Ještě asi hledáme správný recept, říká Benák

Zmar. Smůla. Zklamání. Marná snaha. Jistě nejednou použitá slova na adresu již uplynulého střetnutí s posledními Ústeckými Lvy. Plzeňští dlouho tahali za delší konec, prakticky od čtvrté minuty, kdy se prosadil Vampola, nikdy nepustili osud utkání ze svých rukou. Ale ten konec. Zase poslední minuty zápasu, ve kterých se rozhoduje. A Lasselsbergeru se to nepovedlo. Devětašedesát vteřin před koncem využil chyby modrobílých Janků a šlo se do prodloužení. V něm sice kralovali domácí, ale než radost nad ziskem dvou bodů se nesl stín ztraceného jednoho. "Nejde přeci dávat každý zápas pět gólů, měli bychom více koukat na obranu a nedostávat takové góly, které dostáváme od začátku sezóny. Asi jsme ještě nenašli ten správný recept, jak toho docílit," smutnil nejproduktivnější bek Václav Benák.

Boje o play-off se nám značně přibližují a výčet zápasů, ve kterých je možno bodovat, se ještě přímočařeji zkracuje. O to každá ztráta mrzí více. O tom ví své všichni plzeňští hráči, kteří ještě v polovině šestapadesáté minuty vedli o dvě branky, přesto se šlo opět do prodloužení. V něm se sice zpražení papíroví favorité zápasu proti poslednímu Ústí dokázali oklepat a díky Fabušovi připsat bonusový bod na svou stranu. Ale místo očekávaných třech jsou to jen dva dílky do desítkové mozaiky.

Ústí bod kvituje, Plzeň ze dvou nadšená není

Trenér hostí Miroslav Mach samozřejmě jeden bodík přivítal rád. Vždyť kdo s ním, upřímně řečeno, počítal před vhozením puku na led. Opět se však projevilo v plné míře pravidlo, že hokej se hraje na ledě a ne na papíře. Ústí se tak alespoň minimálně přiblížilo neposledním místům.
Jak byste ze svého pohledu zhodnotil uplynulých čtyřiašedesát minut?
Dnes jsme v Plzni předvedli obětavý, bojovný výkon. Přestože jsme v průběhu utkání prohrávali o dvě branky, dokázali jsme ho dovést do remízového konce. S bodem jsme opravdu spokojení, potřebujeme je teď co nejvíce sbírat. Hráli jsme prostě dobře a bod je pro nás zlatý.

Úplně z jiného soudku byl názor asistenta trenéra domácích Františka Černého. Vždyť jeho svěřenci byli tak blízko vítězství v normální hrací době, přesto soupeře dostali na koně svými chybami.
Jak jste viděl utkání vy?
Vůbec nevím, co k tomu říct. Myslím si, že s hráči, které máme, kteří za to pobírají určité peníze, si tohle za stavu 4:2 nemůžeme dovolit. Jsem z toho hrozně zklamaný. Oceňuji na druhou stranu to, že jsme dva body získali, ale dneska to nebyl ten výkon, se kterým se bojuje o play – off. Nikomu nemůžu upřít snahu, je to však bohužel tak. Pokud hráči do zápasu nedají úplně všechno, bude to ještě hodně těžké.
Co tedy ještě udělat proto, aby se situace zlepšovala?
Děláme proto maximum, věřím tomu, že i hráči. Chraň pánbůh, nechci nikomu sahat do svědomí. Taková ta „menší“ krize přišla na nás v nejhorší dobu. Slavia i České Budějovice si jí také prošly. U nás je to viditelnější tím, že se jedná o boje play – off. My teď děláme úplně stejné věci jako na začátku sezóny, snažíme se hráče namotivovat, tréninky vedeme stejně. Ale bohužel, na každého to jednou takhle padne. Doufám, že v průběhu dalších zápasů se vše zvedne a bude to tak jako na začátku sezóny.
Opět se v brance objevil Martin Altrichter. Proč nechytal Málek?
Původně měl dnes chytat Roman.Včera mu praskl nůž na brusli a nějakou dobu trvalo, než proběhla výměna. Rozhodl se proto, že nebude chytat, že si nejdříve musí na to zvyknout v tréninku. Proti Ústí tedy chytal Martin a rozhodně nezklamal. Ale neznamená to, že bychom Romana Málka stavěli na druhou kolej, to v žádném případě.

Nervozita to není, vždyť všichni jsme profesionálové

Po vyrovnávací trefě ústeckého Pavla Janků se tedy šlo do prodloužení, do kterého ale hráči Lasselsbergeru nastoupili za v Plzni nevídaného pískotu. Domácí fanoušci se jen velmi těžko smiřovali s dalším přesčasem a dávali to hlasitě najevo. Na nájezdy nakonec nedošlo, protože se v čase 63:06 trefila plzeňská branková jistota Fabuš.
Petere, převládá u vás radost ze dvou bodů, nebo zklamání ze ztráty jednoho?
U mě rozhodně to druhé. Dneska jsme měli jednoznačně vyhrát za tři body. To, že máme dva, je sice pěkné, ale každý z nás chtěl víc.
A čím to, že se znovu šlo do prodloužení?
Dostali jsme gól. A proč? Stále se opakuji, prostě uděláme chybičku a soupeř ji hned potrestá. Těžko na to hledat jiná slova. Máme sice na jedné straně šance a střely, gól však nedáme. Vzápětí vyrobíme chybu a tu branku dostaneme.
Nemohlo to být i tím, že jste věděli, o co se hraje, a to vám mohlo svazovat ruce?
Nervozita to není. Vždyť všichni jsme profesionálové. Tam prostě všechno musí jít stranou a my máme hrát zrovna ten zápas, ve kterém jsme. Udělat, co je v našich silách, a vyhrát ho. Bohužel to dnes dopadlo tak, jak dopadlo.
Vy jste nakonec měl poslední slovo, když jste v 64. minutě propálil Přikryla. Jak ta branka padla?
Jejich útočník střílel a při tom mě trefil do chráničů. Jel jsem tedy sám na branku a dal gól. Prostě tak.
Čeká vás nabitý program, již v úterý jedete do Znojma. A s jakými vyhlídkami?
Musíme se snažit, abychom uloupili i něco z venku a doma neztráceli. Bude to velmi těžké. Teď je třeba se soustředit na Znojmo a něco tam urvat.

Stalo se to asi potřicáté

I když se Tomáš Vlasák, jedno z nejzvučnějších jmen, dvakrát prosadil, ke třem bodům to nevedlo. S novými parťáky Vampolou a Adamským nepříjemně zatápěli Ústeckým Lvům, dohromady dokonce vstřelili tři branky. V některých jiných zápasech by možná tento počet úspěchů stačil, ne však když hraje Plzeň…
Tomáši, když jste zvyšoval na 4:2, doufal jste už, že tentokrát to udržíte?
Samozřejmě jsem v duchu trochu věřil. Ale když vezmeme, že je odehraných čtyřiačtyřicet kol a nám se taková třetina, jako byla dnes ta poslední, stane asi tak třicetkrát, tak to je špatné.
Zůstává vám v podvědomí, že se závěry utkání teď moc Plzni nedaří a přitom je potřeba sbírat body pro play - off?
Těžko říct. každý si musí sám sáhnout do hlavy. V žádném případě nás to neomlouvá, ale určitě to někde je, že se nám teď konce prostě nedaří. To pak se pak může přidávat k situaci na ledě.
Jedete v úterý do Znojma s cílem bodovat?
Nic jiného nám nezbývá, do konce je osm kol. Pokud z venku nebudeme nic vozit, můžeme jen těžko pomýšlet na nějaká dobrá umístění. Ačkoli je situace taková, musíme se mobilizovat a připravit se na sto procent.

Asi jsme ještě nenašli ten správný recept

Nejproduktivnější bek extraligy, to je nové přízvisko Václava Benáka. I ve střetnutí proti Ústeckým Lvům nevyšel bodově naprázdno, připsal si totiž asistenci na druhý modrobílý gól z hole Petera Fabuše. Ani jemu však nebylo příliš do řeči.
Byl nějaký rozdíl oproti ostatním zápasům s Ústím oproti tomu dnešnímu?
My teď hrajeme v křeči, zato oni v pohodě. Bohužel, pak to takhle vypadá a dopadá to tak.
Mohl byste ze svého pohledu popsat, jak padl vyrovnávací Jankův gól?
Byl tam souboj za brankou při čtyřech na čtyři. Puk se dostal před branku k volnému hráči, který to dal pod Martinem Altrichtrem. Měl jsem ten souboj uhrát, možná to na mě byl faul, na to se ale nemůžu vymlouvat. Byla to moje chyba, že mě soupeř odstavil od puku.
Nebylo trochu v hlavách, že se utkáte s posledním?
Nemůžeme koukat na to,jestli hrajeme s prvním nebo posledním. Potřebujeme body a hlavně doma. Dneska jsme měli uhrát tři, ale nepovedlo se.
Hodně branek dostáváte už od prvního kola, dříve jste ale soupeře přestříleli. Nejde proto hledat příčinu neúspěchu ve zhoršující se koncovce?
Nejde přeci dávat každý zápas pět gólů, měli bychom více koukat na obranu. My obránci musíme více pomáhat gólmanům, čistit to před brankou a pak nedostávat takové góly, které dostáváme od začátku sezóny. Asi jsme ještě nenašli ten správný recept, jak toho docílit.