Ohlasy "německé turné"

Michal Straka: Musíme si držet své prostory a přidat na důrazu!

Plzeň – Indiáni mají za sebou vstup do nového ročníku European Trophy. O víkendu absolvovali „německé“ turné, které ovšem body na jejich konto nepřihrálo. „Nemáme ani bod a teď nás čeká důležitý dvojsouboj, ve kterém bychom chtěli bodovat, abychom se dostali zpátky do hry o postup,“ vyhlašuje asistent trenéra Západočechů Michal Straka.

Pane Strako, jak zhodnotit oba duely v rámci německého turné?
Oba zápasy si byly velice podobné. Nezačali jsme špatně, ale postihl nás výpadek. V Berlíně jsme inkasovali třikrát za čtyři minuty v závěru úvodní třetiny. V té druhé byli na koni a přehrávali nás, my byli psychicky dole a k tom všemu znova dostali branku z přesilovky, kdy jsme si špatně rozebrali hráče před brankou a předvedli malý důraz. Navíc šestý gól jsme inkasovali při jejich oslabení. Měli jsme buly v útočném pásmu, touš přeskočil hokejku a jeli dva na jedno. 6:0 a nebylo to nic veselého. Pak ale jsme ke konci části zase my v rychlém sledu třikrát skórovali, navíc jsme měli šance i na čtvrtý. Do posledního dějství jsme šli s tím hlavně nedostat další branku a ještě s tím zkusit něco udělat. Bohužel čtvrtý gól přišel až v poslední minutě, kdy bylo pozdě. Sice jsme ještě odvolali gólmana a nějaké šance měli, ale na 6:5 už se nám snížit nepodařilo. Každopádně si cením, že jsme to za stavu 0:6 nezabalili a sahali i po lepším výsledku.
S Hamburkem jsme začal ještě lépe, bych řekl, měli jsme více ze hry, nějakých čtrnáct minut jsme ovládali hru, měli jsme šance. Bohužel při přesilovce vyhráli buly, jen si vyměnili kotouč mezi bekama a rána. Heřman nepadl do rány, navíc zvedl nohu a ono to prolétlo až do víka. V závěru třetiny znovu oslabení, měli jsme v klidu touš na hokejkách v rohu, vyhazovali jsme prostředkem, bek to zachytil a 2:0, přestože jsme tentokráte padli do střely, ale byla tam teč. No a ještě před sirénou nahazovali od modré, Hanzlík to chtěl před brankou zpracovat, ale touš mu přeskočil čepel a jejich hráč to doklepl prakticky do prázdné. Zase tedy 0:3 první dvacetiminutovka a to jsme paradoxně byli herně mnohem lepší. Takže zase velmi podobné prvnímu zápasu, kdy jsme opět ve druhé části čelili soupeři, který byl na koni a my pod dekou. Přesto tentokrát opět ten lepší prohrál, protože se nám povedlo snížit. V posledním dějství jsme hned z kraje využili početní výhodu, dostali jsme se zpátky do zápasu. Bohužel šli rozhodčí trochu proti nám. Jakmile jsme se dostávali do tlaku, hned jsme šli do čtyř, navíc Vlasák dostal pět minut plus do konce za střet ve středním pásmu, což si myslíme, že faul vůbec nebyl. A když jsme ubránili a chtěli jsme jít dvě a půl minuty před koncem do power-play, tak znova velmi přísné vyloučení Jeřábka, přitom jejich horší zákroky byly přehlíženy. V závěru pak Hollweg dohrál někoho u jejich střídačky a spustila se hromadná rvačka. My jsme se nakonec ke hře bez brankáře ani nedostali, protože do pěti jsme se dostali až dvacet vteřin před koncem.
Když to shrnu, velmi podobné zápasy ztracené během pár minut, kdy nám to tam napadalo.

Co bylo podle vás v zápasech dobře a naopak špatně?
Hlavně v prvním zápase jsme si nedrželi své prostory, pravá křídla nám chodila na levé strany a podobně. Z toho jsme dostávali laciné góly. Ne z přečíslení, ale protože jsme lítali všude možně a neměli jsme důraz před naší brankou. A ten nám chyběl potom i před brankou soupeře, protože co oni nám dorazili, jsme nedorazili pak u nich my.

Na co se nyní v tréninkovém týdnu nejvíce zaměřit?
Právě tohle. Aby si každý držel své prostory a nelítal, kde nemá a důraz v předbrankovém prostoru. A to jak u nás, tak u nich.

Po německém turné vás nyní čeká severské, jak rychle změnit určité věci?
Se zástupci severského hokeje jsme minulý rok hráli, víme, že to mají podobně. Zaměřují se hodně na pohyb a rotaci ve třetině, klidně i s bekama. My věříme, že se nám s nimi bude dařit jako před rokem. Minulý rok jsme Němce neměli a já ne, že bych to na rozhodčí chtěl úplně shazovat, ale opravdu nám nepřáli. Dostali jsme třikrát pět minut a to nejsme žádný sprostý tým. Osobně si myslím, že sudí byli dost ovlivnění. Ale nemáme ani bod a teď nás čeká důležitý dvojsouboj, ve kterém bychom chtěli bodovat, abychom se třeba dostali zpátky do hry o postup. Pokud teď uspějeme, vrátíme se, pokud ne, je to ztracený.

Jak se vám jeví posily, které s vámi letní přípravu neabsolvovali?
Nyní už do zápasu nastoupil i Ryan, který hře dodal důraz, dohrával hráče, přihrál na branku. Jsme s nimi spokojený. Vojta Mozík je mladý kluk, ročník 92 a odehrál to solidně. V prvním utkání naskočil vlastně od třetí minuty místo Tomáše Frola, takže odehrál prakticky celý a velmi slušně, akorát v jedné situaci bychom mu možná jednu branku vyčítali. Ve druhém sice nehrál, ale samozřejmě ještě nějaké příležitosti dostane.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů!