Martin Straka opět rozdával radost: vítězný gól a ohlášená reprezentační derniéra

P r a h a - Pro Spartu to měl být zlomový duel, jenže mazácký výkon Západočechů exportoval tři body do Plzně a krizi Pražanů prohloubil. Tomáš Vlasák se dvěma asistencemi vrátil do čela bodování extraligy, vítězný gól si připsal Martin Straka, který po plzeňských potěšil i fanoušky celého českého hokeje. Ti totiž 4. listopadu uvidí ještě jednou v akci duo Jágr-Straka. „Zahrajeme si spolu naposledy,“ ujišťuje kapitán Lasselsbergeru Plzeň. V hlavní roli ale byly cenné tři body ze Sparty. Plzeň se opět posunula na druhé místo, výsledky obou západočeských týmů jsou skvělou pozvánkou na nedělní derby.

První třetina mnoho hokejové krásy nepobrala, očekávaný nástup Sparty se nekonal. „Věděli jsme o potížích Sparty, nechtěli jsme v úvodu inkasovat,“ očekával sparťanský nástup Straka. Jenže sparťanské herní soužení bylo znát, Plzeňáci v defenzívě překvapivě tolik práce neměli. Jako klíč ke třem bodům se ukázala druhá třetina, skóre se v ní měnilo hned pětkrát. Dvakrát sparťané prostřelili Romana Málka, v obou případech hosté bleskově odpověděli. Lví podíl na obou gólech měl Petr Vampola. Nejprve udržel puk v souboji s bekem a nad pravé rameno domácího gómana pěkně zavěsil. Ve druhém případě se potvrdilo, „kdo rychle dává, dvakrát dává“. Bleskovou přihrávku od mantinelu proměnil v gól výtečně hrající Jaroslav Kracík. „Rychlé góly nám hodně pomohly,“ říká hrdina obou okamžiků Vampola.

„Šli jsme na led s tím, že prohráváme a chceme vyrovnat. Byla to souhra celé pětky, musím klukům poděkovat, hraje se mi s nimi výborně,“ vysekl poklonu svým kolegům Petr Vampola. Stav 2:2 ale dlouho nevydržel. Plzeňský kapitán v polovině zápasu obdržel zpoza branky přihrávku, kterou s instinktem zabijáka proměnil ve vedoucí gól. „Útočník na mě zapomněl, ale led už byl špatný a skákalo to,“ vykresluje situaci Martin Straka. Rychlé přehození puku z bekendu na forhend a plzeňský kotel zajásal potřetí, 2:3. Ale přišly horké chvilky. Tomáš Kubalík zanedlouho po vhazování nešťastně zasáhl Michala Gulašiho a inkasoval 5+TDK. „Bylo to od Tomáše nešťastné, nemohl za to. Uklidňoval jsem to, aby nepadly vyšší tresty za zbytečnou bitku,“ popisuje velezkušený forvard svoji roli na ledě při přerušené hře, kdy se situace hrozila přelít ve fyzický konflikt.

Zranění domácího beka Gulašiho vypadalo i dle reakcí postiženého sice hrozivě, ale nakonec byl za pár minut zpět v zápasu. Přesilová výhoda byla v poslední výhodě umocněna vyloučením Smreka, ale ani 63 sekund přesilovky 5 na 3 domácím nestačila na vstřelení gólu. „To byl zlomový okamžik, nedat pět na tři,“ říká Straka. Plzeňáci přežili celkově šest minut v oslabení a do závěrečné části šli s vedením 3:2. „Sparta pak tlačila, hrála výborně,“ pochválal soka Petr Vampola. Sparťané skutečně ovládli mezi 41. a 50. minutou led, ale tlak byl spíše platonický. „Hráli jsme beton. Nahazování, nechtěli jsme, aby nám někdo ujel,“ upřímně přiznává Straka. Chytrou hru v poli umocnil výkon gólmana Málka, který si vysloužil pochvalu svého kapitána: „Chytal fantasticky!“

Čtyři minuty před koncem hosty definitivně uklidnil zásah Petera Fabuše při vyloučení Gulašiho. Kracík překvapil rychlou přihrávkou zpoza branky a plzeňský ostrostřelec rozhodl, 4:2, domácí se již na závěrečný tlak nezmohli. Sebevědomý výkon Plzeňských dal zapomenout na promarněná vedení na ledě Pardubic a Zlína. „Psychicky nám pomohl zápas s Mladou Boleslaví,“ přiznává Straka. Zápas na Spartě ovšem stál mnoho sil, v neposlední řadě plzeňského kapitána. „Bylo toho dost, měli jsme hodně vyloučení, ale nechci komentovat jestli to byly fauly nebo ne,“ naznačuje, leč nekonkretizuje plzeňský tahoun. Do západočeského derby s Karlovými Vary tak může jít Lasselsberger Plzeň s hřejivým ziskem třech bodů z pražské TESLA Arény.