Nejlepší doma nebo skvělé speciální týmy. Podívejte se na statistiky základní části

Sezóna 2019/2020 skončila už po základní části, ve které se Plzeň umístila na páté pozici. Přinášíme vám statistický rozbor, ve kterém se dočtete zajímavé rozdíly čísel v domácích a venkovních zápasech, fenomenální statistiky Milana Gulaše a mnoho dalšího.

Týmové statistiky

Západočeši skončili v tabulce základní části s 92 body pátí, ačkoliv měli pouze o bod méně než druhý Třinec. S Mladou Boleslaví a Spartou však měli horší vzájemné zápasy. Plzeň nasbírala 27 tříbodových výher, více jich má pouze Liberec. Naopak v nastaveném čase Škodovka vyhrála jen dvakrát a sedmkrát padla, horší poměr měly jen Pardubice a Litvínov. Indiáni se prezentovali pátou nejlepší ofenzivou (162 gólů) i defenzivou (142 gólů).

Ohromný rozdíl ve výsledcích Plzně hrálo domácí prostředí. Doma získala 64 bodů, nejvíce ze všech týmů. Venku byla s 28 body až jedenáctá. Velkou roli hrála především rozdílná produktivita Škody i jejich soupeře. Zatímco v LOGSPEED CZ Aréně modrobílí disponovali úspěšností střelby 11,12 % a jejich sok jen 8,31 %, tak na ledě soupeře Plzeň využila pouze 8,10 % střel, soupeř naopak 11,16 %. Západočeši byli jedním ze třech týmů, kteří venku vypálili více střel než sami inkasovali. Na rozdíl od Liberce a Třince, kteří na kluzištích soupeřů nasbírali 41, respektive 40 bodů, toho ovšem využít nedokázali.

Velkou číselnou propast lze najít i při hře v nerovnovážném počtu. Zatímco doma Škodovka využila nejvíce přesilovek (35) s třetí nejlepší úspěšností 26,12 % a v oslabení byla také třetí (88,68 %), tak na stadionu soupeřů se nachází v početních výhodách na sedmé (18,29 %) a v oslabení na šesté (81,82 %) pozici. Celkově pak byli modrobílí ve využití přesilovek třetí (23,15 %) a v ubráněných oslabeních druzí (85,37 %).

Zajímavý je počet hitů, kde Plzeň venku nezaostávala, ba naopak. Soupeře narazila 226krát, což je třetí nejvyšší číslo. Doma sice nasázela o 31 hitů více, ale to stačí na šestou pozici. Jiné týmy mají v počtu hitů mnohem větší rozdíly. Například Vítkovice doma rozdaly téměř dvojnásobek hitů (340) oproti duelům na cizím ledě (178).

Západočeši díky fanouškům nezaostávali také v návštěvnosti, která v průměru dosáhla 6134 diváků. Lepší byla pouze Sparta, Pardubice, Kometa a Liberec. Celkově si do LOGSPEED CZ Arény v základní části našlo cestu 159 488 diváků.

Individuální statistiky

Milan Gulaš prožil parádní základní část. Nepřekonal sice rekord Martina Růžičky ze sezóny 2012/2013 (40+43), 76 body si však vytvořil kariérní maximum a znovu ovládl kanadské bodování. Zároveň se stal nejlepším střelcem a společně s Michalem Birnerem i nejlepším nahrávačem.

Plzeňský kapitán byl rovněž nejpilnějším střelcem (231 střel) i sběratelem kanadských bodů v přesilových hrách (13+21), kde strávil nejvíce času z celé extraligy, hned 21 % ze svého celkového ice-timu (21:33 na zápas).

Druhý v kanadském bodování Škodovky byl Tomáš Mertl (16+24), třetí pak Matyáš Kantner (18+19). Ten zažil nejpovedenější sezónu, ačkoliv její start nebyl povedený. Poprvé se trefil až v 16. kole, do té doby měl na kontě jen jednu přihrávku. Avšak od té doby skóroval i asistoval pravidelně a základní část zakončil se 37 body.

Z obránců nikdo příliš nevyčníval. Nejproduktivnějším bekem se stal Vojtěch Budík (3+18). Nejvytíženější byl Peter Čerešňák (23:18 na zápas), který nasbíral jen o bod méně (5+15). Pozici nejtvrdšího obránce si vypracoval Bohumil Jank (52 hitů, 68 zblokovaných střel). Nejlepší ve statistice +/- byl pak Lukáš Kaňák s jedenácti plusovými body.

Západočeši se spoléhali na nejvytíženějšího gólmana soutěže Dominika Frodla (3038 odchytaných minut), který nenastoupil pouze do jednoho zápasu. Původně se měl o pozici jedničky prát s Jaroslavem Pavelkou, ten vinou zranění ale neodchytal v extralize ani minutu.

Frodl se s rolí jasné jedničky popasoval obstojně. Vychytal hned sedm čistých kont, nejvíce celé v extralize! V počtu obdržených gólů na zápas se umístil na osmé pozici (2,49), v procentuální úspěšnosti byl poté mezi brankáři, kteří zasáhli alespoň do dvaceti utkání, čtrnáctý (90,97 %).

Na vhazování se nejvíce dařilo Vojtěchu Němcovi, jenž držel skvělou úspěšnost 54,69 %. Více než polovinu buly vyhrál Tomáš Mertl 51,50 %, který ovládl nejvíce vhazování z celé extraligy (635), absolvoval jich však zdaleka nejvíce. Naopak zbylí dva centři se drželi hluboko pod padesátiprocentní úspěšností. Petr Kodýtek vyhrál 45,93 % buly a Jaroslav Kracík 45,67 % vhazování.

HC Škoda Plzeň v základní části

Postavení v tabulce: 5. místo
Počet bodů: 92
Skóre: 162:142