Čtveřice oskarů je již ve správných rukou

Plzeňský hokejový oskar již našel ve všech kategoriích své majitele. O tom, který hráč obdrží toto ocenění za svoji celosezónní dřinu v plzeňském dresu, jste v minulých týdnech rozhodovali vy, fanoušci ledního hokeje a znalci plzeňského klubu. Nejde o ocenění finanční, ale morální, poděkování fanoušků svým hráčům. Plzeňský hokejový oskar tím nabývá na významu, neboť hokej se hraje především pro fanoušky, bez jejich zájmu by lední hokej nebyl na takové úrovni, jakou se momentálně pyšní, ocenění ze strany fanoušků je proto pro hráče zvlášť významné. Kteří hokejisté plzeňské Keramiky tedy potěšili hokejovými kousky své fanoušky nejvíce?

PLZEŇSKÝ HOKEJOVÝ OSKAR
sezóny 2001/02

znak Plzně

KATEGORIE

NEJLEPŠÍ HRÁČ NEJHEZČÍ GÓLOVÁ AKCE NEJVĚTŠÍ VÝKONNOSTNÍ SKOK NEJVĚTŠÍ PŘÍNOS PRO MUŽSTVO

znak PlzněVÍTĚZ KATEGORIE "NEJLEPŠÍ HRÁČ HC KERAMIKA PLZEŇ SEZÓNY 2001/02"

Post a číslo dresu střední útočník, #19

Narozen

11.2.1978 v Táboře

Výška

180 cm

Váha

88 kg

Plnou polovinu všech hlasů získal pátý muž kanadského bodování extraligy, centr prvního plzeňského útoku Josef Straka, kterého tímto zvolili fanoušci nejlepším hráčem Keramiky Plzeň za právě skončenou sezónu. Hokejista, který přišel jako nadějný junior z Litvínova, se vypracoval v jednu z klíčových postav plzeňských úspěchů. Předností hry Josefa Straky je vynikající práce s holí, přehled a výborné bruslení. Jako velmi šťastným tahem se ukázalo být zařazení tvořivého Dušana Andrašovského a důrazného Michala Dvořáka na křídla Strakova útoku. Tato trojice, která motala hlavy soupeřovým obráncům a získávala body "ve velkém", se však rozpadla vinou zranění Michala Dvořáka a poté i Dušana Andrašovského. Ani absence osvědčených spoluhráčů nezabránila ataku Josefa Straky na přední pozice nejvíce bodujících hráčů extraligy. Konečné páté místo útočníka Plzně je pro místní fanoušky opravdu pohled nezvyklý. Takového výraznějšího úspěchu dosáhl naposledy v plzeňském dresu jiný Straka, a to Martin. Jak se zdá, toto příjmení je prostě v posledních deseti letech už pomalu synonymem plzeňského hokeje.

Josef Straka rozhodně není individualista, hraje především pro tým, jeho hokejový projev jej vynesl až do reprezentace. Odehrál několik přípravných zápasů a finský Karjala Cup. Bohužel tento turnaj celému týmu vůbec nevyšel. Pro mladého Josefa Straku je zcela jistě i takováto zkušenost přínosem, věkem náleží ke generaci, která se bude v nejbližších letech "prát" o místa v reprezentaci a snažit se navázat na úspěchy ČR posledních let.

Co na zisk oskara sám vítěz? „Samozřejmě, že mě to těší. Hokej se hraje pro diváky, a tak ocenění z jejich strany je příjemné,“ potvrzuje centr elitní plzeňské formace již zmiňovanou pravdu a pokračuje: „Pokud budou diváci chodit v tak hojném počtu jako loni, kdy jich chodilo i šest tisíc a my přitom byli poslední, tak to bude super. Zkusíme hrát letos ještě lépe a postoupit ještě dál.“ O zisku trofeje rozhodovali fanoušci Keramiky, kteří navštěvují internetovou stránku HC Keramika Plzeň, takže Josefe, co Vy a internet?! „Občas zajdu na plzeňské stránky. V Plzni sice internet doma nemám, ale chodím do internetové kavárny, odkud vše sleduji.“ Poctivý nejen na ledě.

znak PlzněVÍTĚZ KATEGORIE "NEJHEZČÍ GÓLOVÁ AKCE"

Post a číslo dresu levý křídelní útočník, #69

Narozen

8.12.1976 ve Zvolenu

Výška

181 cm

Váha

83 kg

Těsným vítězstvím akce Dušana Andrašovského ze zápasu 10. kola s Vítkovicemi získala tato kategorie tak trochu symbolický význam. Pro unavené hokejové srdíčko plzeňského fanouška měl zápas s Vítkovicemi a gólová akce dvojice Josef Straka - Andrašovský resuscitační účinek. Souhra, která vedla k brance na 2:0, byla jak vystřižená z učebnice hokejového myšlení a šikovnosti. "Otcem" celé akce byl slovenský útočník, který kličkou oklamal obránce hostí, předložil puk ideálně mezi kruhy Josefu Strakovi, který bravurně provedeným blafákem nedal vítkovickému brankáři šanci. Krásných momentů Dušan Andrašovský předvedl během roku mnoho. Smůla jej však provázela i v této sezóně. Smolné zranění boku ze začátku zápasu v Litvínově jej vyřadilo na dlouho ze hry. Vrátil se do poslední čtvrtiny extraligy, z fyzického hlediska to bylo pro slovenského útočníka velmi náročné, ale návrat Dušana Andrašovského byl náročný hlavně pro brankáře soupeřů. Start po návratu však možná trochu "přepálil", v play-off vstřelil jedinou branku, a to pouze kosmetickou úpravu potupného debaklu ve Vítkovicích.

Stejně jako Josef Straka i Dušan Andrašovský se letošními výkony propracoval do reprezentace. Slovenský trenér Ján Filc si jednoho z nejlepších cizinců v české extralize všiml a povolal jej k přípravným zápasům na MS. Tato reprezentační anabáze jakoby kopírovala celou letošní sezónu slovenského útočníka. S "extraligovým kolegou" Markem Uramem stříleli na mezinárodní scéně za slovenskou reprezentaci jednu branku za druhou, ovšem zranění kolene sebralo Dušanovi jakoukoli šanci k odletu na MS do Švédska. Tam nakonec Slováci s početným zástupem hráčů z NHL vybojovali titul mistra světa, takže Dušan Andrašovský bude v příští sezóně jedním ze třech zástupců země mistrů světa v plzeňské Keramice.

Hokejista první útočné formace stráví na ledě mnoho času, ale ty nejpovedenější momenty v paměti zůstávají. „Na tu akci si vzpomínám velmi dobře, nahrával jsem Pepíkovi Strakovi, který to proměnil,“ připomněl krátce nejhezčí akci dle fanoušků Keramiky její „stvořitel“. Internet Dušanovi rozhodně cizí není: „Hlavně během soutěže jsem stále navštěvoval naše stránky. Sledoval jsem, jak nám lidé zpočátku dávali co proto. Dívám se na tyto věci s nadhledem. Někdy se člověk u toho upřímně zasmál, někdy to naopak bylo docela nepříjemné, ale každý má nárok říci si své.“ Život hokejisty má prostě mnoho stránek.

znak PlzněVÍTĚZ KATEGORIE "NEJVĚTŠÍ VÝKONNOSTNÍ SKOK"

Post a číslo dresu pravý křídelní útočník, #91

Narozen

28.1.1979 v Chodově

Výška

185 cm

Váha

81 kg

Vítězný "reprezentační" triumvirát v plzeňském dresu uzavírá Radek Duda. Útočník, který během loňské sezóny přesídlil do Plzně z pražské Sparty, začíná splácet důvěru trenérů, neboť Jaroslav Liška i současní trenéři dávali dravému útočníkovi dostatek příležitostí. V letošní sezóně výkonnost Radka Dudy okopírovala start letadla. Pomalejší rozjezd, postupné "zahřívání motorů" a pak rychlé stoupání. Letos se vyhoupl na reprezentační obláček, poprvé okusil mezinárodní scénu, na MS se neprobojoval, ale to určitě mladého útočníka ani jeho fanoušky moc netrápí. Všichni vidí, že jestli se nepřihodí nic nepředpokládaného, čas Radka Dudy v reprezentaci přijde, protože herně "na to prostě má". O osudu impulsivního útočníka je již pro příští sezónu také jasno. Světlo světa spatřovaly zprávy o námluvách s IFK Helsinki, možném odchodu do NHL, ale nakonec budeme přeci jen spatřovat na ledě plzeňský dres číslo 91 se jmenovkou DUDA! Mezi protivníky však chodovský rodák příliš oblíben není, jeho hra je plná velmi tvrdých osobních střetů. Po základní části byl Radek Duda druhým nejtrestanějším hráčem extraligy, v play-off zase plnil noviny souboj Duda-Zápotočný, o kterém se v médiích napsalo a řeklo až přespříliš.

Ale dejme již prostor plzeňské "jedenadevadesátce". Největší výkonnostní „skokan“, Radku, vidíte se taky tak? „Asi na tom něco bude. Samozřejmě mě ocenění těší. I já jsem od poloviny sezóny cítil, že hraji úplně jiný hokej. Přirovnal bych to k sezóně, kterou jsem strávil v Kanadě. Dostal jsem tam šanci a důvěru od trenéra. Vítám, když si diváci udělají ankety. Ti, kteří chodí pravidelně, se vyznají, kdy hráč hraje špatně, kdy naopak, a tak proč nehodnotit?“ Ani Radek se nevyhnul otázce ohledně jeho sžití se s internetem. Odpověď by mohla zajímat leckteré fanynky: „Jsem svobodný kluk, který zápolí s volným časem. Internet je mým velkým kamarádem. Zjišťuji, co je nového ve světě, dopisuji si se spoustou přátel, sleduji jejich hokejové výsledky i výkony.“ A adresa www.hcplzen.cz, objevuje se ve Vašem seznamu navštívených stránek? „Ano, sleduji pečlivě, co se tam objevuje za zajímavé věci, novinky. Zajímá mě, co by se mělo v plzeňském hokeji zlepšit.“ Jak vidno, hokejistům na jejich fanoušcích opravdu záleží, sledují bedlivě jejich názory a nálady, které zprostředkovává naše internetová stránka. Nakonec Radek Duda krátce okomentoval předchozí dva vítěze. „Vzpomenout si konkrétní gólovou akci, to bych si netroufl, ale věřím fanouškům. Josef Straka měl velice dobrou sezónu, určitě byl velkým přínosem pro mužstvo. Co mu popřát? Aby mu to vydrželo co nejdéle,“ uzavírá v týmovém duchu útočník, na kterého budou fanoušci v příští sezóně hodně spoléhat.

znak PlzněVÍTĚZ KATEGORIE "NEJVĚTŠÍ PŘÍNOS PRO MUŽSTVO"

Post a číslo dresu

brankář, #1

Narozen

30.7.1967 v Pardubicích

Výška

178 cm

Váha

89 kg

Roli spasitele odmítal a nejspíše i nadále odmítá, ovšem že vytrhl hokejové Plzni trn z bolavé paty, to slova nezmění. Nevydařené angažmá slovenského gólmana Miroslava Šimonoviče, aktuálně majitele titulu mistra světa, zalarmovalo po několika úvodních kolech management Keramiky Plzeň, který si jako jedničku narychlo vytipoval a angažoval pardubického Libora Bartu. Plzeňské angažmá jakoby nalilo novou hokejovou krev do žil tohoto brankáře a nadšené publikum nesčetněkrát aplaudovalo zákrokům tohoto zkušeného brankáře. Podstatná část zásluhy na konečném čtvrtém místě po základní části a celkově šestém připadá právě "na vrub" ochránce plzeňské svatyně. O významu a celkově nervózní atmosféře kolem jednoho lednového data již netřeba dále psát, skutečnost je taková, že pardubický odchovanec bude vstupovat i do příští sezóny v roli brankářské jedničky. Libor Barta toho pro plzeňský hokej v minulé sezóně vykonal mnoho, po zásluze byl fanoušky vyhodnocen jako hráč s největším přínosem pro mužstvo.

Již několik let sbírají pardubičtí brankářští odchovanci ocenění fanoušků Keramiky Plzeň. Po Dušanovi Salfickém převzal žezlo Libor Barta. Libore, fanoušci Vám udělili oskara! „Opravdu? Tak to potěší, takové ocenění je velmi milé.“ A ostatní kategorie? „Abych pravdu řekl, já jsem se první dva měsíce rozkoukával. Proplouval jsem novým prostředím a hlavně jsem se staral o svůj výkon. Moc jsem tedy jednotlivé hráče nesledoval, bral jsem a hodnotil celé mužstvo. Když tak ale o tom přemýšlím, mohu s volbami fanoušků souhlasit.“ I plzeňská jednička v brance odkrývá svůj vztah k internetu. „Vůbec jsem to zatím ještě nezkusil. Vím, že to má hodně do sebe, ale zatím mi toto lákadlo uniká. Nejsem žádný technický typ. Možná, až to ochutnám, změním názor. I počítač mám, ale abych se přiznal, hraji na počítači jenom karty.“ Vedle výborného gólmana je Libor Barta prostě i výborným otcem, karty hraje pouze doma.

Pohled spoluhráčů na vítězství Libora Barty v kategorii „největší přínos pro mužstvo“ je jednoznačný. „Libor Barta? Musím jednoznačně souhlasit,“ říká fanoušky zvolený nejlepší hokejista Keramiky Plzeň Josef Straka. „Musím s příznivci souhlasit. Libor byl velkým přínosem pro mužstvo. Gólman je strašně citlivá záležitost, pokud máte dobrého, můžete dokázat nevídané,“ dokazuje názorovou shodu i Radek Duda.

Závěrečné slovo trenérů

Pohled trenérů uvedla slova Radka Kampfa: „My to vlastně můžeme posuzovat pouze za tu dobu, kterou jsme u mužstva.“ A Milan Razým pokračoval: „Samozřejmě příchodem Libora se to zlomilo. Měl formu, chytal výborně a mužstvo podržel. Dá se s tím určitě souhlasit,“ potvrzuje pohledem z trenérské pozice správnost volby fanoušků. „Co se týče Josefa Straky, je to logické, protože sbíral body, dával důležité branky, rozhodoval utkání, celá lajna hrála dobře,“ pokračuje Milan Razým a dále své hodnocení rozvádí: „Přesto si myslím, že hokej je kolektivní hra, například Radek Duda. Největší výkonnostní skok, asi ano, ale … Třeba u takových hráčů jako Ivan Vlček můžeme těžko očekávat výkonnostní skok. Takový hráč podává stabilní výkon již několik sezón. Kategorie největší výkonnostní skok mi tak přijde trochu zavádějící. Bral bych třeba vyhodnocení nejlepšího nováčka,“ prokazuje před odjezdem na tradiční „Šumavu“ dávku perfekcionismu Milan Razým.

Popřejme hráčům do letní přípravy hodně fyzických i psychických sil, a pakliže vidina zisku fanouškovské ceny „Plzeňský hokejový oskar“ alespoň trochu přispěje ke zvýšení motivace hráčů v nadcházející sezóně, pak vedle pobavení splnil premiérový ročník této soutěže svůj účel.

Za spolupráci na tomto Notesu srdečně děkuji panu Jaromíru Pechovi a panu Michalu Bergovi.


Související články

David Jiříček v nominace národního týmu na Turnaj Karjala! Ve výběru figuruje i čtveřice náhradníků z Plzně

Turnaj Karjala 2020

Vloni touto dobou čekalo na Plzeň v Lize mistrů osmifinále proti Lausanne

Liga mistrů 2019/2020

Čtvrteční den bude na webu hokej.cz patřit indiánům!

Den na hokej.cz

Indiáni trénují také na otevřeném kluzišti v Dobříši

Tréninky A týmu

Aktuálně na webu

Turnaj Karjala 2020

David Jiříček v nominace národního týmu na Turnaj Karjala! Ve výběru figuruje i čtveřice náhradníků z Plzně

Tisková zpráva

Hráči A týmu HC Škoda Plzeň přistoupili na snížení platů

Liga mistrů 2019/2020

Vloni touto dobou čekalo na Plzeň v Lize mistrů osmifinále proti Lausanne