Kdo je kdo I - Klubisté, cestovatelé, Češi, Moravané

Napadlo vás někdy, odkud vlastně pocházejí ti „plzeňští“ hráči? Kde se vůbec poprvé dostali k hokeji? Jakými týmy prošli? V jakých zemích hráli? Kdo z nich byl nejdál? Na všechny tyto otázky se vám pokusí odpovědět tento článek, který berte jako výlet po stopách plzeňských hokejistů. Po stopách, které můžeme vysledovat snad v celém hokejovém světě.

Klubisté


V současném světě hokeje se již pohybuje jen velmi málo skutečných klubistů, hráčů, kteří celou svoji kariéru strávili v jednom týmu. Přestupový kolotoč se točí stále rychleji a rychleji. Ani v plzeňském kádru moc takových individualit nenajdeme. Dlouhá léta mezi ně patřil David Moravec, jehož klubem byly Vítkovice. V soupisce najdeme spíše hráče, kteří v Čechách hráli pouze za jeden tým, ale část své kariéry strávili v zahraničí. Mezi ně můžeme řadit obránce Roberta Jindřicha a útočníka Martina Straku, který se do svého mateřského klubu vrátil i během stávky v NHL. Dlouhá léta byl Plzni věrný i Michal Straka, který pouze jednu sezónu po návratu z nepovedeného působení v CSKA Moskva hrál v Liberci. Samozřejmě i mladí hráči jako Lukáš Pulpán, David Štich, Jaroslav Kracík, Michal Důras nebo Martin Adamský mají ve svých extraligových statistikách zapsaný pouze plzeňský Lasselsberger.

Cestovatelé


S tím, jak se stále rozšiřuje hokejový svět, přibývá i hokejových cestovatelů. V posledních letech je zřejmý trend odchodů za výdělkem do Ruska, ale někteří hráči volí i daleko exotičtější země. Jako například bývalý Plzeňák Ivo Prorok, který před loňskou sezónou zamířil ze západu Čech do Dánska. Se severským hokejem mají zkušenosti i obránci Robert Jindřich, který dva roky hrál za Timru, a Martin Štěpánek, který prošel hned třemi finskými týmy. Nižší zámořské soutěže si v raném věku vyzkoušeli Pulpán, Jindřich, Adamský, Polák, Paroulek nebo Michal Straka. A v samotné NHL si ze současného kádru Lasselsbergeru zahrál pouze David Moravec, i když jen v jednom zápase za Buffalo. Pro českého fanouška exotickou rakouskou ligu si během svého působení v Linci osahal Josef Straka. Nejexotičtější zemi však určitě navštívil zkušený bek Pavel Šrek, když jeden rok hrál v japonském Sapporu.

Z blízka


Je jasné, že žádný extraligový klub si nevystačí pouze s vlastními odchovanci. Víte však přesně, kdo odkud přišel? Kdo je z Plzně a kdo třeba z Moravy? Dalo by se říci, že většina mladých hráčů v kádru Lasselsbergeru jsou odchovanci. Ale pozor, i zde jsou výjimky. Například Martin Adamský odstartoval svoji hokejovou kariéru v Havířově a Michal Důras v Jihlavě. Odchovanci jsou i gólman Petr Jež, obránci Jindřich a Trnka a útočník Michal Straka. Z tradiční plzeňské „farmy“ Písku přišla před letošní sezónou dvojice Neckář, Kica. A z poměrně nedalekého Berouna ještě pochází Roman Málek, který ale svou hokejovou kariéru na dlouhá léta spojil s pražskou Slavií.

Z dáli


Naopak většina momentálně plzeňských hokejistů pochází z úplně jiných částí České republiky nebo dokonce ze zahraničí. V kádru jsou vlastně jen dva cizinci: Peter Kocák a Dušan Andrašovský, který však na západě Čech působí již šest let. Ze severní Moravy přišli Mario Cartelli, David Moravec. Velkou část své hokejové kariéry věnoval jihočeským Budějovicím Milan Nedoma, ikdyž jeho rodným městem je moravská metropole Brno. Další obránce Martin Výborný, často omylem považovaný za rodilého Plzeňáka, přičichl k hokeji poprvé v Mladé Boleslavi. A nejzkušenější bek Pavel Šrek je rodilý Pražák, stejně jako útočníci Petr Havelka, Radek Matějovský a Petr Jelínek. V Ústí nad Labem se poprvé s hokejem setkal Martin Štěpánek. Z tradiční bašty českého hokeje Jihlavy pochází Aleš Padělek. Do extraligy ve fanoušky nepříliš oblíbeném Vsetíně vstoupil Martin Paroulek a z nedalekého Brna je původem Marek Vorel. I současná ikona mužstva Lasselsbergeru Josef Straka se po extraligových kluzištích původně proháněla v černo-žlutém dresu Chemopetrolu Litvínov.

Kolmý start


Většina hokejistů musí léta pracovat na tom, aby si vybudovala pevnou pozici v týmu. Ale někteří zazáří hned po svém vstupu mezi hokejovou elitu. Takový rychlý start zažil Josef Straka, který již v 18 letech stabilně nastupoval v Litvínově. Hned ve své druhé sezóně odehrál všech 52 zápasů a nasbíral nadprůměrných 30 kanadských bodů, čímž se mohl pochlubit málokterý hokejista Chemopetrolu. Jenže, jak se to někdy stává, přišly poté horší sezóny, hokejový růst se zastavil a Straka si na další povedenou sezónu musel počkat až do Plzně do roku 2002, kdy s 56 body vyhrál kanadské bodování týmu a o jeho hokejových kvalitách již nebylo pochyb. Snad největším současným plzeňským talentem však je obránce David Štich, který již ve svých patnácti letech odehrál jedno extraligové utkání a je oporou dorosteneckého i juniorského týmu. Můžeme si jen přát, aby jeho hvězda stoupala stále takto strmě vzhůru. V sedmnácti letech si extraligu zahráli i Robert Jindřich, Pavel Trnka, Aleš Padělek nebo Radek Matějovský.

Pomalý rozjezd


Poměrně brzy - v osmnácti letech - do naší nejvyšší soutěže vstoupil Petr Havelka, jenže prosadit se v nabitém kádru Sparty bylo nad jeho síly, navíc se mu do cesty postavila řada zranění, a tak větší porci extraligových zápasů odehrál až o tři roky později. Naopak až ve dvaadvaceti letech do extraligy nakoukl pozdější reprezentant David Moravec. Ještě o rok starší byl Martin Výborný, když si v dresu Plzně zahrál první a v sezóně jediný extraligový zápas. Ve stejném věku z prvoligového Tábora do Sparty přestoupil Pavel Šrek a z Ústí nad Labem do Kladna odešel pozdější mistr světa Martin Štěpánek. Dva roky musel většinou na lavičce strávit Jaroslav Kracík, než dostal v sezóně 2002/03 na ledě více prostoru, ale od té doby je stabilní součástí plzeňské sestavy. Na svoji šanci stále čekají Petr Kica a Petr Jelínek.