NOTES#20: Skalp dvou pražských „S“ a tři prohry v řadě zapomenuty

Do posledního dílu základní části O2 extraligy vstupují modroblílí tváří v tvář vítkovickému celku. Závěrečné utkání v třetí čtvrtině se Lasselsbergeru podařilo, dokázal otočit utkání na ledě mistrovské Sparty, a odčinit tak mdlé výkony z předchozích duelů. V posledním střetnutí na vlastním ledě se Plzni nedařilo a Bílí Tygři si do Liberce odvezli plný bodový zisk. Dočkají se fanoušci konečně pořádné děkovačky?

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC Vítkovice

40. kolo – pátek 11. ledna v plzeňské ČEZ Areně

Poslední odehrané kolo ukázalo, že změna kouče na vítkovické střídačce přinesla ovoce. Tým vybojoval od nástupu Ernesta Bokroše dvě výhry ze tří. Nadále se trápí Zlín, jenž v Liberci nedokázal ani jednou skórovat a začíná se zabydlovat na předposledním místě v tabulce. Plzeň potvrdila, že na Spartu umí. Letos nad ní vyhrála všechny tři utkání. Jedno v základní hrací době, jednou po samostatných nájezdech a posledně v prodloužení. Dá se očekávat, že bodový zisk Plzně i Sparty nebude po skončení základní části O2 extraligy příliš odlišný, proto je pozitivní bilance Plzně se Spartou velice cenná. Na posledním místě tabulky se již zabydlelo Ústí nad Labem. Na třinácté místo ztrácí hrozivých 14 bodů. Zato čelo tabulky dostává správný náboj. Vedou České Budějovice, ale na záda jim s tříbodovým mankem dýchají druhá Sparta a třetí Liberec. Plzeň se několik kol držela na čtvrtém místě, ale po třech prohrách v řadě musela toto lichotivé místo uvolnit. Získala ovšem 4 body od pražských celků a k návratu mezi čtyři nejlepší ji moc neschází.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK

výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Václav Benák – nejproduktivnější obránce O2 extraligy

Velmi zdařilá produktivita v posledních zápasech vynesla plzeňského zadáka až na první místo průběžného kanadského bodování O2 extraligy mezi obránci. Benák se poslední dobou držel spíše na druhém místě za znojemským Richardem Jarešem. Po třiceti devíti odehraných zápasech však Benák vede před znojemským obráncem o tři body, když za sedm branek a třináct asistencí nasbíral rovných dvacet bodů.

Tomáš Divíšek zachytil formu a stoupá vzhůru tabulkou produktivity

Krize z počátku sezóny je zapomenuta a Tomáš Divíšek už podává stejné výkony jako celou loňskou sezónu, ne-li ještě lepší. V posledním utkání na Spartě zaznamenal dvě přesné trefy a jednu asistenci a dvě utkání před tím rovněž dvě branky. V tabulce střelců se dotáhl na nejlepšího střelce Plzně Michala Důrase, v celkovém hodnocení extraligy s Důrasem okupují sedmou, respektivě osmou příčku. V tabulce kanadského bodování se oba dva forvardi dostali mezi pět nejlepších. Michal Důras se tam drží již delší dobu, Divíškovi pomohla již zmíněná forma. Důras si drží třetí místo za třicet jeden bod. Těsně v závěsu je za ním Divíšek, jenž zatím nasbíral jen o bod méně.

Roman Blažíček ostře kritizoval rozhodčí a pohrozil ukončením finanční podpory Lasselsbergeru plzeňskému klubu

Generální ředitel firmy Lasselsberger přišel po pátečním utkání, které Plzeň vyhrála 5:4 po prodloužení, mezi novináře, se kterými se chtěl podělit se svými pocity o kvalitě českých rozhodčích. Naštval ho především celkový dojem ze zápasu, který jako hlavní arbitr řídil sudí Polák. „My dáváme peníze do sportu, aby se lidé bavili a hráči jim předváděli své výkony. Začneme teď velice přemýšlet, jestli budeme dávat peníze do sportu i nadále, když jej rozhodčí takto ovlivňují svým přístupem,“ pohrozil Blažíček. Nestěžoval si ovšem jen na nepotrestané zákroky na plzeňské hráče. „Netvrdím, že rozhodčí Polák křivdil jen Plzni. Pískal na obě dvě strany stejně špatně a udělal ze skvělého hokeje špatný zápas. Ubral mu na kvalitě,“ prohlásil. Dalo by se možná čekat, že po tomhle vystoupení se situace zlepší. Plzeň hned o dva dny později přivítala doma Liberec. Zápas řídil jako hlavní sudí Husička, ale jeho výkon byl velice podobný tomu pátečnímu v podání sudího Poláka. Opět jeho výkon ubral na kvalitě hokeje. Sportovní deník Sport dokonce ohodnotil jeho výkon známkou pět.

Martin Altrichter předvádí solidní výkony a chytá zřejmě víc, než sám čekal

3. ledna vystřídal v Plzni Kamila Jarinu, jenž v Plzni zastával roli brankářské dvojky. I od Altrichtera se očekávalo, že bude krýt záda plzeňské jedničce Romanu Málkovi. Jenže brankář, který v Plzni již před jedenácti lety působil, se mezi tyče dostal hned druhý den v utkání proti Slavii Praha. První třetinu, ve které Málek inkasoval tři branky sice jen sledoval ze střídačky, ale od druhé se již postavil do branky. A počínal si velice dobře. Do konce utkání inkasoval jedinou branku a pomohl Plzni k vítězství v prodloužení. Svými výkony si řekl o nastoupení do příštího zápasu již od úplného začátku. V tom Plzeň sice podlehla Liberci 3:4. Inkasované branky však těžko přičíst Altrichterovi, obzvlášť, když dvě branky docílil Liberec tečí a jednou mu byl uznán gól po sporné situaci, když byl Altrichtrer atakován. Do dalšího zápasu, byl jako jednička nominován Roman Málek, ale proti Spartě vydržel v brance opět jen první třetinu. Poté jej opět vystřídal Altrichter, jenž od svého nástupu do branky inkasoval dva góly. I přesto se mohl radovat s hráči z výhry v prodloužení.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Sestava HC LASSELSBERGER PLZEŇ z posledního zápasu:

Málek (21. Altrichter) - Čakajík, Derner, Benák, Dobrovolný, Jasečko, Dresler (21. L. Martinec) - Fabuš, Divíšek, Ludvík - Vlasák, Kracík, Adamský - Dvořák, Šindel, Důras - Vampola, Matějovský, od 13.-20. min. navíc Kubalík.

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Ernest Bokroš – nový lodivod Vítkovic

Na konci uplynulého roku trenér Ernest Bokroš rezignoval v týmu HC RI Okna Zlín. Klub, který je pravidelným účastníkem play off se najednou dostal na předposlední místo, proto se Bokroš rozhodl od týmu odstoupit. Bez angažmá byl pouhé dva dny. Vítkovice, které také nemají oslnivou formu, odvolaly kouče Miroslava Fryčera a nahradil jej právě Bokroš. Jeho premiéra ve vítkovickém týmu mu vyšla na jedničku. Trápící se Pardubice zdolal jeho tým 3:0. V dalším utkání se vrátil do Zlína, tentokrát jako trenér soupeřů. Tam ovšem narazil Vítkovice prohrály 2:4. V posledním dosavadním zápase však Vítkovice opět překvapily. Na svém ledě porazily Slavii Praha 3:1. Nový impuls v podobě změny kouče jak se zdá, mužstvu prospěl.

Vítkovické táhne Viktor Ujčík

Největší letní posila klubu HC Vítkovice Steel se vyplatila, i když z počátku sezóny měla zdrženlivější rozjezd. Nyní, v průběhu třetí čtvrtiny základní části O2 extraligy se dostal Ujčík na osmé místo průběžného kanadského bodování extraligy. V devětatřiceti zápasech zaznamenal dvacet osm bodů. Ovšem zdá se, že Vítkovice až příliš spoléhají na svého tahouna. V týmu by jinak bylo adeptů více, ale druhý nejproduktivnější hráč Vítkovic Jiří Burger nasbíral o devět bodů méně než Ujčík. Také od Hubáčka by se dalo čekat více, než jeho dosavadních čtrnáct bodů. Vítkovice se zatím drží na hranici postupu do play off. Po třiceti devíti kolech obsadily devátou příčku. Velkou oporu našly zejména ve svém gólmanovi Martinu Pruskovi. Gólman se zkušenostmi z NHL má úspěšnost svých zákroků 92,93%, což ho řadí na čtvrté msto mezi všemi extraligovými gólmany.

Vítkovické trápí rozsáhlá marodka, na pomoc přicestoval Branislav Jánoš

Příliš smůly po zdravotní stránce se sesypala na vítkovické mužstvo. S nemocí ulehli Strapáč a Káňa, zraněni jsou útočníci Hubáček, Krenželok, Prorok a obránce Barinka a nově z mistrovství světa dvacetiletých si přivezl zlomenou nártní kost Suchý. V posledních utkáních nehrál Roman Šimíček, ale dnes proti Plzni by již měl nastoupit. Na pomoc ze slovenské Žiliny přicestoval Branislav Jánoš, který by rovněž měl nastoupit již dnes.

Sestava HC Vítkovice Steel z posledního utkání:

Prusek - Jurečka, Gulaši, Kuboš, Trnka, Ovčačík, Heš, J. Mrázek - Škoda, Burger, Tomášek - Ujčík, Vala, Klimek - R. Hubáček, R. Hruška, Köhler - Rozum, Zdráhal, Mikšan.

HISTORICKÁ BILANCE

Nevídaně vyrovnaná je bilance vzájemných zápasů Plzně s Vítkovicemi. Oba týmy mají na dosah třicátou výhru. Západočeši zvítězili třikrát až po prodloužení – naposled v prvním kole aktuální sezóny, kdy doma zvítězili 5:4 díky samostatným nájezdům.

Na ledě soupeře prohráli stejným poměrem už v základní hrací době, přestože v 57. minutě se ujali vedení 4:3. Druhý duel na východě republiky skončil tenisovým „kanárem“ – Jarina dostal šest gólů a jeho spoluhráči Pruska nepřekonali. I kvůli tomu má Lasselsberger poměrně výrazně horší skóre...

Celková bilance Plzeň vs. Slavia
6529729172:199

Jak to bylo v domácích zápasech Plzně s Vítkovicemi?

Mnozí fanoušci si jistě vzpomenou na střetnutí v sezóně 1997/98, které skončilo velkým skandálem a bylo posledním v kariéře rozhodčího Paskera. Rozzuřený stadion tehdy způsobil půlhodinové přerušení duelu kvůli chybnému rozhodnutí hlavního arbitra, jenž v závěrečné třetině připravil Plzeň o vyrovnávací branku. Utkání skončilo nakonec 0:2.

24. října 1995 přišla na souboj s Vítkovicemi nejnižší návštěva za dobu působení Plzně v české extralize. Střetnutí shlédlo pouhopouhých 1887 diváků. Věrní fanoušci viděli remízu 1:1, branky vstřelili Kucharčík a Vůjtek.