Tuukka Rask

Je to skvělý pocit, být českým mistrem, říká Tuukka Rask

Dýšina - Po předání medaile od zástupců HC ŠKODA Plzeň a focení s pohárem pro mistry Tipsport extraligy si našel ve svém programu gólman Tuukka Rask i krátký prostor na dotazy novinářů.

Tuukka Rask si převzal z rukou sportovního sekretáře klubu Jaromíra Zavorala zlatou medaili a také dárky od klubu a města. Po tomto ceremoniálu došlo na půdě focení s pohárem a posléze rozhovor se zástupci médií. „Nick Johnson mě upozorňoval, že je ten pohár opravdu těžký, ale stejně mě to trochu zaskočilo,“ uvedl na začátku rozhovoru s novináři Rask.

Jaké to je být českým mistrem?
Je to skvělé. Po tom zklamání, které jsem zažil v NHL, kde jsme prohráli ve finále Stanley Cupu, je fajn se vrátit sem a vidět zase všechny ty lidi. Být mistrem je výborný pocit.

Cítíte po tom prohraném finále stále ještě zklamání?
Určitě. Myslím si, že už se toho nezbavím. To je ale sport, podobné věci se stávají a my se přes ně prostě musíme dostat.

Jak jste trávil čas po konci sezony?
Jel jsem na chvíli do Finska. Asi před dvěma týdny, hrál jsem golf a hodně odpočíval před návratem do Bostonu.

Dá se srovnat hodnota tohoto poháru se Stanley Cupem?
Je to samozřejmě odlišné. NHL hrajete dost dlouho a musíte zvládnout mnoho zápasů, abyste se nakonec dostali ke Stanley Cupu, na druhou stranu zase vím, jak si tohoto poháru cení fanoušci a vůbec celá Plzeň, když ho získali poprvé.

Jaké to je být zpět v Plzni?
Moc se mi tu líbí. Nikdy jsem tu nebyl v létě, ale je to tu nádherné a těším se, že tu strávím nějaký čas. Chtěl bych tu být asi tři dny.

Co máte v plánu?
Určitě bych si rád zahrál golf, potkal se s kamarády a snad i vypil několik piv.

Sledoval jste své bývalé spoluhráče během play-off?
Bylo to poměrně obtížné, protože jsme měli v té době vlastní zápasy s Bostonem, ale stihl jsem páté a šesté utkání finále. To sedmé už ne, ale možná to je dobře, protože jsem jim předtím moc štěstí nepřinesl.

Byl jste také v kontaktu s některými hráči z Plzně během vašeho play-off v NHL?
Viděl jsem se s Nicholasem Johnsonem, který se zašel podívat na několik našich zápasů, ale to bude asi všechno.

V Bostonu jste se letos potkal i s Jaromírem Jágrem. Jak se vám s ním hrálo?
Jaromír je skvělý člověk a také jeden z nejlepších hráčů v historii hokeje. Vím, jaký pojem je jeho jméno tady v Česku a moc rád bych se s ním během mé návštěvy tady potkal.

Jak se stavíte k těm změnám, ke kterým v Bostonu došlo?
Bude to zase něco trochu jiného. Pár hráčů odešlo, ale zase přišli někteří noví, kteří by je měli nahradit, takže si nemyslím, že by to pro nás měl být nějaký zásadní problém.

Bylo na Jágrovi vidět jak moc chtěl získat Stanley Cup po tolika letech?
Ano, bylo to úžasné ho sledovat, jak dře a dělá vše co může, aby nám k tomu poháru pomohl, ale bohužel to nevyšlo. Nepochybuji, že si ten čas v Bostonu pořádně užil.

Marek Mazanec se chystá zkusit svoje štěstí v NHL, jak vidíte jeho šance?
Je to výbroný gólman a vyhrál tady titul, ale určitě to pro něj nebude snadné prosadit se v zámoří. Na druhou stranu zase nevidím důvod, proč by to neměl zvládnout. Možná to bude pár let trvat, ale on umí tvrdě pracovat a zaslouží si dostat příležitost.

Je to hodně o štěstí, pokud chcete prorazit v NHL?
Samozřejmě nějaké to štěstí potřebujete, ale hlavně se musíte ujistit, že budete tvrdě pracovat a dáte tomu všechno co ve vás je.

Jak byste ho popsal?
Je to dobrý mladý brankář. Moc jeho zápasů jsem neviděl, ale z toho co ano bylo vidět, že ví jak zastavit puk. Podle mě se bude zlepšovat s časem jak bude nabírat zkušenosti.

Finsko má v současnosti hodně výborných brankářů. Jak vidíte své šance podívat se do Soči?
Pokud hrajete dobře, máte šanci se tam dostat. My máme hodně výborných gólmanů a naše země si v tomto ohledu užívá určitý luxus. Bude to těžká volba pro trenéry.