NOTES#9: Uhájí Plzeň domácí neporazitelnost i proti Ústí?

Plzeň - Do západočeské metropole poprvé zavítá letošní extraligový nováček z Ústí nad Labem. Tým před startem soutěže pasovaný na jasného outsidera zatím udivuje svými výkony a netopí se v sestupových vodách, kde naopak tápe HC GEUS OKNA Kladno. Uvidíme, jak se bude novic mezi extraligovými týmy prezentovat v ČEZ Aréně, do které přiveze i hráče, kteří plzeňské prostředí dobře znají, zmínit stačí zkušeného harcovníka Milana Antoše. Pro domácí fanoušky je příjemnou zprávou návrat Martina Adamského do sestavy!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC SLOVAN ÚSTEČTÍ LVI

17. kolo – neděle 28. října v plzeňské ČEZ Aréně

Roman Málek byl poprvé v sezóně střídán. Během čtyřiceti minut lovil puk ze své brány hned pětkrát a do poslední třetiny již nenastoupil. Jeho náhradník Kamil Jarina navíc propustil za svá záda ještě jednu střelu a Lasselsberger prohrál na ledě posledního Kladna 3:6. Pro domácí to byla teprve druhá, tříbodová výhra v letošním ročníku O2 extraligy. Dokáže se Plzeň z nečekaného výsledku oklepat a potěšit před své fanoušky ziskem tří bodů? Udrží si domácí neporanitelnost? Skončí zápas opět remízou? Přijďte se podívat na nováčka z Ústní nad Labem a podpořte svůj tým ve snaze získat tři body!

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK

výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Roman Málek vychytal budějovické střelce

Zvlášť Jiřímu Šimánkovi se muselo po úterním zápase o plzeňském mágovi v brance zdát. Kolikrát právě jemu chytil jasný gól? A kdyby jen jemu. Svými jistými zákroky přiváděl brankář Málek hostující útočníky k šílenství a domácí fanoušky do varu. Předváděl rozkleky, ukazoval výtečnou a rychlou lapačku, co víc by si mohli fanoušci přát? Nesčetněkrát diváci skandovali jeho jméno. Po ubráněném oslabení ve třech, po skvěle prodaných zákrocích lapačkou, po vyřešení zmatků v brankovišti. Vždy se ozvalo z kotle známé: „Roman! Roman!“ Brankář dobře ví, že svému týmu hodně pomohl. Ale nezapomíná ani na to, že spoluhráči ho tentokrát nenechávali na holičkách:„Kluci několikrát skočili do střel, zblokovali velký počet nebezpečných ran. Hodně mi tím pomohli.“ Jak si asi Roman Málek povede proti ústeckým útočníkům?

Divoká přestřelka v první třetina rozhodla

9.minuta – Plzeň vede 1:0. 14. minuta – Budějovice vyrovnávají. 16. minuta – Plzeň posílá opět do vedení Michal Důras. 18. minuta – Mountfield se nevzdává a znovu srovnává krok. Až příliš dobře známý scénář naordinovali hokejisté Lasselsbergeru Plzeň svým věrným fanouškům. Hned od začátku vypadal zápas na velké drama. Ale Peter Fabuš se tři vteřiny před koncem rozhodl, že mu čtyři góly v první dvacetiminutovce nestačí a přidal pátý, z toho třetí plzeňský. Jak se později ukázalo, na jeho gól už budějovičtí hráči odpovědět nedokázali, a tak se Fabušova branka stala vítěznou. Peter Fabuš si připsal dvanáctý kanadský bod a stále vede týmové statistiky. V celé extralize uzavírá první desítku.

Důras + Vampola + Laš = 24 bodů

Nejvýraznější a nejproduktivnější plzeňská útočná formace. Jako jediná zatím přestála změny v sestavě a zůstává stále pohromadě. Vědí o sobě, jejich přihrávky jsou přesné, zatápí protivníkům. Jakmile se zjeví toto trio na ledě, brankáři soupeřů začínají být ostražití, vědí, že budou mít nějakou práci. Zatímco Marek Laš vykonává spíše černou práci, dvojice Důras – Vampola podniká útočné výpady. I proti Budějovicím předvedli souhru a dostali Plzeň do vedení 2:1. Michal Důras si ještě navíc připsal asistenci u branky na 1:0, kterou vstřelil Tomáš Divíšek. Dohromady celý útok dal 14 gólů z celkových 49 plzeňských. Michal Důras jich vstřelil deset. Proti Mountfieldu si připsal ještě asistenci a je na 14. místě v kanadském bodování, na pátém místě mezi střelci. Avšak o jeho pátém místě rozhodl právě nejmenší počet asistencí.

Sestava HC LASSELSBERGER PLZEŇ z posledního kola

Málek, od 41.Jarina - Dobrovolný, Čakajík, Benák, Dresler, Jasečko, Nikolov, Cartelli, Martinec - Důras, Vampola, Laš, Dvořák, Divíšek, Vlasák, Fabuš, Kracík, Ludvík, Kubalík, Šindel, Matějovský.

HC Slovan Ústečtí Lvi

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Ústí si zajelo do Sazka Arény pro “šestku“

Na úterní patnácté kolo připravil klub ústeckých Lvů dárek pro své fanoušky. Pro historicky první zápas Ústí nad Labem v pražské Sazka Aréně byl vypraven pro ústecké fanoušky speciální vlak za symbolickou cenu 20 Kč. Zajištění vlaku slíbilo svým svěřencům ústecké vedení při loňských oslavách po postupu do extraligy a svůj slib tedy splnilo. Zápas samotný však už tolik radostný pro Ústecké nebyl. Slávia, která se veze na velice úspěšné vlně vyprovodila extraligového nováčka domů s debaklem 6:0. Na led pražské Slavie se po dvou letech vrátil veterán Milan Antoš tentokrát v roli kapitána soupeřů. Z vysoké porážky si podle svých slov jeho tým nebude dělat těžkou hlavu, hokej si chce hlavně užívat a mladí hráči získávají zkušenosti.

Historicky první extraligová výhra právě proti Plzni

Ve čtvrtém kole O2 extraligy hostilo Ústí na svém ledě Lví Arény Lasselsberger Plzeň. Ústí do té doby získalo jediný bod za prohru v prodloužení a na svoji historicky první výhru stále čekalo. Dočkalo se právě doma v utkání proti Plzni. Stav po šedesáti pěti minutách včetně prodloužení byl sice nerozhodný 3:3, ale v nájezdech bylo Ústí úspěšnější a připsalo si tedy první historickou výhru v nevyšší české soutěži, byť dvoubodovou. Za plný počet bodů se Ústí radovalo na Kladně o dva zápasy déle.

Ústí po první čtvrtině extraligy na milém desátém místě

Jako extraligový nováček má Ústí za cíl především záchranu v extralize. Svým dosavadním počínáním však mohlo zaskočit své soupeře, které obralo o body a mile potěšit hokejové příznivce, jelikož poslední příčka tabulky není pro extraligového nováčka po první čtvrtině sezóny vůbec aktuálním tématem. O všechny tři body uloupili Lvi hokejisty Kladna a Zlína. Dva body získali v prodloužení, popř. v samostatných nájezdech v zápasech s Plzní, Litvínovem i s Karlovými Vary. A jeden bod si připsali v utkáních proti Znojmu, ale i proti silným soupeřům z Vítkovic, Sparty a Liberce. Po třinácti odehraných kolech se Ústí tedy usadilo na desáté příčce O2 extraligy, což by skončení základní části znamenalo účast v předkole play off.

Sestava HC Slovan Ústečtí Lvi z posledního zápasu:

Zikmund, od 31. Volke - Novotný, Vágner, Hořava, Zeman, Houdek, Ficenc, Pojkar, Zápotočný - Janků, Pazourek, Antoš -, Špirko, Martinec, Klimt - Šaffer, Mrázek,Liščák -Klobouček, Heřman, Hašek.

HISTORICKÁ BILANCE

Ve vzájemných zápasech jsou zatím lepší Severočeši, protože vyhráli dosud jediný duel. Před pěti týdny je na domácí stadion přišlo povzbudit skoro pět tisíc lidí a utkání mělo strhující průběh. Plzeň v každé třetině dostala gól a vzápětí vždy vyrovnala. Stav 3:3 vydržel i během celého prodloužení. Při samostatných nájezdech ještě Vlasák ve třetí sérii srovnal na 1:1, vzápětí však Špirko rozhodl o vítězství extraligového nováčka. Cesta z hokejového suterénu, z nejzanedbanějších míst hokejové mapy Česka mezi českou „ledovou“ smetánku, trvala ústeckým hokejistům deset let. V roce 1997 ekonomicky vyždímaný klub odprodal práva na I. ligu Chomutovu. V následující sezoně skončil až dvanáctý ve II. lize. Od té doby stoupá vzhůru, po třech letech ve II. lize strávil dalších sedm o stupínek výš a v aktuálním ročníku se poprvé poměřuje s českou elitou. Klub za dobu své existence vychoval ve svých řadách nejednoho reprezentanta a špičkového hokejistu. Velkou zásluhu na úspěších Ústí měla dobrá práce s mládeží už za minulého režimu. Nejslavnějšími hráči, kteří začínali ve Slovanu, jsou Milan Hejduk, Petr Rosol, Jan Čaloun, Radkové Hamr a Kampf nebo Martin Štěpánek.