Notes #10: Druhé derby je tu!

P l z e ň - Velice populární a očekávané západočeské derby mezi týmy Plzně a Karlových Varů je opět tady! V prvním zápase byli úspěšnější energetici, když vyhráli 3:2. Oba týmy stíhají postupovou osmičku, a tak má každý bod ukořistěný soupeři cenu zlata. Lasselsberger navíc představí svou čerstvou posilu Petra Koukala!
Zápas začíná v neděli v 17:30 na ledě plzeňské ČEZ Arény!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
vs.
HC ENERGIE KARLOVY VARY

19. kolo – pátek 28. října 2005 – 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně

Třicet osm bodů, takový byl po sedmnácti kolech, tj. jedenapadesáti možných bodech, rozdíl mezi první Slavií a posledním Vsetínem. Označit tento rozdíl za propastný by možná bylo stále ještě lichotkou pro poslední tým extraligové tabulky. Na mysl možná některým fanouškům přijde Havířov, který v sezóně 2002-03 prožil také neobvykle neúspěšnou sérii, po 17 kolech měli na kontě ovšem o bod více než letošní Vsetín. Nejvýraznější rozdíl je pouze u inkasovaných branek, Vsetín má obranu pevnější o 19 gólů než někdejší Havířov po sedmnácti odehraných kolech. Na druhé straně drtivý nástup Slavie je pohodlně srovnatelný s někdejším hegemonem extraligy Vsetínem. Slavie se vypracovala během 17 kol velký náskok, ční tak nad jinak vyrovnanou extraligovou tabulkou. Zatím se tedy zdá, že o „okupantech“ obou pólů extraligy je rozhodnuto. Nebo ne?!

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Energetici se protrápili k formě

Pokud by se vyhlašovalo mužstvo „léta“, zřejmě by se jím stala Energie Karlovy Vary. Ze třinácti zápasů svěřenci nového kouče Zdeňka Venery vyhráli plných deset. Energetici podlehli pouze Kladnu, Slavii a Luganu. Mezi nejcennější vítězství přípravy se dají řadit výhry nad Slavií, Ambri-Piotta, Spartou, v posledním zápase si Varští podali Plzeň 5:0 na jejím ledě.

Tým posílený např. zkušenými beky Řezníčkem a Dubnem, řízným Ustrnulem a především gólmanem Romanem Čechmánkem však prožil krušný start. V prvních deseti kolech energetici poznali pouze jednou chuť výhry, když doma porazili 3:2 zrovna plzeňský Lasselsberger. Během uvedeného počtu zápasů Karlovarští kuriózně třikrát remizovali 0:0! V 11. kole přišel zlom, Západočeši porazili 7:4 Vsetín a načali pětizápasovou vítěznou šňůru, kterou přeťala těsnou výhrou 1:0 až Sparta.

„Není důvod si myslet, že bys nás naše síla měla opustit,“ nepanikařil kouč Zdeněk Venera, a měl pravdu. Po prohře s pražským týmem se totiž Varští rychle zvedli, a to na Kladně, kde o Pavla Pateru oslabené Středočechy porazili 4:2. Do branky se vrátil Roman Čechmánek, který stál osm kol za mladým Lukášem Mensatorem, který si vedl výtečně a přesvědčil trenéry.

Sestava Karlových Varů ze zápasu na Kladně:
Čechmánek - Ptáček, Duben, Němec, J. Řezníček, J. Polák, Ustrnul - Dvořák, Hurtaj, A. Nedorost - Pavelek, Alinč, Selingr - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Pech, Bednařík.

Překvapení úvodu sezóny? Lukáš Mensator

Karlovarský odchovanec a reprezentant, gólman Lukáš Mensator, měl sice plnit roli brankářské dvojky v týmu Karlových Varů, po nevýrazném úvodu ze strany Romana Čechmánka se však dostal do branky a na dlouhou dobu se v ní usadil. Mensator odchytal 565 minut, během nichž zaznamenal úspěšnost 95,20 %! Týmu se s mladým gólmanem v zádech dařilo, změna nastala až po zápase se Spartou (0:1). Po odchytané porci zápasů se však mladý gólman Energie usadil mezi gólmany na třetím místě v úspěšnosti zásahů.

Změny týmu pomohly

Velmi rozhořčeně mluvil po zápase se Slavií (1:4) generální manažer Energie Miroslav Vaněk. Servítky si rozhodně nebral: „Někteří hráči by měli výraz ´profesionální hráčská smlouva´ zapomenout, protože si ji nezaslouží. Nebál bych se ani toho, že by měli přemýšlet o tom, začít se živit něčím jiným než hokejem. Takto se ve Varech hrát nebude!“ hřímal karlovarský šéf. O den později se v lázeňském městě přešlo od slov k činům. Do Znojma zamířil Jakub Kraus výměnou za Pavla Selingra, další novicem v Energii se stal Zdeněk Pavelek. Rozplynulo se někdejší nadšení z příchodu Radima Kucharczyka. „My s ním od zítřka již nepočítáme,“ glosoval odchod dalšího hokejisty Vaněk. Třetím odcházejícím byl exvsetínský Tomáš Vak, jenž našel azyl v Českých Budějovicích. Změny tým nastartovaly - sedm kol nepoznal hořkost porážky, z možných jedenadvaceti bodů vyválčili energetici 17.

Statistiky energetiků

Po sedmnácti zápasech se do čela kanadského bodování Energie propracoval vysoký forvard Václav Skuhravý (3+7). Nejvíce bodujícím obráncem je dlouholetý kapitán Plzně Josef Řezníček, který je s osmi body na třetím místě kanadského bodování klubu a nastřílel již pět gólů! Řezníček je tak zároveň s Petrem Kumstátem nejlepším střelcem karlovarské letky. Nejužitečnějším hráčem Energie Karlovy Vary je další obránce, František Ptáček (+6), společně s někdejším útočníkem Keramiky Plzeň Andrejem Nedorostem. Na čele pořadí trestanosti jsou „známé firmy“ – Libor Ustrnul (62), Josef Řezníček (39) a Michal Dvořák (33).

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

TĚŽKÝ DVOJDUEL BEZ PROHRY I BEZ VÝHRY

Tzv. velké oči Plzeňáci před zápasem v Budvar Aréně neměli. Jihočeši doma doposud neprohráli, což v souhře s výsledky Plzně na ledě soupeřů dávalo vcelku zřetelný předpoklad. Nahlodat prognózy se podařilo v 5. minutě Dušanovi Andrašovskému, který poslal svůj tým do vedení.

Domácí zareagovali ve dvojnásobné výhodě, kdy srovnal Petr Sailer. Momentální dílo zkázy dokonal někdejší útočník Keramiky Kamil Brabenec, který našel nevelký prostor v postoji Romana Málka při nájezdu z levého křídla a poslal domácí do zaslouženého vedení.

Herně vyrovnanější průběh přinesla druhá třetina, ale radovali se pouze domácí. Sailer s Hüblem ujížděli na Romana Málka a druhý jmenovaný umístil přihrávku Sailera přesně – 3:1. Šanci snížit dostala Plzeň v závěru, kdy šli domácí do tří. Vhod nakonec hostům přišla přestávka, která přesilovku rozdělila. Plzeňáci se v kabině poradili a výsledkem byla lahůdková kombinace do prázdné branky, nominovaná na Zlatou helmu – 3:2.

Hra vabank se šesti hráči na ledě v samotném závěru byla pro Plzeň šťastnou. Andrašovský potřetí procedil puk za Turka a důležitá injekce byla vpíchnuta do plzeňských žil – 3:3. V prodloužení spálil tutovku David Moravec. Když se na gól nevzmohli ani opaření Jihočeši, rozešly se týmy s bodem.

O dva dny později čekal na Plzeň lídr soutěže Slavia Praha. Napínavý duel před téměř šesti tisícovkami diváků, kterému kromě gólů nescházelo nic, ozdobily svými výkony oba gólmani. Střelci obou týmů si ve všech šancích se strážcemi svatyní poradit nedokázali, duel tak skončil bezbrankovou remízou. Plzeň tedy remizovala podruhé v řadě.

Sestava Plzně ze zápasu se Slavií:
Málek - Jindřich, Trnka, Cartelli, Výborný, Nedoma, Štěpánek, Šmarda - A. Padělek, Kracík, Andrašovský - Zelenka, D. Moravec, Vorel - Důras, Šindel, Adamský - Kepl, Tvrdoň, Matějovský.

Po absenci na jihu Čech se do sestavy vrátil Radek Matějovský, v průběhu duelu však odstoupil Pavel Trnka. Bolestivé nastřelení pukem trápilo po zápase také Romana Tvrdoně a opět Radka Matějovského.

Tradiční jihočeský infarkt

Poslední dva zápasy Plzně na jihu Čech byly téměř jak dle kopíráku. Jihočeši v obou zápasech vedli po druhé třetině 3:1, oba zápasy nakonec skončily remízou 3:3. Ba co více, vždy snižoval i vyrovnával Dušan Andrašovský! Předloňský duel byl klíčový z hlediska ambicí v sezóně, v níž Plzeň nakonec skončila na 4. místě. Letošní měření sil bylo významné především z hlediska trápící se Plzně, která na ledě doma neporažených Budějovic vydřela cennou remízu.

Druhý hattrick

Již několikrát zmiňovaná slovenská opora Plzně útočník Dušan Andrašovský v Českých Budějovicích k „tradičním“ dvěma brankám v poslední třetině tentokrát přidal i úvodní gól Plzně. Co to znamená? Andrašovský se jednak posunul do čela kanadského bodování týmu, zároveň dosáhl svého prvního hattricku v plzeňském dresu a také již druhého letošního hattricku, kterého dosáhl hráč Lasselsbergeru Plzeň! A není náhodou, že se to před Andrašovským povedlo jeho spoluhráči z prvního útoku Aleši Padělkovi. Společně s Jaroslavem Kracíkem jde zatím o nejagilnější útok plzeňského Lasselsbergeru.

Domácí neprůstřelnost

Prozatím posledním, kdo dokázal na plzeňském stadionu vstřelit domácímu týmu gól, byl v prodloužení kladenský útočník Jaroslav Kalla. Od té chvíle se hostující střelci neradovali. Nejprve vyšel naprázdno Zlín, poté i Slavia, tedy dva týmy ze špičky tabulky. Plzeňský gólman Roman Málek tak udržel dvě čistá konta v posledních dvou domácích zápasech, jeho neprůstřelnost v ČEZ Aréně trvá již 120 minut. Po vychytaném čistém kontu proti Slavii se úspěšnost plzeňského gólmanského fantóma zvýšila na 94 %. Plzeňská obrana byla v počtu obdržených branek po 17 zápasech na 9. místě. V počtu vstřelených na tom byly hůře jen Zlín, Znojmo a Vsetín.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

19. září 1997 se začala psát historie vzájemných soubojů mezi Plzní a Karlovými Vary v rámci samostatné české ligy. Dlouho nemohli Karlovarští vybojovat první vítězství nad západočeským kolegou, prvního se dočkali na vlastním ledě až v březnu roku 1999, kdy porazili keramiky těsně 2:1. Vzájemná bilance ovšem přesto hovoří jasně ve prospěch Plzně. Kuriozitou jsou zápasy, které skončily nerozhodným stavem. Z celkových devíti remíz jich celkem čtyři skončily totožným výsledkem 4:4.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. K. Vary
331797102:82

Jak to bylo v domácích zápasech Plzně s Karlovými Vary? Ze šestnácti utkání jich pět skončilo remízou, tři z nich shodně 4:4. Dvakrát dokázali Karlovarští v Plzni plně bodovat, poprvé na konci sezóny 2002-03, divoká přestřelka tehdy skončila vítězstvím Karlových Varů 6:4. Podruhé Varští naplno v Plzni uspěli 5. října 2003, o výhře Energie rozhodl Ján Lipianský. Poslední zápas, který byl důležitým bojem o postup do play-off, skončil remízou 2:2.

1695257:40

Loňské účty

Kvarteto vzájemných zápasů načala remíza 3:3 na karlovarském ledě, po níž následovala těsná výhra Plzně 1:0 na svém stadionu. Po chybě gólmana Energie Mensatora se v tomto zápase prosadil Radek Matějovský. Následoval však těžký debakl na karlovarském zimáčku. Hurtaj s Ptáčkem poslali Energii do vcelku rychlého vedení 2:0, chvíli po začátku druhé třetiny Košťál zvýšil, o sedm minut později vykřesal naději Martin Straka. Jenže Nedorost ještě do druhé sirény opět zvýšil rozdíl na tři branky, záhy zvýšil Alinč na 5:1. Další tři góly v poslední třetině dopsaly účet na hrozivých 8:1. V brance Karlových Varů tehdy již stál Roman Málek. Poslední vzájemné měření sil se odehrálo v Plzni před téměř vyprodaným stadionem. Lasselsberger svého soupeře vysoce přestřílel poměrem 44:19, na více než remízu 2:2 to nestačilo. Bod neřešil nic ani pro jeden tým, což se v konečném zúčtování skutečně projevilo, západní Čechy zástupce v play-off neměly.

Napoprvé prohra

Los určil první letošní vzájemný zápas na karlovarský led, kde Plzeň dlouho držela naději na příznivý výsledek. Do vedení šel Lasselsberger zásluhou Aleše Padělka, který po vyrovnání Kumstátem opět zvrátil skóre na stranu Plzně. Domácí se nadechli k obratu při přesilovce 5 na 3, kterou v momentě, kdy vyloučený Josef Straka skákal na led, využil Jan Alinč. Za 14 sekund otřesení hosté zapomněli na Pecha, který sám před Málkem strhl nakonec výhru na stranu Varů – 3:2.
Energie K. Vary – Lasselsberger Plzeň 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky:
24. Petr Kumstát (Duben, A. Nedorost), 48. Alinč (A. Nedorost), 49. Pech (Hurtaj) - 5. A. Padělek (Andrašovský), 44. A. Padělek (Kracík). Rozhodčí: Jebavý - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 1:6, navíc Klaus (PLZ) 10 min. OT. Využití: 2:0. Diváci: 3700.