Ondřej Kratěna

Rekordman Kratěna: Za titulem jsme došli jako tým

Plzeň - Až do pondělního večera se o tohle prvenství dělil s Jiřím Dopitou. Plzeňský útočník Ondřej Kratěna měl ve sbírce sedm mistrovských medailí. Po vítězném finále se Zlínem ale přidal osmou a v pomyslné tabulce nejúspěšnějších hráčů samostatné extraligy se osamostatnil. Po třech titulech se Vsetínem a čtyřech se Spartou přidal osmý zářez na premiérovém triumfu Škodovky. „Tenhle pocit nikdy nezevšední,“ vykládal Kratěna s doutníkem v ústech.

Plzeňský tým patřil už několik posledních sezon k hlavním aspirantům na titul. Povedlo se mu to ale až letos, v ročníku, kdy papírové předpoklady dávaly v závěrečných bojích šanci i jiným mužstvům. Tým vedený Martinem Strakou si totiž během ledna a února prošel velkou výsledkovou krizí a čelní příčky tabulky držel jen díky náskoku z dosavadního průběhu základní části. V play-off se však ukázalo, že západočeský celek je stále při silách, zejména těch morálních.

Ve čtvrtfinále si modrobílí poradili z rozjetým Litvínovem, byť jim už pomalu zatékalo do bot. „V sérii jsme prohrávali 2:3 a jeli na šestý zápas do Litvínova. Myslím, že tam se ukázal charakter tohoto týmu. Nikdo to nezabalil, nesložili jsme zbraně a vyhráli. Rozhodující sedmý zápas jsme pak zlomili,“ pochvaloval si odchovanec olomouckého hokeje, podle kterého se Škodovka právě v semifinále rozjela k mistrovské jízdě. Byť se finále - podobně jako série s Litvínovem - rozhodlo až v poslední možný termín.

„V sedmém finálovém utkání bylo klíčové udržet si koncentraci,“ uvedl Kratěna. „Vždyť deset vteřin před koncem základní hrací doby jsme přišli o vedení,“ připomněl mimořádné vyrovnání zlínského Čecha těsně před sirénou. „Tehdy jsme už skoro drželi pohár nad hlavou. Jsem proto strašně rád, že nás to nesložilo a my se z toho nesesypali. Do prodloužení jsme nastoupili, jakoby se nic nestalo. V kritických chvílích nás podržel brankář Mazanec a náš kapitán rozhodl. Těžko se mi hledají slova, je to nádhera,“ rozplýval se po zápase, jehož rozuzlení přišlo až v 97. minutě.

Tehdy dostal pointu příběh Martina Straky, legendy, která postavila plzeňský klub na nohy a na „stará kolena“ se vrátila, aby s mateřským oddílem vybojovala mistrovskou trofej. „Ve Stračenovi jsme měli přirozeného lídra,“ uznal bývalý hráč Sparty či Vsetína. „Bylo důležité, že se k němu přidávali další hráči. To, co během play-off předváděl Honza Kovář, bylo neuvěřitelné. Podobně jako Mazanec v brance. Tohle byly naše nejdůležitější osoby, za titulem jsme ale došli jako tým.“

Mimochodem, vedle nového rekordu v počtu titulů z české extraligy se může Kratěna pochlubit ještě stříbrem ze Sparty, která ve finále 2001 podlehla Vsetínu, a dalšími třemi bronzovými medailemi (2x Sparta, 1x Plzeň). Váhu má rovněž finský titul s Kärpät Oulu z roku 2008. „Tohle je pocit, který nikdy nezevšední,“ řekl v narážce na počet zlatých medailí, o kterém referovala většina médií. „Kvůli tomuhle člověk hraje hokej. Jsem strašně šťastný, že se nám to povedlo. Co se teď děje v šatně, je vyústění toho, za čím jsme celou sezonu šli. A stejně, jak jsme makali na ledě, to teď také oslavíme,“ uzavřel extraligový rekordman.