A teď přijde to nejdůležitější, hlásí kapitán Straka

Plzeň - Ve velmi příjemném a usměvavém duchu se nesla poslední pozápasová tisková konference základní části tohoto roku. Aby ne! Nikdo výrazně nesmutnil nad těsně nedobytou top šestkou a zástupci z řad hráčů Chábera, Čakajík a Martin Straka směle vyhlíželi nedělní bitvu s Třincem. Trojice se sice ne úplně jednohlasně, ale přece shodla na tom, že Oceláři jsou přijatelnějším soupeřem než České Budějovice. "Sezóna skončila a teď začíná to nejdůležitější," hlásí bojovně kapitán modrobílých.

I sprostě si přál nějaký gól

Pro Jana Cháberu poslední kolo základní části nebylo ničím jednoduchým. Oproti svému východočeskému kolegovali Růžičkovi nijak velkou práci neměl, a tak každý zákrok mohl být klíčový. Pětadvacetiletý gólman svou úlohu zvládl skvěle, a může se tak společně s ostatními radovat ze sedmé pozice po základní části.

Honzo, jak jste viděl střetnutí s Pardubicemi vlastníma očima?
Pro mě to byl těžký zápas, já jsem si na půk moc nesáhl. A potom, když už se k něčemu dostali, byla z toho ošemetná situace, že se to tečovalo nebo podobně. Kluci ale hráli výborně odzadu a musím je za to pochválit.

V úvodu utkání jste musel puk na druhou stranu do branky i tlačit očima, viďte?
Dneska jsme se na každý gól hrozně nadřeli, vyložené šance jsme neproměnili a pak zaplaťpánbůh, že nám tam spadly takové, dá se říct, mrchy.

A co vám létalo hlavou?
Řikal jsem si sprostá slova, že už bychom mohli dát gól, no (smích). Tým je ale strašně silný a my věděli, že tam góly spadnout. Chtělo to hrát zodpovědně, doufat a nakonec to vyšlo.

Jak vy vidíte budoucího soka - Oceláře?
Třinec je podle mého dobrý soupeř pro nás. Mají útočně laděný tým a pokud budeme hrát jako doteď, myslím si, že je porazíme.

Jste spokojen s tím, jak rozdělení dvojic pro předkolo dopadlo?
Určitě. Budějovice jsou podle mě silnější než Třinec a je to mančaft, který je dělaný na play-off. Má tam spoustu zkušených hráčů a pro nás by byl těžší.

Hlídali jste po zápase v šatně, jak souboj Vítkovic a Třince dopadne?
Samozřejmě. V kabině jsme na konec utkání koukali a sledovali, jak to Třinci tam padlo. A pro nás je to takhle ideální, ještě musíme vyhrát (úsměv).

Máme dobrou formu

Martin Čakajík na ledě rozhodně odvedl své. Navíc si připsal asistenci na dá se říct rozhodujícím gólem Martina Straky na 3:1, kdy Pardubice kapitulovaly. Na tiskové konferenci si pochvaloval zlepšenou defenzivní činnost, ale o síle soupeře konkrétní být nechtěl.

Byli jste svázaní nervozitou, Martine? Museli jste vyhrát, aby se dalo pomýšlet na šestku.
Nervozitou ne. Máme dobrou formu a věřili jsme si. Ze začátku jsme to trochu podcenili a mysleli si, že to půjde samo. Nakonec to ale vyšlo, škoda jen, že nám vítězství nepomohlo do šestky.

Sledoval jste průběžná skóre?
Každý se občas podíval na kostku, kde výsledky průběžně běhaly. Já jsem věřil, že se to někde uhraje, bohužel to nevyšlo.

Berete Oceláře jako přijatelného a lepšího soupeře?
Prostě to tak dopadlo a my teď musíme porait Třinec, abychom šli dál. Soupeře si nemůžete vybírat. Když postoupíme, byl to lepší protivník. Teď nejde říct.

Za vzestup výkonů i výsledků rozhodně může i zlepšená defenziva. Je to tak?
Šlape dobře, už nebráníme ve dvou nebo ve třech, ale celá pětka, jak jsme si o přestávce řekli. Navíc nám chytá skvěle brankář, je to jedno s druhým. Obránci pomáhají vepředu, útočníci vzadu.

Budou vyřazovací boje něco jiného?
Každý zápas je jiný, i to předkolo. My si na Třinec věříme, forma se vygradovala a my jen musíme pokračovat v těchto výkonech. Je to prostě vrchol sezóny. Musíš tam jít naplno, hrát každý souboj. Každý se na něj těžší, musíme do toho dát srdce a urvat to.

Jak byste popsal nahrávku, z níž vzešel gól Martina Straky?
Měl jsem tam trošku prostoru, chtěl jsem ho trefit, ale Martin se tam mihl a padlo to tam. Od toho jeho břicha (smích).

Teď přijde to nejdůležitější

Martin Straka létal na ledě jako drak. Ostatně, jak jsme zvyklí. A jako bonus se mohl dvakrát radovat z gólu. A navíc, jeho tým dokázal navázat na vítěznou vlnu a do bojů o mistrovský pohár posilněný o PĚT výher v řadě. To Lasselsberger dlouho nepamatuje.

Martine, převládá u vás zklamání, že šestka nevyšla?
Zklamání ne. Ani jsem s tím moc nepočítal při pohledu na tabulku, navíc obě mužstva hrála doma, bylo jasné, že si to pohlídají. Vary i Zlín jsou kvalitní týmy a takovou šanci si nenechaly utéct. My jsme si svoje odvedli. Dokázali jsme vyhrát, i když utkání nebylo jednoduché. Bohužel to nestačilo. Ale sezóna skončila a teď začíná to nejdůležitější.

Jaký je tým Třince?
Silnej! Je jedno, jestli je to on, nebo Budějovice. Mužstva jsou všechna kvalitní a sehraná. Bude záležet, jaké budeme podávat výkony. Poslední dva týdny to nebylo špatné, uvidíme. Play-off je zase o něčem jiném, úplně jiné nasazení, psychika a sebevědomí. Vyhraje ten, kdo bude mít větší chuť nechat na ledě všechno a bude chtít hrát jako jeden tým.

Sebevědomí asi máte, že?
Jdeme dál po pěti výhrách v řadě. Nastříleli jsme také hodně branek i přes ty neproměněné šance z úvodu dnešního utkání. Je to lepší, než kdybychom tam šli po nějakém nevydařeném zápase.

Jak jste na tom se silami? Nebude problém, že si skoro neodpočinete od zápasového kolotoče?
Lepší než dva týdny odpočívat. Síly máme a problém bude možná jenom ta cesta - osmnáct hodin tam, osmnáct zpátky. (smích)

Základní část byla orámovaná pěti výhrami na konci a pěti na začátku. Jinak jako na houpačce, viďte?
Snad to bude pokračovat (úsměv). Konec se zlepšil a jak říkal Čaky, zlepšili jsme defenzivu a začali fungovat jako mančaft. Pět lidí útočí, pět jede zpátky, pomáháme gólmanovi, čistíme to před ním, což byla naše největší slabina. Na začátku jsme dostávali pět, šest gólů, ale taky jich devět dali. Pak se to zastavilo, my pořád pět dostali, ale dali dva. TeĎ jsme konečně pochopili, že i útočníci musí makat dozadu. Obrana pak jede pomoct dopředu, jsme kompaktnější ve všech pásmech. To nám teď funuje a nesmíme nic změnit. Jsem rád za pauzu, kterou jsme měli, protože i mně osobně bylo po Slavii ouvej a s námi to nevypadalo úplně nejlíp. Myslím, že nám to pomohlo hlavně v tom, že jsme se konečně podívali všichni na to, jak by to mohlo dopadnout a nikdo se do té situace nechtěl dostat, abychom se tu mlátili na konci sezóny. Navíc ty hokeje nejsou moc hezké, lidi nechodí. Klíčový zápas byl v Liberci, tam bylo hodně vidět, že kluci hrozně chtěli utkání otočit. Získali jsme nějaké sebevědomí a postoupili dál. V tom vidím veliké pozitivum.


Fotogalerie

Související články

Notes#26: Loučení se základní částí obstarají Pardubice

Preview

Plzeň porazila Pardubice, na přímý postup do play-off to ale nestačí

Report

Aktuálně na webu

Rozhovor před PLZ – ZLN

​Už jsme v play off, Zlín musíme bezpodmínečně porazit, říká David Jiříček

Nové smlouvy

HC Škoda Plzeň prodloužil smlouvy s pěticí hráčů

Preview 50. kolo

Poslední hrací týden základní části! Do Plzně míří Zlín!