Plzeň - Modrobílí budou bojovat proti Pražanům o prodloužení své skvělé série, celkově již totiž proti Spartě v extralize bodovali šestnáctkrát v řadě.

HC SPARTA PRAHA

LOGSPEED CZ Aréna, Plzeň
13. prosince 2020
27. kolo Tipsport extraligy

První duel sezóny 2018/19 byl ve znamení pražského vzdoru, když Sparta na západě Čech urvala dva body v prodloužení. Po Štědrém večeru se již indiáni nedali a ochránili své prérie při skóre 5:2. V roce 2019 začali lépe modrobílí, kteří Prahu dobyli v nájezdech, ztratili ovšem třígólové vedení. V posledním měření sil naopak modrobílí prohrávali 0:2 a 2:3, přesto brankami v závěru otočili na konečných 4:3. První zápas ročníku 2019/20 byl reklamou na hokej. Oba celky ztratily dvoubrankové vedení, Sparta dokonce třígólové, nakonec vše v prodloužení rozsekli Pražané. Za dva body uspěli i v odvetě v nájezdech, kdy třikrát vedli a stejně tak dotřetice - 2:1 v prodloužení. Až na závěr rozhodli rázně 6:3 indiáni. Sezónu 2020/21 načali soupeři v rámci Generali Česká Cupu a navzájem si vyloupili stadiony, shodně ale ze základní skupiny postoupili. V úvodním kole extraligy pak znovu brali všechny body Západočeši po výsledku 5:3 a nic si se svým sokem nezadali ani v odvetě - 3:1. Jaké drama nám oba celky nachystají nyní?

Pod pokličkou Sparty

Vloni po základní části skončili sparťáné třetí, stejnou příčku okupují i nyní. Na druhé indiány aktuálně ztrácejí čtyři body, mají ale odehrané utkání navíc. Mužstvu se daří pravidelně sbírat body, pouze jednou, v samotném úvodu soutěže, se stalo, že by dvakrát v řadě odcházelo z ledu s prázdnou. Aktuální jsou tři vítězství - v Českých Budějovicích, s Brnem a Vítkovicemi.

Nemalou zásluhu na tom má i nejproduktivnější hráč Pražanů Roman Horák. Letní posila nasázela devět branek a přidala jedenáct asistencí. V zádech má parťáka z útoku Michala Řepíka (8+10) a Lukáše Pecha (2+14). Mezi třemi tyčemi odchytal více minut explzeňský Matěj Machovský s úspěšností zákroků přes jednadevadesát procent, parťák Jakub Neužil je pod hodnotou devadesát.

Sparta má v celé soutěži čtvrtý nejvyšší průměr nastřílených branek na zápas, druhý pak nejmenší ve statistice inkasovaných. V obou případech si ale lépe vede právě Plzeň. Početní výhody jsou druhé nejproduktivnější hned po těch třineckých, hra v oslabení je šestá. V té zůstávají nadále nejlepší hráči Škody. Třetí nejvyšší je průměrný počet rozdaných hitů na utkání a až třináctý zblokovaných střel.

Výsledky posledních zápasů

HC Škoda Plzeň 1
HC Olomouc 2pp
(0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 49. Gulaš (Lang, Suchý) – 55. Kolouch (Dujsík), 63. Valský.
HC Škoda Plzeň: Frodl (Pavlát) – L. Kaňák, Čerešňák, Budík, Stříteský, Vráblík, Kvasnička, Lang – Suchý, Kracík (A), Gulaš (C) – Straka (A), Kodýtek, Eberle – Pour, Rob, Kantner – Slania, Stach, Šuhaj.

HC Sparta Praha 5
HC Vítkovice Ridera 2
(1:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky:
12. Košťálek (Pech, M. Jandus), 34. Buchtele (Pech), 37. Horák (Sobotka, Polášek), 57. Řepík (Pech), 59. Sukeľ (Dvořáček) – 35. M. Kalus (Werbik, Štencel), 51. Marosz (Dej).
HC Sparta Praha: Machovský (Neužil) – Němeček, M. Jandus, Polášek, Košťálek, Tomáš Dvořák, Kalina, Piskáček (A) – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Buchtele, Tomášek, Rousek – Říčka, Pech (A), Šmerha – Zikmund, Sukeľ, Dvořáček.

Nejtrestanější hráč Matěj Stříteský - 22 TM
Jméno ZPočet odchytaných zápasů Úsp.Procentuální úspěšnost zákroků G/ZPrůměr obdržených branek na zápas SOPočet vychytaných čistých kont