Výhra na Slavii zajistila finále. Přijeli jsme sem vyhrát, říká sebevědomě Ondřej Kratěna

Ač příprava, chvílemi v Edenu hořel led. Padaly góly, duněly mantinely, emoce cloumaly tribunami, jak se na duel Plzně a Slavie sluší a patří. Vypjatá bitva zajistila Plzni po výhře 5:3 finále European Trophy. Dva přesilovkové góly napálil nekompromisně do sítě Slavie Petr Sýkora, tři kanadské body (1+2) si připsal jiný hrdina utkání, útočník Ondřej Kratěna. „Přijeli jsme sem vyhrát,“ říká sebevědomě letní posila Indiánů. Pod tři body se výborným výkonem podepsal Adam Svoboda, vítězný gól vstřelil agilní Pavel Mrňa.

Duel nabídl klasický obrázek posledních sezón, Slavia vyrukovala s jednoduchým hokejem, který chvílemi Plzni činil značné obtíže. „Nehráli jsme úplně to, co jsme hrát chtěli. V obranném pásmu jsme moc drželi puk, slávisté nám ho pak rychle vraceli před branku,“ říká Ondřej Kratěna. Plzeň se dostala do vedení, Slavii však vyšel vstup do druhé a třetí třetiny. Deset minut před koncem se slávisté dokonce dostali do vedení, ale zbytek zápasu patřil indiánům.

Nejprve vyrovnal svojí další pumelicí Petr Sýkora, duel pak rozhodla lajna Jaroslava Hlinky. Kratěna nejprve v přečíslení našel Pavla Mrňu, který jen nastavil hůl a mohl se radovat z vítězné trefy. Slávisté se nadechovali k tlaku, ale jejich agilnost rázně utlumili indiáni pět minut před koncem. Na Kopřivu se řítil osamocený Kratěna: „Dostal jsem krásnou přihrávku od Jardy Hlinky na útočnou modrou, chtěl jsem zakončit rychlou střelou mezi betony, ale gólman to chytil. Puk se ale ke mně vrátil, a pak už to bylo jednoduché,“ popisuje rychlý blafák do bekhendu a pojistku výhry střelec gólu Ondřej Kratěna.

Plzeň se tak raduje z postupu do finále European Trophy. „Chtěli jsme si tu potvrdit postup, jeli jsme sem vyhrát,“ říká plzeňský střelec. V zápase se hodně jiskřilo, obzvláště po některých výrocích arbitrů. „Tyhle zápasy už jsou holt takové“, krčí rameny Kratěna. Trenér Jelínek opět trochu zamíchal sestavou, Kratěna se v útoku sešel s Hlinkou a Mrňou, a celý zápas rozhodli. „Jarda je pan hokejista, o tom se vůbec nemá cenu bavit, a Pavel je hodně snaživý, klape nám to,“ libuje si plzeňská dvaadvacítka. Letní posila Plzně a majitel sedmy extraligových titulů a jednoho finského bodoval ve třech posledních zápasech. „Pro útočníka je vždy důležité, že sbírá body, ale i to, že se daří celé lajně,“ chválí své kolegy velezkušený forvard.

Angažmá Onřeje Kratěny na západě Čech může vypadat pikantně, vyhlášený střelec působil především v týmech vyhlášených rivalů, Sparty a Vsetína. „Teď jsem v Plzni, budu hrát, jak nejlíp umím. Ale se Spartou i se Vsetínem jsme s Plzní sehráli zajímavé zápasy,“ vzpomíná. „Ale jsem moc rád, že jsem v Plzni. Kabinu je tu opravdu parádní, to můžu jen a jen potvrdit,“ uzavírá odchovanec olomouckého hokeje.