Tomáš Vlasák: Loni jsme začínali doma my, třeba to bude takhle lepší

Plzeň - Stal se nejlepším střelcem, nejproduktivnějším hráčem, v posledním zápase pomohl indiánům k vítězství, přesto nemohl být Tomáš Vlasák po konci základní části stoprocentně spokojený. Kladno totiž neudrželo v domácím prostředí vedení proti Litvínovu, což pro Plzeň znamená, že bude začínat předkolo právě na ledě chemiků. Ti tak mají výhodu domácího prostředí i pro případný rozhodující zápas série.

Kladno v domácím zápase s Benzinou dlouho drželo pro Plzeň nadějný výsledek, ale poslední třetinu prohrálo 0:4, celý zápas 3:5 a Litvínov tak v konečném účtování obsadil osmé místo. "Dlouho to vypadalo nadějně, až po zápase jsem se dozvěděl, jak to dopadlo, ale je to play-off, musíme vyhrát tak jako tak," nedělal z toho vědu nejlepší střelec. Dodal, že vývoj zápasu průběžně sledoval. "My jsme věděli, že to bylo 3:1 a doufali jsme, že by to mohlo dopadnout. Až když jsme šli z ledu, tak jsem slyšel hlasatele, který oznámil výsledky." Ty rozhodly o osudu Plzně, která i přes kladnou zápasovou bilanci skončila až za černožlutými. Tomáš Vlasák si ale nemyslí, že začínat doma musí být vždy jen výhodné. "Někdy to může být výhoda, někdy ne. Přál jsem si začínat doma, soupeře jsem moc neřešil. Ale loni jsme začínali v Plzni a vypadli jsme, tak třeba to nyní bude lepší," našel nakonec nějaká pozitiva.

Souboje o postup do čtvrtfinále začínají na severočeském ledě už ve středu a ve čtvrtek, mnoho času na přípravu tedy indiánům nezbývá. "Moc už toho asi nenatrénujeme, hlavně si teď chceme trochu orazit, trenéři připraví taktiku a pak se uvidí," nastínil nejbližší program elitní plzeňský útočník, pro kterého budou zápasy v Litvínově určitě o něco zajímavější. Na severu totiž prožil začátky své profesionální kariéry. Co ale čeká od plzeňského soupeře nyní? " Před koncem základní části vyměnili trenéra, to je hodně nakoplo. Chytá jim skvěle gólman, asi to bude vyrovnané." Dodal také s úsměvem, že celá záležitost s odečtem bodů je nyní snad konečné za nimi. "Play-off se začíná od nuly, tam už nám snad žádný body nevemou, tohle máme za sebou a soustředíme se na předkolo."

Řeč samozřejmě na tiskové konferenci přišla i na vítězství v kanadském bodování i v soutěži střelců, což je vpravdě husarský kousek! Vlasák jasně opanoval obě kategorie s 68 body a 30 vstřelenými brankami. Nepřekonal sice loňský zázrak, Romana Červenku, ale to mu vůbec nevadí. Pocit vítěze kanadského bodování si navíc vychutnal již podruhé. "Střelce jsem vyhrál poprvé, bodování už v Rusku, takže mě to těší o to víc." Jaké byly rozdíly mezi tím prvním a současným úspěchem? "V Rusku mi tenkrát stačilo méně bodů, ale těžké to je všude," nenašel jich Vlasák mnoho. Nakonec s úsměvem dodal, že jej tento počin přijde asi pěkně draho. "Zřejmě budu muset něco zaplatit do kasy," připustil. Vedle sedící pokladník Michal Dvořák to potvrdil a dodal, že Vlasák zřejmě "pozve kamarády z práce na oběd".

Michal Dvořák se na play-off těší

Říká se o něm, že play-off je jeho soutěž. Michal Dvořák, dravý úročník s 52 na zádech, vždy s příchodem vyřazovacích bojů ožije a průběh série naplno prožívá. "Nevím, jestli to je moje soutěž, ale hrozně moc se těším až to začne." Hned v předkole Plzeň čeká tuhý soupeř, se kterým to indiáni rozhodně nebudou mít lehké. "Litvínov je opravdu těžký soupeř, mají fazónu a skvělého gólmana," neskrýval respekt k soupeři miláček fanoušků. Vše bude o to těžší, že série, ve které má Litvínov výhodu domácího prostředí, se hraje jen na tři vítězná utkání. "Na tři zápasy je to složitější, rozhodne, jak se s tím poperou u nich doma."

Od play-off se řeč stočila opět k tomu, jak neskutečný výkon předvedli Plzeňští při dotahování desítky. Po odečtu 19ti bodů v listopadu to nebylo nic lehkého. I sám Dvořák uznal, že v té době moc nevěřil, že by se to mohlo podařit. "My jsme v listopadu seděli s Vlasym a říkali jsme si, jak těžké to bude stáhnout. Navíc jsme tehdy nehráli nic extra. Nebudu lhát, moc jsme tomu nevěřili," přiznal se bez mučení plzeňský bouřlivák. Indiáni to ale zvládli a těší se na play-off. Závěrem tiskové konference Dvořák pogratuloval svému kolegovi ke skvělému sportovnímu výkonu. "Ještě bych chtěl pogratulovat Tomášovi. Je to velký sportovní úspěch a celou sezónu nás táhl, takže i za to mu děkuju."