Notes #21: Vítej v Plzni, Jasone!

P l z e ň - Fanoušci Lasselsbergeru se v pátek mají na co těšit! Do Plzně zavítá úřadující mistr ze Zlína, domácí musí bodovat, aby udrželi pozici v play-off. V neposlední řadě budou upřeny zraky na hráče číslo 23, historicky prvního Kanaďana v dresu Lasselsbergeru Plzeň Jasona Marshalla, jenž se na duel před zaplněnými plzeňskými ochozy neskrývaně těší. Západočeši by měli na svém ledě potvrdit výbornou bilanci ze zápasů venku. Ovšem domácím nepomohou Tomáš Duba, Martin Paroulek a Martin Výborný. Zlínští postrádají nejen Romana Hamrlíka, ale nově také Martina Jenáčka. V den utkání slaví 26. narozeniny forvard Lasselsbergeru Radek Duda.
Zápas začíná v 17:30 na plzeňském zimním stadionu!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC HAMÉ ZLÍN

43. kolo – pátek 28. ledna 2005 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

Možná s úlevou je již očekáván letošní konec přestupního termínu 31. ledna 2005. Jednak bude jasno o složení jednotlivých týmů, zadruhé se zastaví kolotoč spekulací a zaručených zpráv o přestupech. Do posledních chvil se dá čekat čilý ruch. Týmy mocně posilují, výběru potencionálních posil nahrává také situace v NHL, která již vypadá beznadějně. Pokud bude do konce ledna vyhlášen definitivní konec nadějím na začátek NHL, budou se ucházet o angažmá v Evropě již i ti nezatvrzelejší optimisté z řad hráčů NHL.
Soupeři evropských týmů jsou známí, přirozeně finance a také kvóty na počet cizinců. V zámoří se po posilách poohlíží pardubický manažer Kusý, ovšem jako první letos přivedlo do extraligy kanadského či amerického hokejistu plzeňské vedení. Do konce letošní sezóny, pokud NHL přeci jen ještě nezačne, bude plzeňský dres oblékat tvrdý muž, který před sezónou podepsal novou smlouvu s New York Rangers, obránce Jason Marshall. Ostrého obránce doporučil jeho někdejší spoluhráč z Anaheimu Pavel Trnka. Příchodem historicky prvního kanadského hráče na západ Čech řešil plzeňský tým marodku v zadních řadách. Sezóna již skončila pro Nedomu a Šreka, se zraněnými třísly se trápí právě Trnka. Kanadský pořízek je tak vedle atraktivity pro diváky především velmi vítanou posilou. Počet hráčů se statusem cizince se jeho příchodem zvýšil na dva (druhým je Martin Cibák). Svoji premiéru si kanadský bek odbyl ve Vítkovicích, před plzeňským publikem se poprvé představí dnes, rovnou v duelu s posledním mistrem ze Zlína.

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

NAŠLÁPNUTO NA VÝHRU

Vyhraje Zlín základní část letošního extraligového ročníku? Tým Hamé zatím nemá nejvýhodnější výchozí pozici pro play-off vůbec jistou. Zlínu na paty dýchá pražská Sparta, která v současné době ztrácí na lídra tabulky jediný bod. Tajenku příliš neodkryl ani přímý souboj obou soupeřů, který skončil nerozhodně. Boj na ostří nože o extraligové prvenství se tedy dá očekávat až do závěrečného dvaapadesátého kola.

Zlín nebo Sparta? Opět nerozhodně!

Atraktivní souboj prvního celku s druhým nabídlo úterní dvaačtyřicáté kolo extraligy. Lídr Zlín přivítal na svém ledě druhou Spartu. Dvě letošní vzájemná střetnutí obou soupeřů našla rozuzlení až v prodloužení. Nejinak tomu bylo i tentokrát, i když zpočátku to na další remízu příliš nevypadalo. Medvědi v první třetině získali třígólový náskok, který ale trestuhodně prohospodařili. Pražané předvedli dokonalý obrat, na konečných 4:4 vyrovnával tři minuty před koncem Nedvěd.

Sestava Zlína ze zápasu se Spartou
Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, Kudělka, Nosek, Zubíček, Vosátko, Galvas - Balaštík, Leška, Jenáček - Okál, Čajánek, M. Erat - Mokrejš, Kristek, Záhorovský - Barinka, M. Čech I, Kováčik.

Čajánek se trápí

Měl bavit fanoušky svými pohlednými akcemi, místo toho se však trápí. Petr Čajánek prožívá jednu ze svých nejhorších sezón v kariéře. Díky výluce NHL se vrátil do domovského Zlína, svoji někdejší formu ale stále hledá. Jeho formaci zastiňuje řada Lešky a Balaštíka. „Čekal jsem, že na tom budu líp, ale nejde to. Žere mě to, ale musím se s tím vyrovnat. Je to utrápená sezona," říká smutně. V poslední době se navíc vyrojily spekulace o jeho možné výměně. „Pokud se to stane, jsem na to připravený. O svou šanci se poperu někde jinde,“ říká zlínský bojovník odhodlaně.

Z turnaje Super Six se zklamáním

Konfrontace se špičkovými evropskými kluby se Zlínu naskytla na ruském turnaji Super Six. Medvědi si jako cíl vytyčili postup do finále, skončili však už po dvou zápasech v základní skupině. Po výhře nad Frankfurtem poměrem 4:3 nastoupili svěřenci trenéra Bokroše proti finskému mistrovi z Oulu. Jako kámen úrazu se ukázala častá vyloučení, která hráči Kärpätu nemilosrdně trestali. Čtyři využité přesilovky znamenaly čtyři branky finského celku a prohru Hamé 1:4. Zlín tak obsadil ve skupině druhou pozici a do finále s Omskem nepostoupil. „Přiznám se, že ve finále jsem věřil. Svým způsobem jsem tedy zklamaný," řekl trenér Bokroš. Hlavní příčinu prohry viděl Bokroš v častém vylučování i v nedostatku mezinárodních zkušeností. "Nejsme mezinárodně ostřílené mužstvo. Myslíme si, že jsme dobří, ale nejlepší nejsme. Když chce někdo uspět na mezinárodní scéně, musí tomu dát ještě jednou tolik."

Utkání hvězd ve zlínské režii

Pět reprezentantů Zlína se zúčastnilo tradičního Utkání hvězd mezi výběrem české a slovenské nejvyšší soutěže. Na ledě vítkovické ČEZ Arény v brance českého výběru proti svým krajanům nastoupil brankář Igor Murín. V nominaci samozřejmě nechyběl nejlepší extraligový střelec Jaroslav Balaštík se svým dvorním nahrávačem Petrem Leškou. Místo v nominaci zbylo i na dalšího útočníka Hamé, Petra Čajánka. V podobně pikantní roli jako Murín se ocitl i Ernest Bokroš, kterému bylo svěřeno, byť jako rozenému Slovákovi, kormidlo českého týmu. „Cením si toho, že Češi neuhnuli a dali mi příležitost trénovat český výběr. Beru to jako odměnu za minulou sezonu, kdy jsme získali se Zlínem mistrovský titul," řekl Bokroš po exhibičním zápase.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

PLZEŇSKÉ „AKCIE“ POSILUJÍ

Prohrou s Libercem plzeňští opět dokázali, že Bílí Tygři nejsou oblíbeným soupeřem Lasselsbergeru. Poprvé se v plzeňském dresu objevil obránce Libor Procházka, ani on však nedokázal zabránit laciné prohře 0:2 po výrazně střelecké převaze domácí Plzně. Vaic a Čermák svými góly pokazily zároveň domácí premiéru nové trenérské dvojice Neubauer-Vlček.

Duelem s Orly ze Znojma začala dlouhá plzeňská série zápasů venku. Plzeň začala dobře, do vedení ji poslal Adamský. Hosté nadále tlačili, ale inkasovali, vyrovnal Uram, ve 20. minutě skóroval také Čakajík. Domácí vedli již o dva góly, ale slepené branky Moravce a Andrašovského stav opět srovnaly. Jenže Plzni přáno nebylo, v přesilovce se trefil Rachůnek a tři důležité body zůstaly na jihu Moravy. Lasselsberger vypadl z elitní osmičky.

Přestávka následovala po dvou prohrách, po devítidenní pauze následoval jeden z prvních klíčových duelů o šest bodů. Litvínov nasadil do hry již obránce Škoulu, chyběl Ručinský. Na lavičce tým vedli noví trenéři Jeřábek-Rosol. Plzeň začala opět výborně, na vedoucí gól dokázali Plzeňáci navázat i druhým úspěšným zásahem, šťastnými střelci byli Kudrna s Pospíšilem. Na snížení Zálešáka odpověděl opět Pospíšil. Na další snížení, tentokrát Čalounem, odpověděl Moravec. Plzeň stav 4:2 udržela do konce.

Lasselsberger poskočil do osmičky, pořádná euforie však vypukla až v dalším zápase. V Sazka Aréně šla Slavie do vedení Tomicou, ovšem poprvé mnoho set fanoušků v hale vybuchlo nadšením ve 14. minutě, kdy Andrašovský tečoval střelu Cartelliho. Za chvíli vytryskla plzeňská radost podruhé díky Dudovi, a do první sirény ještě jednou po zásahu Martina Straky.

Plzeňský štírek hned po přestávce přidal gól čtvrtý, vzápětí vymetl pavučinku za Hronkovými zády Adamský. Hokejovou lahůdku předvedl divákům Kudrna a zvýšil ve 26. minutě na 6:1 pro Plzeň! Brankostroj se poté zastavil, slávisté zkorigovali stav ve třetí třetině na 6:3, ale poslední slovo patřilo Lasselsbergeru. Pospíšil tečoval střelu Procházky do prázdné branky po vyšachování slávistické obrany.

Sestava ze zápasu na Slavii:
Pejchar - Cartelli, M. Výborný, L. Procházka, Jelínek (21. Klaus), Výtisk, Jindřich - Adamský, Martin Straka, Andrašovský - Paroulek, D. Pospíšil, D. Moravec - Cibák, Jaroslav Kudrna, Matějovský - Duda, Michal Straka, Důras.

Zranění si v Litvínově přivodil Tomáš Duba, kterého trápí natažené vazy v kotníku. Scházel také se zraněnými třísly obránce Pavel Trnka. Z Kladna přišel na výpomoc obránce Jiří Jelínek, který odehrál zápas v Litvínově a třetinu zápasu na Slavii.

Útoky si předávaly taktovku

Tři zápasy na hřištích soupeřů vyšly nově složenému prvnímu útoku Adamský - Martin Straka - Andrašovský. V Znojmě, Litvínově a na Slavii posbírali její členové celkem 11 bodů za 5 gólů a 6 asistencí. Zejména duel na Slavii se Strakově útoku povedl, získali zde plných 7 kanadských bodů. Šlapat souhra začala také útoku Paroulek – Pospíšil – Moravec, který získal také 11 bodů v posledních třech duelech (4+7). Pospíšilův útok rozhodl duel v Litvínově, na Slavii přezval taktovku již zmíněný útok Martina Straky. Dva duely spolu sehráli Cibák – Kudrna – Matějovský, nemocného slovenského forvarda ve Znojmě nahradil Duda. Dohromady získali 2 body za 2 góly, oba vstřelili Jaroslav Kudrna (v Litvínově a na Slavii) a nutno dodat, jeden hezčí než druhý.

Venku třetí, doma dvanáctí

Bilance Lasselsbergeru v zápasech hraných mimo Plzeň je příznivější než bilance zápasů domácích. Touto ojedinělou anomálií letos disponuje ještě Zlín, který však odehrál venku o tři duely více než doma. Plzeňáci ve 21 zápasech venku dokázali patnáctkrát bodovat a získali celkem 33 bodů při skóre 54:51. V tabulce domácích zápasů je však Lasselsberger až 12., ze 20 zápasů vybojoval před vlastním publikem pouze 26 bodů, přičemž dvanáctkrát prohrál (dvakrát z toho v prodloužení).

Martin Straka v čele produktivity i střelby

Plzeňský útočný klenot dosáhl již 27 bodů za 14 gólů a 13 přihrávek. Pokud však započítáme body Davida Moravce z Vítkovic, získal vlasatý forvard o bod více – 28 (12+16). Nejlepším střelcem je se 14 góly Martin Straka.

HISTORIE
VS.

bilance

hráči

statistiky

Zlínský a plzeňský klub jsou každoroční účastníci nejvyšší hokejové soutěže. Po rozdělení Československa vstoupily oba kluby do nově vzniklé české extraligy a úvodní vzájemný duel sehrály 22. října 1993 na ledě Zlína. První gól Plzně v tomto zápase byl zároveň prvním úspěšným zásahem plzeňského hráče do branky Zlínských. Autorem úspěšné střely byl Ondřej Steiner, Zlín v tomto duelu nakonec zvítězil 6:4.

V zápasech proti Zlínu dosáhli dva hokejisté Plzně hattrick. V sezóně 1997/98 nasypal do branky Zlína tři góly v jednom zápase Jaroslav Bednář, o tři roky později jej napodobil Václav Eiselt. V zápasech Zlína a Plzně bývá k vidění úporný hokej, především ze zabezpečené obrany. S tím se podstatně hůře vyrovnávají plzeňští hokejisté. Zlínské hokejisty dokázali přehrát nejvýše o tři branky, zatímco Medvědi Plzeňany až o 6.

Nejčerstvějším zážitkem je loňská semifinálová bitva mezi Plzní a Zlínem. Pozdější mistr si s hokejisty Lasselsbergeru poradil v poměru 4:1. Plzeň v této sérii dosáhla své historicky první výhry v semifinále, Medvědi si nakonec došli až pro titul.