Plzeň vs. Brno 2013/14

Jaké byly letošní vzájemné duely s Brnem?

Plzeň – Čtvrtfinálová série s Brnem se blíží, pojďme se nyní podívat, jak probíhaly letošní vzájemné zápasy.

Plzeňští a brněnští rivalové se letos potkali, a to hned šestkrát. Nejprve byly dva duely sehrány v rámci European Trophy a oba měly stejného vítěze. Toho z "hlavního" města Moravy. V nesmírně dramatickém měření sil na brněnském ledě rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých domácí slavili vítězství 3:2. Odveta v Plzni vyšla také lépe Kometě, která tentokrát triumfovala v prodloužení opět 3:2, když v 61. minutě rozhodl Kempný. V extralize se ale zprvu lépe vedlo Západočechům. Ti dokázali v Brně otočit nepříznivý vývoj utkání a uspět po výsledku 4:1, když u tří branek byl Václav Pletka. Tříbodového Plzeňáka měla i odveta, byl jím Janko Sýkora a znovu zvítězil jeho tým 4:1. Další zápas ale již patřil Brnu. To si v domácím prostředí pohlídalo plzeňské nájezdníky a zvítězilo 5:1, navíc jako první pak v poslední vzájemném měření sil dokázalo v roce 2014 vyhrát po výsledku 2:1 v ČEZ Aréně.

ET7 – 6.9.2013 - KOM – PLZ 3:2sn

Branky a nahrávky: 14. Koreis (J. Svoboda, Nosek), 49. Kempný (Nosek, T. Svoboda), rozh. náj. Němec – 1. Straka (Duda), 40. Duda (Frolo). Rozhodčí: Jeřábek, Čech – Skopal, Jindra. Vyloučení: 3:8 + J. Svoboda 10 min OT. Využití: 2:0. Diváci: 2360.

HC Kometa Brno: Trvaj (Čiliak) – Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Nosek, Žižka, Kuboš, Dlapa – Pivko, Čermák (C), Zohorna – J. Svoboda, J. Hruška, T. Svoboda – Burian, Koreis, Dočekal – Káňa, Němec, Jenyš.

HC Škoda Plzeň: Machovský (Mensator) – Jiří Hanzlík, Slovák, Pavlíček, Boháč, Frolo, Mozík, Sedláček – Vlasák, Straka (C), Duda – Pletka, Lev, Vlček – Petruška, Sýkora, Novotný – Schleiss, Pitule, Dvořák.

Kdo si vzpomene na vítěznou trefu loňského finále extraligy? Ano, u všeho podstatného byl kapitán indiánů Martin Straka. Ten dnes nastoupil v přípravě vůbec poprvé a ihned po dvaceti vteřinách ukázal, jak je pro svůj klub důležitý. Radek Duda obral o puk Pivka, naservíroval jej na volného majitele plzeňského hokeje a ten zamířil přesně pod Trvajovy betony - 0:1. Hosté zlobili i nadále. Pletka si najel na odraženou střelu Frola a pokoušel se zasunout k levé tyči. Brněnský brankář dokázal včas zasáhnout. Kometa se dostávala do hry pozvolna, trochu ji i pomohl soupeř, který se nechal vylučovat.

Za katr putoval nejprve Jiří Hanzlík a poté Slovák, domácí si tak zahráli hned dvojnásobnou přesilovku. A ta se většinou musí proměnit. Jakub Koreis dostal ideální přihrávku mezi kruhy a ranou švihem trefil levou šibenice Machovského brány - 1:1. Na obou stranách se ještě mohlo měnit skóre, ale neuspěl po Kováčikově nabídce tečující Čermák, na druhé straně nevyužil sólo nájezd Vlasák. První část tedy 1:1.

Ve druhé části začali lépe hosté. Nejvíc o sobě dávala vědět první formace. Duda předložil krásnou přihrávku před bránu, kde byl Martin Straka, ale ani nadvakrát Trvaje nepřekonal. Nebyl to však poslední souboj těchto veteránů. Straka si zápas užíval a měl dalších výtečné šance, ale Trvaj odolal i po střele z mezikruží. Na druhé straně zahrozil Dočekal, ke kterému se poněkud záhadně dostal kotouč a brněnský mladík vyrazil na Machovského, ovšem úspěšný byl indián.

Neuspěl ani Nosek v přesilovkové situaci, kdy si najel z levého kruhu a napálil jen lapačku Machovského. Už se zdálo, že se půjde do šaten za stavu 1:1, bohužel pro Kometu se tak nestalo. Radek Duda ujel po pravé straně, pohrál si chvíli s pukem a s milimetrovou přesností překonal Trvaje - 1:2.

Poslední dvacetiminutovka měla fantastické parametry. Především poslední pětiminutovka, ve které se jiskřilo, dohrávaly se souboje, oba brankáři museli předvádět skvělé zákroky. Nejprve se však zaměříme na 49. minutu. Michal Kempný v přesilovce vypálil od modré, střela mu sice příliš nesedla, ale Machovský jen máchl lapačkou a odrazem od výstroj kotouč proskotačil do sítě - 2:2.

A teď už ke konci řádné hrací doby. Rozhodnout mohla obě družstva, především nejlepší muž na ledě - Martin Straka. Dnes již poněkolikáté se rozjel sám na Trvaje, ale bekhendový blafák nedokázal poslal do sítě. Na straně Brna mohl rozhodnout po pasu Koreise jeho kolega v lajně Burian, leč trefil jen hrudník Machovského. A tak se šlo do prodloužení, respektive nájezdů.

V nastavení se mnoho zajímavého nedělo, za zmínku stojí pokusy Dudy a Straky, avšak Trvaj nějaké problémy nedopustil. Diváci se tak v závěru dramatického zápasu dočkali samostatných nájezdů. V nich se radovala pouze Kometa, trefili se Vojtěch Němec a Tomáš Svoboda. Brňané tak nakonec mistra porazili, a to v nájezdech - 3:2.

Ohlasy po utkání:

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno): Byl to zápas gólmanů, nás dnes hodně podržel Jiří Trvaj. Měli jsme sice nešťastný vstup do utkání, postupem času jsme ale hru vyrovnali a dokázali soupeře zatlačit. Bohužel koncovka ještě není taková, jak bychom chtěli. Zápasu remíza slušela, ke konci jsme sice vyrobili několik chyb, ale mohli jsme se spolehnout na Trvaje v bráně.

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): Oba týmy chtěly vyhrát, což je samozřejmě správné. Neřekl bych tedy, že by to bylo nějak vyhrocené. V předchozích zápasech se zahraničními týmy jsme obstáli a i proti Kometě jsme si vedli dobře. Vytvořili jsme si řadu gólových příležitostí, ale bohužel jsme je neproměnili. Domácím se nepodařilo odskočit o více než jeden gól a když vyrovnali v přesilové hře, šli si za tím. Na konci třetí třetiny nás potom přetlačili. Měli územní převahu a nám se paradoxně naskytovaly největší šance v samotném závěru, kdy jsme měli rozhodnout ve svůj prospěch, ale nestalo se. Do neděle se těšíme, že naskočí kluci, kteří měli po výjezdu volno. Prý jim to doma pofoukají.

ET8 – 8.9.2013 – PLZ – KOM 2:3pp

Branky a nahrávky: 6. Schleiss (Pitule, Dvořák), 55. Mozík – 25. Pivko (Hanzlík, Čermák), 28. Čermák (Pivko), 61. Kempný (Dočekal). Rozhodčí: Svoboda, Šindler – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.

HC Škoda Plzeň: Mensator – Hanzlík, Slovák, Seman, Pavlíček, Marcel, Mozík, Holý – Vlasák, Straka, Duda – Vlček, Lev, Kratěna – Petruška, Sýkora T., Novotný – Schleiss, Pitule, Dvořák.

HC Kometa Brno: Čiliak – Hanzlík, Kováčik, Kempný, Nosek, Žižka, Kuboš, Dlapa – Pivko, Čermák, Zohorna – Svoboda T., Křivohlávek, Raška – Burian, Koreis, Dočekal – Jenyš, Němec, Káňa.

Plzeň vlétla do první třetiny doslova extraligovým tempem. Bylo znát, že je to poslední přípravný zápas před ostrým startem. Čiliak byl ostřelován ze všech možných i nemožných pozic. Kometa prvních pět minut naproti tomu nevystřelila vůbec. Plzeňský tlak dokázal v šesté minutě využit Jan Schleiss, který krásným bekhendovým blafákem oblafl jak brněnskou obranu, tak i gólmana a poslal domácí do vedení - 1:0. V polovině třetiny dostala Kometa možnost přesilové hry. Ale stále se nemohla dostat ke střele, která by prošla až k Mensatorovi. Kuboš v rozhodující chvíli zlomil hůl. Až v 11. minutě donutil plzeňského gólmana k zásahu Jakub Koreis. O pár minut později už byla zase Plzeň nastěhovaná v útočném pásmu. Dvořák hledal krásnou přihrávkou Schleisse, ale tentokrát se mladý útočník netrefil. Také Plzeň si zahrála v početní výhodě. Ale i přes velké množství střel své vedení navýšit nedokázala. I přesto odcházeli indiáni do kabiny spokojenější než jejich soupeř z Brna.

Plzeň i druhou třetinu začala v rychlém tempu, svého soupeře nijak nešetřila. Ze spousty střel vynikla v prvních minutách akce Jana Schleisse, který krásně projel mezi dvěma obránci Komety. Výborně ovšem zasáhl Čeliak. A tak gól padl na druhé po dokonalém rozebrání plzeňské obrany. Zakončujícím hráčem byl Jan Pivko, který nedal Mensatorovi sebemenší šanci - 1:1. A pro Plzeň bylo ještě hůře. Jako blesk z čistého nebe přišel obrat. Leoš Čermák dostal krásnou přihrávku od Pivka a zamířil přesně do horního růžku plzeňské branky - 1:2. Poté jakoby se Plzeň opět vzpamatovala, se vrhla do útoku. Pomohla jí k tomu i přesilová hra. Žádná ze střel se ale neujala. Druhá třetina se povedla lépe Brnu, které otočilo průběh utkání.

Na začátku třetí dvacetiminutovky měl obrovskou šanci Dočekal. Stačilo mu pouze puk zasunout do prázdné branky. Ovšem Mensator zázračně natáhl hokejku a vyškrábl puk z brankové čáry. A o necelou minutu později se celá situace opakovala. Duda ztratil puk na modré čáře a brněnští hráči se řítili dva na jednoho. Ale stejně jako v předchozí situaci, taktéž Křivohlávkovi s Noskem sebral Mensator téměř jistý gól. Poté se začala do šancí dostávat Plzeň. Tu největší měli Lev se Schleissem. Ale neuspěli. K vyrovnání Plzni nepomohla ani přesilová hra. Když už oba týmy byly v plném počtu, připravili krásnou akci přihrávající Kratěna a střílející Vlček. Puk však skončil těsně nad brněnskou brankou. Rozhodčí ale odpískal faul a v následné přesilovce už se domácí trefili. Vojtěch Mozík si sjel od modré čáry na Sýkorovu přihrávku a svou střelou propálil vše, co mu stálo v cestě - 2:2. A to bylo v základní hrací době vše, muselo se tedy do prodloužení.

Prodloužení vzalo rychlý konec. Hned v jeho první minutě si najel před branku Michal Kempný a krásnou střelou nad lapačku plzeňského gólmana ukončil pro Plzeň poslední přípravné utkání - 2:3. Brno tedy tak slaví druhou totožnou výhru nad Plzní.

Michal Straka (HC Škoda Plzně): „Utkání se nám nepovedlo. Měli jsme špatný pohyb a ani první lajně nezahrála tak dobře, jako se jim povedlo utkání v pátek v Brně. S bodem můžeme být spokojení, ale s předvedenou hrou už nikoliv. Tohle by nám ve čtvrtek nestačilo. Brali jsme tu soutěž vážně, skončili jsme lépe než vloni. Klíčový byl asi hned první zápas s Hradcem. Něco nám to ukázalo. Máme dost zraněných hráčů, ale doufejme, že se dokážeme dát do čtvrtka nějak dohromady.“

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno): „Bylo to z naší strany lépe odehrané utkání než v pátek doma. Měli jsme to po dvou třetinách dobře rozehrané, ale potom jsme se dostali pod tlak domácích, kterým pomohli i vyloučení. Myslím si, že i přesto jsme měli vyhrát v základní době. Byla to poslední příprava, nikdo se nezranil, takže v tomto ohledu jsme spokojení. Pořád je co ještě zlepšovat. Máme před sebou týden, abychom se dobře připravili na vstup do sezóny.“

7. kolo – 29.9.2013 - KOM – PLZ 1:4

Branky a nahrávky: 21. Jan Hanzlík (Čermák, Zohorna) – 24. Straka (Pletka, Slovák), 25. Novotný (Sýkora J.), 38. Pletka (Duda), 46. Pletka (Straka). Rozhodčí: Jeřábek, Polák – Jindra, Skopal. Vyloučení: 2:7. Využití: 1:0. Diváci: 6895. Střely na branku: 36:29.

HC Kometa Brno: Trvaj – Hanzlík Jan, Kováčik, Kempný, Nosek, Žižka, Kuboš, Dujsík – Káňa, Čermák, Jenyš – Svoboda J., Hruška J., Svoboda T. – Burian, Němec, Dočekal – Holec, Raška, Zohorna.

HC Škoda Plzeň: Machovský – Hanzlík Jiří, Slovák, Jeřábek, Mozík, Boháč, Růžička, Marcel – Pletka, Straka, Duda – Vlasák, Kašpařík, Kratěna – Sýkora J., Sýkora T., Novotný – Hollweg, Lev, Dvořák – Schleiss.

První třetina sedmého kola mezi Kometou a Plzní branku nenabídla. Zahrozit mohli jako první Brňané, Burian hledal před bránou dobře si najíždějícího Němce, nový centr třetí brněnské formace však mířil jen do připraveného brankáře Plzně Machovského. Kromě této příležitosti Komety však první polovina úvodní třetiny patřila spíše hostům, kteří více zaměstnávali domácího brankáře Trvaje. Od desáté minuty ovšem Brňané přidali a začali pomalu dorovnávat poměr střel na brány, na mladíka Machovského však recept nenašli.

Druhá třetina začala pro brněnské barvy nejlépe, jak mohla. V přesilové hře napřáhl na modré čáře obránce Jan Hanzlík a svoji premiérovou trefou v brněnském dresu rozpoutal radost na domácím stadionu – 1:0. Těsný náskok ovšem Kometě dlouho nevydržel, po necelých třech minutách dorazil vyražený puk za záda brněnského Trvaje plzeňský veterán Martin Straka - 1:1.

Po necelé minutě bylo navíc s domácími ještě hůře. Štěpán Novotný z přečíslení dva na jednoho trefil přesně ke vzdálenější tyči – 1:2. Vyrovnaný stav mohl Kometě vrátit Tomáš Svoboda, sám u pravé tyčky ale trefil jen přesouvajícího se Machovského. Brňané postupem třetiny navyšovali svůj tlak, domácí útočníci ale díky nepřesné koncovce nemohli najít recept na plzeňského brankáře. Na své si nepřišel ani Jan Hruška, který sice individuální kličkou obešel plzeňského obránce, sám proti Machovskému ale neuspěl.

Zahořelo tak znovu na druhé straně kluziště. Václav Pletka z nenápadné šance nachytal brněnského Trvaje, kterému našel skulinku mezi betony – 1:3. Snížit do druhé přestávky mohl ještě brněnský Káňa, přihrávku od kapitána Čermáka ale poslal jen do betonů přesouvajícího se Machovského.

V úvodu třetí dvacetiminutovky mohl skóre navýšit Lev, z otočky ale poslal puk mimo levou tyč domácí brány. Co se nepovedlo Lvovi, se povedlo za pár okamžiků Václavu Pletkovi. Ten dostal zpoza brány přesný pas od Straky a už měl dostatek času na zamíření – 1:4. S Kometou mohlo být ještě hůře, Novotný však přestřelil poloodkrytou brněnskou bránu.

Zbytek zápasu si již hosté z Plzně pohlídali na výbornou, výjimkou byla přesilová hra Komety pěti proti třem, ze které se však již domácím nepodařilo vstřelit branku naděje. Utkání tak skončilo jasným vítězstvím pro Plzeňské, kteří si z Brna odvezli tři body do tabulky.

Karel Beran (HC Kometa Brno): Soupeř na nás byl dobře nachystaný, po první brance jsme udělali dvě laciné chyby a soupeř nás ihned potrestal. Dále jsme měli několik šancí, které jsme bohužel nedotáhli do úspěšného konce, ve třetí třetině si soupeř už výsledek pohlídal.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Viděli jsme útočný hokej, snažili jsme se po celou dobu zápasu být aktivní. To se nám vyplatilo. Dokázali jsme se prosazovat, když jsme náhodou propadli, zachránil nás Matěj Machovský. Mrzí nás jen přesilovka v závěru, kdy jsme Kometě nabídli přesilovku pěti proti třem, kdyby ji využili, mohlo by to být ještě zajímavé.

20. kolo – 15.11.2013 – PLZ – KOM 4:1

Branky a nahrávky: 28. Seman (J. Straka, J. Sýkora), 40. Kašpařík (J. Sýkora, Vlasák), 42. Pletka (Vlasák, Duda), 58. J. Sýkora (Kašpařík, J. Straka) - 19. Svoboda (Kuboš, Němec). Rozhodčí: Fraňo, Kalivoda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:7, navíc Vlasák (PLZ) - Kempný (KOM) oba os. 10 min. trest. Využití: 4:1. Diváci: 5529. Střely na branku: 29:18. Průběh utkání: 0:1, 4:1.

HC Škoda Plzeň: Machovský - Hanzlík, Seman, Slovák, Jeřábek, Mozík, Boháč - Kratěna, J. Straka, J. Sýkora - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Lev - Dvořák, T. Sýkora, Hollweg.

HC Kometa Brno: Čiliak - Nosek, Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - Zohorna, Čermák, Holec - Svoboda, Němec, Káňa - Dočekal, Hruška, Burian - Mrázek, Koreis, Wasserbauer.

Kometa vstoupila do zápasu aktivněji. První šanci utkání měl Zohorna. Poté brněnskou aktivitu přibrzdilo vyloučení. Plzni se však přesilová hra přílš nepovedla, Čiliaka se domácím ohrozit příliš nepodařilo. Až když už se dávno hrálo pět na pět, dostal se ke střele Ján Sýkora. Za jeho střelou se brněnský gólman jen ohlédl, šla však těsně mimo tři tyče. Co však spálil Tomáš Sýkora, tomu se divákům na stadionu ani nechtělo věřit. Dvořák objel bránu, z otočky našel svého spoluhráče, který byl u pravé tyčky úplně osamocený. Sýkora však v rozhodujcící chvíli přestřelil branku snad z půl metru. Sám tomu poté nemohl uvěřit. Také Kometa dostala svou početní výhodu, ale ani ona si s ní nenaložila kýženým způsobem. Při hře pět na pět byla aktivnější Plzeň. Hned po svém návratu do hry se Josef Straka zapojil do útoku, ale na Čiliaka nevyzrál. necelých pět minut před koncem třetiny se postavil na své oblíbené místo Pletka a pálil. Čiliak ale předvedl rychlý zákrok a šanci Pletky zmařil. Gól padl až v 19. minutě, jeho autorem bylv přesilé hře Tomáš Svoboda. Ten využil volného prostoru před Machovským a po přesných přihrávkách neměl problém se zametením puku do branky - 0:1. Hosté tak zamířili do kabiny mírně spokojenější.

Plzeň hned od začátku druhé třetiny chtěla vyrovnat skóre. Duda ale ranou z první z mezikruží minul a spálil tak svou velkou šanci. Na druhé straně se stejně vedlo Burianovi. Úvodní minuty druhé dvacetiminutovky nabídly opravdu hokej nahoru-dolů. Ihned po vhazování ujížděl Hollweg sám na Čiliaka, ale ten proti jeho ráně sklapl betony včas. Ján Sýkora vybojoval v útočném pásmu puk, ideálně našel Kratěnu, ten pálil, ale jak bylo u plzeňských střelců v zápase zvykem, střela šla nad branku Komety. Daniel Seman už ale v přesilové hře pálil přesně a vyrovnal na 1:1. Poté měli indiáni ještě několik šancí. Tu největší měl ale brněnský Burian při akci dva na jednoho. Trefil pouze tyč. A nedlouho po něm orazítkoval druhou Machovského tyčku Kempný. V těchto chvílích přálo domácím štěstí. Poté už zase byla aktivnější Plzeň, byla usazená v útočném pásmu, ale nedokázala z tlaku nic vytěžit. Machovskému na druhé straně zatopil Koreis, obránci však celou situaci zachránili odpálením puku do bezpečí. Poslední dvě minuty prostřední části mohla Plzeň odehrát v pěti proti čtyřem, 25 vteřin před sirénou však Pavel Kašpařík usměrnil Sýkorovu střílenou přihrávku do sítě - 2:1.

Jak Plzeň před přestávkou začala, tak po ní pokračovala. Na trestné pykal Dujsík za faul na J. Sýkoru, když Václav Pletka bekhnendovou střelou vymetl horní roh Čiliakovy branky. S tím opravdu nemohl brněnský brankář nic udělat - 3:1. Domácím rychlý gól pomohl, najednou jich byl plný led. Ve 48. minutě hledal Duda úplně volného Lva, který by kotouč jen uklíízel do odkryté části branky, ale plzňskému útočníkovi touš utekl a ze šance nebylo nic. Kometa se osmělila až v polovině třetí třetiny, když Zohorna zkoušel překvapit Machovského střelou z úhlu. Brněnský útočník však přestřelil. Na druhé straně se do samostatného úniku dostal J. Straka. Nakonec se o slibnou šanci připravil zbytečnou kličkou navíc. Hosté mohli snížit v nabídnuté přesilové hře, ale ta se jim příliš nevydařila, nevytvořili si žádnou dobrou příležitost. To následující početní výhoda už se jim dařila mnohem lépe. Ostřelovali Machovského odkud se dalo, ale plzeňský gólman všechny pokusy Komety pochytal. Tomáš Svoboda pálil z bezprostřední blízkosti, ale nemířil přesně. Poté mohl chybu v rozehrávce potrestat Pletka, ale Čiliak jeho sřelu perfektním rozštěpem zneškodnil. Při pobytu Žižky na trestné lavici přidal Ján Sýkora třetí bod večera, když po dvou asistencích přidal také vstřelenou branku - 4:1. To byla pojistka na plzeňské vítězství. Plzeň tak poráží Brno podruhé v sezóně stejným rozdílem.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): "Zápas rozhodly přesilovky, které se nám dlouhodobě nedařily a nyní jsme využili hned čtyři. Druhým důležitým faktorem byly šance Komety ve druhé třetině, kdy za stavu 1:1 jsme propadávali, soupeř měl několik přečíslení a nastřelil i dvě tyčky. Tam nám pomohlo štěstí a gólman. Na druhou stranu musím říct, že náš výkon nebyl špatný. Měli jsme ve hře enormní vůli, dohrávali jsme souboje a chodili jsme do brány."

Karel Beran (HC Kometa Brno): "Do utkání jsme vstoupili poměrně slušně. Vedení 1:0 v Plzni po první třetině bylo nadějné. Domácí ale zvrátili utkání v přesilových hrách, které sehráli výborně. Důležité bylo také, že jsme druhý gól inkasovali v poslední minutě druhé třetiny. Navíc na začátku té třetí Plzeň proměnila další početní výhodu, čímž bylo prakticky rozhodnuto. Potom už nás domácí téměř k ničemu nepustili a kontrolovali dvoubrankové vedení. Utkání se mohlo vyvíjet jinak, kdybychom za stavu 1:1 proměnili šance. Bohužel jsme ale dvakrát nastřelili tyčku."

33. kolo – 28.12.2013 – KOM – PLZ 5:1

Branky a nahrávky: 6. Svoboda (Nosek, Hruška), 15. Hruška, 25. Burian (Novotný, Koreis), 36. Kováčik, 46. Nosek (Koreis) - 20. Duda (Pletka, Jeřábek). Rozhodčí: Minář, Čech - Flegl, Štofa. Vyloučení: 5:11, navíc Káňa - Boháč, Lev všichni 10 min. os. trest. Využití: 2:0. Diváci: 7200. Střely na branku: 34:19. Zblokované střely: 16:6. Hity: 14:14. Vhazování: 31:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1.

HC Kometa Brno: Čiliak - Nosek, Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - Vondráček, Čermák, Hruška - Svoboda, Němec, Káňa - Novotný, Koreis, Burian - Zohorna, Pivko, Wasserbauer.

HC Škoda Plzeň: Mensator - Růžička, Hanzlík, Slovák, Jeřábek, Mozík, Boháč - Duda, Martin Straka, Pletka - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - Schleiss, Lev, J. Sýkora - Dvořák, Holec, Hollweg.

Po dlouhé době nastoupil do extraligového zápasu uzdravený Libor Pivko a jeho spoluhráči se od začátku dostávali do nátlakové hry. Před Mensatorem bylo neustále rušno a plzeňský gólman se měl co ohánět. Především po střele Zohorny, který svižnou střelou trefil pouze výstroj zkušeného mága. Poté však již udeřilo. Na trestné seděl Kratěna s Jiřím Hanzlíkem a Kometa měla možnost dvojnásobné početní výhody. Tu rázem využil po střele Noska dorážející Tomáš Svoboda - 1:0.

Hosté o sobě dali vědět až v deváté minutě, kdy Radek Duda ani nadvakrát nedokázal překonat v jasné pozici Čiliaka. Jenže to bylo z pohledu indiánů na delší dobu vše. Větší rušno bylo před Menstatorem, jenž nejprve vychytal Zohornu a následně měl kliku jako od blázince. Po střele Němce mu muselo zvonit v uších ještě dlouho, brněnský forvard trefil totiž břevno. Posléze mohl zvýšit opět smolař posledních minut Hynek Zohorna, ale z předbrankového prostoru netrefil prázdnou klec.

O chvíli později již udeřilo. Brňané soupeře jasně přehrávali a dočkali se zasloužené odměny. Jan Hruška obral o kotouč hostujícího obránce a pelášil ve trojici na Mensatora. Celou akci vzal na sebe a bombou do šibenice zamířil naprosto přesně – 2:0. Plzeň neměla šťávu, dlouho se hledala a byla pod soustavným tlakem. Přesto v závěru udeřila. Po střele Jeřábka dorazil poskakující kotouč před prázdnou bránou Radek Duda - 2:1. Tím skončila zajímavá první třetina.

Druhá perioda byla neméně zajímavá. Brno pokračovalo v ofenzivní smršti, když další tutovku zazdil Jan Káňa. Perfektní semafor Mensatora mu překazil radost. Brankář indiánů byl pod palbou i nadále. Další brance už nešlo zabránit. Novotného parádní přihrávka našla před bránou stojícího Viléma Buriana, a ten to trefil z levé strany naprosto přesně – 3:1. Jihomoravané neměli dost a přidali i čtvrtou branku. Jozef Kováčik obelstil kličkou z pravé strany obránce hostů a v pádu zamířil k levé tyči. Akce zralá na Zlatou helmu – 4:1. Za prozatím jasného stavu se šlo do kabin.

Ve třetí části se utkání prakticky jen dohrávalo. Výsledek se přesto ještě jednou měnil. V přesilovce vypálil David Nosek a svou druhou letošní brankou uzavřel účet dnešního mače. Korigovat ještě mohl Indrák, ale ležícího Čiliaka nepřekonal. Za zmínku stojí také pěstní šarvátka mezi Káňou a Boháčem. Ve vyrovnané bitce položil brněnský obránce soupeře k zemi a oba aktéři putovali do kabin. Každopádně okořenili už tak zajímavý duel, který dopadl lépe pro Brno, a to střídá indiány na třetím místě.

Karel Beran (HC Kometa Brno): "Dá se říct, že jsme pokračovali v tom trendu, který byl v minulém utkání ve Zlíně. Hráčům je třeba poděkovat za výborný výkon, bojovnost a nasazení. Jsme rádi, že nám tam konečně spadlo více branek. Výhra je dle mého zasloužená. S Liborem Pivkem jsme po návratu spokojeni, odehrál dobré utkání. Chyběl Jirka Trvaj, jenž má zablokovanou krční páteř."

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): "Zápas se nám vůbec nepovedl, je to škoda, protože tady byla výborná divácká kulisa a hokej se musel líbit. Rozhodla přesilovka 5/3 v první třetině a poté naše chyby v rozehrávkách. Sice jsme dali kontaktní gól, ale domácí vyhráli naprosto zaslouženě. Měli lepší pohyb a dostávali nás často pod tlak."

46. kolo – 4.2.2014 – PLZ - KOM 1:2

Branky a nahrávky: 10. Vlasák (Pletka, Jeřábek) – 20. Vondráček (Hanzlík, Čermák), 26. Hruška (Čermák, Zohorna). Rozhodčí: Turčan, Pavlovič – Jelínek, Podrazil. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Diváci: 5137. Střely na branku: 31:34. Zblokované střely: 8:10. Hity: 24:19. Vhazování: 39:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

HC Škoda Plzeň: Machovský - Slovák, Moravčík, Jeřábek, Boháč, Mozík, Frolo - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Lev - Holec, T .Sýkora, J. Sýkora - Petruška, Pitule, Schleiss.

HC Kometa Brno: Čiliak - Dujsík, Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Dlapa - Vondráček, Čermák, Hruška - Svoboda, Němec, Káňa - Novotný, Koreis, Burian - Mrázek, Zohorna, Wasserbauer.

Po trochu rozespalém začátku se obráncům Komety utrhl Ján Sýkora, na Čiliaka zkusil kličku alá Forsberg, ale hostující gólman dokázal špičkou betonu touš vytěsnit. Hosté odpověděli ranou od modré v podání Kempného, Machovský však střelu viděl a bez problémů lapil. Na druhé straně se pěkným pokusem přes obránce z levého kruhu prezentoval Duda, netrefil ovšem zařízení. O mnoho lépe si po chvilce vedl Tomáš Vlasák, jenž obdržel krásnou zadovkou touš od Pletky a zavěsil do poloodkryté branky - 1:0! Indiáni následně dvakrát zahrozili od modré. Nejprve Mozík pálil těsně mimo, následně Boháčovu příhru tečoval mezi kruhy Kašpařík, Čiliak sklapl betony včas. Brno zahrozilo Burianem, jenž z první vypálil z podobné pozice a i domácí brankář předvedl rychlý rozštěp. Další velkou šanci hostí měl těsně před sirénou Kempný, ovšem z ideální pozice trefil až do ochranné sítě. Kometa se však nakonec vyrovnání dočkala. V poslední minutě nabral rychlost Tomáš Vondráček, protáhl se na pravý kruh a nechytatelně zavěsil o vzdálenější tyč - 1:1!

Druhou třetinu načal Kašpařík, jenž vypálil osamocen na levém kruhu, nalezl však pouze připravenou lapačku Čiliaka. Následovala zajímavá situace. Rozhodčí uznali dorážku z brankoviště Jana Hrušky, když byl evidentně blokován Machovský - 1:2! A pro domácí mohlo být ještě hůře. Burian se prosmýkl mezi obránci, ale kličkou do bekhendu minul. Na druhé straně mohl srovnat Pletka, ovšem ránu z první z mezikruží reflexivně vytáhl Čiliak pravým betonem. Hostující gólman se činil i proti Indrákovi, který se zjevil sám na pravém kruhu. A série vyložených šancí pokračovala. Čermák obdržel u levé tyče příhru z pravé strany, ale do odkryté klece se mu zasunout nepodařilo, černý nesmysl se mu přehoupl přes čepel. Zajímavý zápas tak měla rozseknout závěrečná část.

Poslední dvacetiminutovku načal dnes aktivní Burian, který vypálil pár kroků za modrou v plné rychlosti, Machovský srazil touš do rohu vyrážečkou. Naprosto totožná situace následovala na druhé straně, své štěstí pokoušel Ján Sýkora. Pak vytasil důležitý dvojzákrok Machovský, když lapil Káňovi střelu i následnou dorážku. Do třetice pak uzmul do lapačky nepovedený pokus Čermáka z mezikruží a aby toho nebylo málo, řítil se na domácího brankáře Koreis, ovšem kličkou do bekhendu neuspěl. Když pak hosté v závěru dobrou obranou pohlídali domácí nájezdníky, mohli se jako jediní po Kladnu v aktuálním ročníku radovat v plzeňské ČEZ Aréně z výhry.

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): "Každá série jednou končí. Chtěli jsme ji sice podržet do olympijské pauzy, ale nevyšlo to. Soupeř byl v utkání cílevědomější, měl lepší pohyb, byl důraznější a prokázal větší touhu po vítězství. Nám se sice podařilo díky využité přesilovce jít do vedení, ale bohužel to bylo tak všechno. Chybou bylo, že jsme si nechali dát vyrovnávací gól do šatny. Když potom do naší brány ve druhé třetině dotlačili hosté při přesilovce druhý gól, tak už jsme věděli, že to pro nás bude nesmírně těžké. Ve druhé polovině zápasu jsme si prakticky nevytvořili šanci a ve třetí třetině jsme měli jen sedm střel na bránu. V závěru nám chyběly síly k získání pásma pro power-play. Soupeř byl jednoznačně lepší a zaslouženě vyhrál."

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno): "Po nedělní domácí prohře jsme tady chtěli bodovat a tomu jsme podřídili vše. Přijeli jsme sem už v pondělí, navíc nám napomohlo, že byla Plzeň oslabená o klíčové útočníky. Ani nám se ale nevyhýbají zranění. Měli jsme plán udržet jejich první útok a to jsme až na využitou přesilovku splnili. Ve druhé třetině jsme mohli o výsledku definitivně rozhodnout při dvou stoprocentních šancích a mohli jsme mít klidnější závěr. Za třetí třetinu ale musím kluky pochválit, protože Plzeň nepustili do žádné šance. Ty tři získané body nám pomohou splnit cíl, kterým je dostat se do play-off."