme si také dobře vědomi toho, že to není jen v našich rukách, že to nemáme úplně zcela pod kontrolou. Také hodně záleží na ostatních týmech. Ale my opravdu uděláme maximum,“ svatosvatě slibuje zámořský útočník. Že se po nemoci vrátil svěží a plný energie bylo znát i na jeho výřečnosti. „Musíme jít prostě do každého zápasu připravení na sto procent, každý zápas nemusíme pokusit vyhrát, musíme bojovat vždycky až do konce a za jakéhokoliv stavu. Věříme každý v sám sebe, v trenéry. I na téhle situaci musíme najít něco pozitivního. Je to třeba vzít jako výzvu. Jako vzrušující výzvu, která oživí sezónu. Ztrátu dotáhneme, nepochybuji,“ snaží se i na špatné věci najít něco příjemného, pokud to vůbec jde.

Stále se mluví o tom, že hráči jsou za takové situace pod velkým tlakem. Není jednoduché vědět, že už téměř žádný zápas nesmíte prohrát. „No, nehraje se úplně lehce, ale nemůžeme se na nic vymlouvat. Jo, je na nás tlak, ale nikdo z nás nehraje hokej prvním rokem. Každý z nás už hrál play-off, každý z nás už vybojoval pár důležitých zápasů, ve kterých byl pod tlakem, jsme přece profesionálové.

Zatímco z loňských zámořských posil neprodloužil smlouvu ani jediný hráč, Nicolas Johnson se na prodloužení kontraktu s indiány už dohodl. Milan Tichý mu řekl, že by klub rád dál využíval jeho služeb i v příští sezóně a čtyřiadvacetiletý americký útočník souhlasil. „Podle smlouvy na mě mohl klub uplatnit jednoletou opci. Tak jsme se dohodli. Jsem za to velmi rád, jsem šťastný. Ale zatím bych se tím nerad příliš zabýval, protože další sezóna je až za strašně dlouho dobu. Teď se soustředím, abychom zachránili tuhle sezónu, dohráli ji tak, jak chceme. V téhle sezóně máme ještě moc práce, tudíž smlouva na tu příští není to hlavní, čím bych se teď zabýval, i když je to bezpochyby bezvadné, že tu budu i příští rok. Ale ještě máme tuhle sezónu, pak je léto, dovolená, letní příprava a pak až začne další sezóna,“ rozpovídal se Johnson s tím, že v Plzni se mu velmi líbí a je rád, že si tu minimálně o rok může protáhnout pobyt.

------------------------------------------------------------------------------